zdjecie 9344
zdjecie 9344
2014-06-04T11:39:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

Rozmowy z Obamą oznaczają potwierdzenie bezpieczeństwa Polski i naszego regionu [WIDEO]

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA

Rozmowy z prezydentem USA oznaczają potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa naszego regionu Europy i wzmocnienia roli NATO – powiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski po spotkaniu z Barackiem Obamą na wspólnej konferencji prasowej.  Zapowiedział też, że będzie rekomendował rządowi i parlamentowi, podniesienie poziomu finansowania polskich Sił Zbrojnych do poziomu 2 % PKB.

- Przybywam tutaj, aby potwierdzić ciągłe zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski - oświadczył Barack Obama. Prezydent USA zapowiedział, że będzie prosił Kongres o zatwierdzenie 1 mld dolarów na wsparcie sojuszników Stanów Zjednoczonych. I zaznaczył, że będzie to mocnym przejawem trwałego zaangażowania w bezpieczeństwo sojuszników w NATO.

Wspólna konferencja prasowa Prezydentów RP i USA

- To wielka radość i wielka satysfakcja móc gościć prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce w 25. rocznicę odzyskania przez nas Wolności. To również ogromna satysfakcja i wielka nadzieja gościć prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, w sytuacji kiedy z niepokojem obserwujemy zjawiska kryzysowe zachodzące poza wschodnią granicą Polski, poza wschodnią granicą Sojuszu Północnoatlantyckiego i poza wschodnią granicą Unii Europejskiej, na Ukrainie – powiedział Bronisław Komorowski.

- Dlatego cieszę się, że dzisiejsze spotkanie, rozmowy oznaczają także potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa naszego regionu Europy, oznaczają także wspólne dążenie do wzmocnienia roli, znaczenia i siły Sojuszu Północnoatlantyckiego – dodał.

Pełne zrozumienie we wszystkich obszarach ...

Jak zaznaczył Prezydent RP, z ogromną satysfakcją odnotowuje to, że we wszystkich praktycznie obszarach, które zostały poruszone w czasie naszej rozmowy, znajdujemy pełne porozumienie i pełne zrozumienie także wzajemnych intencji.

Podkreślił również polską satysfakcję, że prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki mówi jednoznacznie o potrzebie umocnienia roli artykułu 5. Traktatu Waszyngtońskiego, o co Polska konsekwentnie zabiega.

Prezydent podziękował za zaangażowanie USA w działania zmierzające do potwierdzenia w praktyce deklaracji o znaczeniu Sojuszu i Traktatu Waszyngtońskiego dla bezpieczeństwa Polski i całego regionu. Wskazał, że ma na myśli inne kraje stanowiące wschodnią flankę Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Wspólną troska jest to, by szczyt walijski Sojuszu Północnoatlantyckiego potwierdził potrzebę większego angażowania się Sojuszu Północnoatlantyckiego w budowę infrastruktury umożliwiającej przyjęcie sił wsparcia na wypadek zagrożenia – mówił Bronisław Komorowski.

Jak dodał, docenia także wspólny pogląd na potrzeby aktualizacji i stałego ćwiczenia sił zbrojnych pod kątem wykonania planów ewentualnościowych. - Mamy absolutnie wspólny pogląd na potrzebę wzmożonego wysiłku finansowania sił zbrojnych przez państwa członkowskie Paktu Północnoatlantyckiego – zaznaczył.

Polska zamierza podnieść poziom finansowania Sił Zbrojnych do 2 % PKB

- W porozumieniu z rządem przedstawiłem prezydentowi Obamie polską wolę wykonania gestu o wymiernej wartości, jeśli chodzi o podniesienie poziomu własnego zaangażowania w kształtowanie budżetu obronnego, ale również wykonanie gestu, jeśli chodzi zachęcenie innych krajów członkowskich Sojuszu do pójścia tą samą drogą, jako odpowiedzi na to, że inne kraje w sąsiedztwie Polski podnoszą w sposób bardzo istotny poziom zaangażowania finansowego w budżety obronne – mówił Bronisław Komorowski. – Polska – będę to rekomendował rządowi, parlamentowi – w najbliższym czasie zamierza podnieść poziom finansowania własnych Sił Zbrojnych do poziomu 2 % PKB.

