2020-06-17T01:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Różnorodność i atrakcyjność, czyli wakacje na Mazowszu

fot. arch. Muzem Wsi Radomskiejfot. arch. Muzem Wsi Radomskiej

Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele wakacyjnych planów trzeba zmienić. Władze województwa zachęcają, aby przynajmniej część urlopu zaplanować blisko, czyli na Mazowszu. To nie tylko szansa na udany wypoczynek, ale również wsparcie regionalnej turystyki i okazja do lepszego poznania swojego regionu – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Mazowsze to największe województwo, bardzo różnorodne i ciekawe. A co ważne, odkrywając jego uroki, nie spędzimy wielu godzin w aucie czy pociągu. Ostatnie miesiące pokazały, że zbliżające się lato będzie inne niż w ubiegłych latach. Jak wynika z badań ponad połowa Polaków zamierza spędzić te wakacje w kraju.

– Samorząd województwa będzie w te wakacje zachęcać do wypoczynku na Mazowszu. Kampania promująca wypoczynek weekendowy i wakacyjny będzie skierowana do osób aktywnych, lubiących spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną przy dobrym i zdrowym jedzeniu. Chcemy pokazać Mazowsze jako dobry kierunek zarówno na wyjazd weekendowy, jak i dłuższy wypoczynek. Promujemy Mazowsze bogate w walory naturalne – przyrodnicze i krajobrazowe oraz perły dziedzictwa kulturowego i historycznego – wskazuje marszałek województwa Adam Struzik.

Odwiedzający Mazowsze mogą wybierać spośród wielu miejsc noclegowych o różnym standardzie i lokalizacjach. W regionie jest ponad 600 obiektów, które mogą przyjąć 6,3 tys. gości. Ponad 100 z nich to kwatery agroturystyczne.

 

PO MAZOWSZU ROWEREM I KAJAKIEM

Na energicznych i żądnych przygód czekają setki kilometrów wyjątkowych szlaków. W tym rejonie Mazowsza na cyklistów czeka trasa prowadząca przez Lelis, Łyse oraz Zajazd Borowik. Piaszczysta równina na północnych krańcach Mazowsza została utworzona przez wody spływające z cofającego się lądolodu. Rozcinają ją szerokie, zatorfione doliny, którymi Omulew, Szkwa, Rozoga i inne rzeki spływają na południe jako dopływy Narwi. Książęta mazowieccy i królowie polscy polowali w tutejszych lasach na niedźwiedzie, tury i jelenie. W XVII w. dziewicze dotąd tereny zaczęli kolonizować osiedleńcy znad Wisły. Ich żywicielką była puszcza: polowali, łowili ryby w rzekach i  wybierali miód z dzikich barci. Sąsiedzi nazwali ich „Kurpiami” – od lipowego łyka, którego obróbką się zajmowali. Chociaż przepastne bory stopniowo wycięto, mieszkańcy tego regionu do dzisiaj zachowali swoją barwną kulturę. Jej wyrazem są kolorowe stroje ludowe, charakterystyczna architektura i ciekawa tradycja. Inną propozycją dla mieszkańców Mazowsza jest żeglowanie po Zalewie Zegrzyńskim, spływy kajakowe Pilicą, Bugiem, Narwią, urokliwym Liwcem czy Świdrem.

OSTROŁĘKA – NA STRAŻY KULTURY KURPIOWSKIEJ

To jedno z pięciu polskich miast, którego nazwa widnieje na Łuku Triumfalnym w Paryżu. Upamiętniona została w ten sposób zwycięska bitwa wojsk napoleońskich nad rosyjskimi z 1807 r. Ostrołęka to miasto z bogatą historią, a także tradycją. Położone na skraju Puszczy Zielonej jest ostoją kultury i tradycji kurpiowskiej. Ostrołęka była świadkiem i miejscem wielu bitew i wojen, dlatego nie może pochwalić się licznymi zabytkami. Z tych, które się zachowały, warto odwiedzić XIV-wieczny kościół farny Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z gotyckim prezbiterium i zakrystią, a także XVII-wieczny barokowy kościół pobernardyński. Na Placu Bema znajduje się klasycystyczny ratusz z 1842 r., dwukrotnie przebudowywany w XX w.