Nowa inicjatywa wzmacniająca bezpieczeństwo sojuszników USA

Dzień dobry - powitał Barack Obama po polsku dziennikarzy. - Dzięki pańskiej, Panie Prezydencie, odwadze i determinacji, także i wielu Polaków, wykazaliście przez ostatnie 25 lat, że idea wolnej i bogatej Polski nie jest tylko marzeniem, a rzeczywistością – zaznaczył.

- Przybywam tutaj, aby potwierdzić ciągłe zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski. Jako sojusznicy w NATO mamy obowiązek wynikający z art. 5 naszej obrony zbiorowej. Jako prezydent mam zamiar zagwarantować, że Stany Zjednoczone będą się trzymać tego zobowiązania – zapewnił Barack Obama.

Zapowiedział, że chciałby ogłosić nową inicjatywę wzmacniającą bezpieczeństwa sojuszników USA.  Wyjaśnił, że dzięki wsparciu Kongresu, USA mają zamiar rozmieścić więcej sprzętu w Europie. - Będziemy rozszerzać zakres naszych ćwiczeń i szkoleń z sojusznikami, by zwiększyć gotowość naszych sił. I wiem, że Pan Prezydent stoi na czele wysiłków zmierzających do modernizacji polskiej armii, jesteśmy bardzo wdzięczni za to, co właśnie powiedział, o zwiększeniu jeszcze tego zaangażowania – wskazywał.

Barack Obama zadeklarował, że USA mają też zamiar zwiększyć ilość personelu amerykańskiego, jednostek wojskowych i powietrznych, cały czas rotujących się w Europie Środkowo-Wschodniej. - Będziemy też zwiększać nasze partnerstwo z przyjaciółmi, takimi jak Ukraina, Mołdawia i Gruzja, którzy muszą troszczyć się o swoje własne bezpieczeństwo – zaznaczył.

- Będę prosił Kongres o zatwierdzenie 1 mld dolarów na wsparcie tego wysiłku, co będzie mocnym przejawem trwałego zaangażowania w bezpieczeństwo naszych sojuszników NATO - zaznaczył Barack Obama.

- Polska jest liderem, gdy mówimy o inwestycjach w bezpieczeństwo zbiorowe. Widzieliśmy to znowu w dniu dzisiejszym - gotowość Polski i inicjatywy, które proponujemy są przypomnieniem o tym, że każdy z sojuszników musi sam inwestować w zdolności obronne Sojuszu, potrzebne nam w przyszłości – uważa prezydent USA.

Jak dodał, podczas rozmów z Bronisławem Komorowskim koncentrowali się głównie na sytuacji na Ukrainie. - Być może dlatego, że Polacy więcej od innych wiedzą, jak cenna jest wolność - podkreślił Obama. - Polska i prezydent wykazali się wspaniałym przywództwem w ostatnich miesiącach. Zgadzamy się z tym, że dalsze rosyjskie prowokacje będą powodować dalsze koszty dla Rosji, jeżeli będzie to konieczne, w tym również dodatkowe sankcje - podkreślił Barack Obama.

W jego ocenie, Rosja powinna konstruktywnie zacząć rozmawiać z ukraińskim rządem w Kijowie, aby zapobiec napływowi bojowników i broni na Ukrainę wschodnią. Dodał też, że Rosja powinna rozpocząć rozmowy z separatystami, aby przestali oni atakować siły pokojowe Ukrainy, wyszli z budynków, złożyli broń i zaczęli uczestniczyć w procesie politycznym. - USA i Polska będą wspierać Ukraińców gotowych do reform politycznych i gospodarczych, jak również wspierać dialog pomiędzy rządem ukraińskim a separatystami w regionach – oświadczył prezydent USA.

Relacje NATO – Rosja …

- W dalszym ciągu cały świat zachodni, także Polska, jestem pewny, że i pozostałe kraje Sojuszu, są zainteresowane ułożeniem jak najlepiej relacji z Rosją i jak najdalej idącej współpracy – mówił Bronisław Komorowski w odpowiedzi na pytanie dziennikarza.  Zapowiedział też, że Polska jest zainteresowana także kontynuacją niełatwego, ale koniecznego procesu pojednania ponad trudną, bolesną, krwawą historią.

Ocenił jednocześnie, że aby to pojednanie i współpraca mogły funkcjonować - także na poziomie NATO-Rosja - konieczna jest dzisiaj jednoznaczna rezygnacja Rosji ze stosowania elementu siły w kontaktach z własnymi sąsiadami.

- Oczekujemy więc pełnego potwierdzenia woli współpracy z Ukrainą, niepodległą i wolną Ukrainą, potwierdzenia akceptacji i pełnego zrozumienia wyborów prezydenckich i oczekujemy rozmów na temat ułożenia poprawnych relacji między Rosją a Ukrainą – zaznaczył Bronisław Komorowski.

Także Barack Obama zgodził się z Bronisławem Komorowskim, jeśli chodzi o znaczenie relacji z Rosją, ale jednocześnie zwrócił uwagę na niepoświęcanie podstawowych zasad w imię tych dobrych stosunków.

Prezydent Komorowski mówił, że dla Polski decyzje władz Stanów Zjednoczonych Ameryki o zwiększeniu poziomu obecności w krajach wschodnich Sojuszu Północnoatlantyckiego są niesłychanie ważne. - Witamy je z ogromną nadzieją i witamy je jako zapowiedź rzeczywistego powrotu NATO do stawiania bardzo mocnego akcentu w sprawach fundamentu Sojuszu, jakim jest artykuł 5. Traktatu Waszyngtońskiego, mówiący o kolektywnej, solidarnej obronie terytoriów krajów członkowskich – powiedział.

Wskazywał, że jesteśmy absolutnie przekonani, że to jest dobra odpowiedź, ważna dla całego regionu, nie tylko dla Polski. Ocenił też, że to ważna odpowiedź, która będzie analizowana i oceniana, jako istotny element zniechęcania do kontynuowania polityki presji i agresji w stosunku do sąsiadów na wschód od naszych granic.

- Jestem jednak przekonany, że elementem bardzo istotnym, uzupełniającym tę wolę wyrażoną przez prezydenta Obamę zwiększenia obecności sił zbrojnych Ameryki w Europie Wschodniej, będzie uzupełniona również o zaangażowanie Sojuszu Północnoatlantyckiego kwestia rozbudowy infrastruktury NATO-wskiej, niezbędnej dla ewentualnego, skutecznego przyjęcia sił wsparcia. Te dwa elementy tworzą w moim przekonaniu sytuację pełnego potwierdzenia bezpieczeństwa naszego regionu – powiedział Prezydent RP.

Barack Obama życzył Bronisławowi Komorowskiemu Sto lat  z okazji przypadających w środę urodzin.

Zobacz także:
Trwa polsko-amerykańskie braterstwo broni
Amerykański przywódca przyjechał do Polski na uroczyste obchody 25-lecia Wolności. Po powitaniu na lotnisku oraz spotkaniu z polskimi i amerykańskimi pilotami F16 odbyło się spotkanie Prezydentów RP i USA Barackiem Obamą w Belwederze.

W rozmowach w Belwederze wzięli udział Szef KPRP Jacek Michałowski, Zastępca Szefa KPRP Sławomir Rybicki, minister Jaromir Sokołowski i Szef BBN Stanisław Koziej.

Źródło: prezydent.pl
REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×