ZAGRODA KURPIOWSKA

Ok. 20 km na północ od Ostrołęki znajduje się ważne miejsce kultywowania tradycji kurpiowskiej – Kadzidło. Warto zajrzeć tam do Zagrody Kurpiowskiej (oddziału Muzeum Kultury Kurpiowskiej w  Ostrołęce). To niewielki skansen, w  którym zobaczyć można typową dla Kurpiów zagrodę – siedlisko. Zwykle siedliska położone w odosobnieniu przybierały kształt wydłużonego prostokąta. Układ budynków w  zagrodzie był harmonijny: naprzeciwko domu stała stodoła, a po bokach umieszczano z jednej strony spichlerz, z drugiej oborę, zwaną także chlewikiem. Domy kurpiowskie zwrócone były zawsze szczytem do drogi i oddzielone od niej małym ogródkiem kwiatowym lub warzywnym. Nieodłącznym elementem każdej zagrody była studnia z żurawiem. W zagrodzie odbywa się wiele imprez, widowisk, kiermaszy i warsztatów.

W SERCU MAZOWSZA

Miłośników fortyfikacji i obiektów wojskowych zachwycą Twierdza Modlin, ale też liczne zamki. Po Mazowszu można również wędrować szlakami Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Pasjonaci techniki i historii powinni wybrać się do Żyrardowa – prawdziwej perełki na skalę europejską, zrewitalizowanej przy wsparciu środków z UE XIX-wiecznej osady fabrycznej, która zaskakuje industrialną architekturą.

SZKUTĄ PO WIŚLE

Królowa tradycyjnej żeglugi drewnianej na wiślanych wodach. „Dar Mazowsza” powstał w 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle, dzięki środkom z budżetu województwa. Kadłub łodzi ma 16 metrów długości i 5 metrów szerokości, a po rozłożeniu steru ponad 20 metrów. Składany maszt mierzy 10 metrów wysokości i jest wyposażony w żagiel rejowy o powierzchni 42 m2. Więcej na: www.rokwisly.pl.

RODZINNE WAKACJE

Farma Iluzji w Mościskach, nowo otwarty Suntago Wodny Świat w Park of Poland we Wręczy czy Dzielnica Filmowa w Zalesiu Górnym oraz Park Bajka w Błoniu i Julinek to miejsca, w których najmłodsi nie będą się nudzić.

Wielką frajdą dla małych i dużych podróżników może być wyprawa do Sochaczewa. Podróż kolejką wąskotorową to świetna propozycja dla całej rodziny. Najmłodszych na pewno ucieszy ognisko i pieczenie kiełbasek, starsi na wyprawę mogą zabrać rowery. Przejażdżka zaczyna się od zwiedzania muzeum i zabytkowych pociągów. W  trasę wyruszymy natomiast w wagonach typu 1A, które ciągnie zabytkowa lokomotywa spalinowa Lxd2-342. Pociąg retro rusza z  Sochaczewa w stronę Wilcza Tułowskiego. Przemierzając malownicze pola i lasy, zabytkowy skład dociera na skraj Puszczy Kampinoskiej. To pierwszy przystanek na trasie, podczas którego można wybrać się na spacer. Po nim pociąg rusza dalej – do stacji Tułowice, gdzie znajduje się kolejne miejsce odpoczynku – Osada Puszczańska nad kanałem Łasica. Tu dla wszystkich podróżnych organizowane jest ognisko oraz grill.

Więcej o wakacyjnych ofertach: https://www.mazovia.pl/aktualnosci/art,8072,odpocznij-na-mazowszu-otwarcie-sezonu-turystycznego.html

 

Artykuł sponsorowany.

Zobacz również
Kalendarz imprez
marzec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×