eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Rusza realizacja projektu „Samodzielnie przez życie”

REKLAMA
zdjecie 1109
zdjecie 1109
REKLAMA

44 pełnoletnie, niesamodzielne osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie z terenu Ostrołęki i powiatów ostrołęckiego, makowskiego i przasnyskiego objęte zostaną pomocą w ramach projektu „Samodzielnie przez życie” realizowanego przez Spółdzielnię Socjalną „Samodzielność, Praca, Aktywność”. Realizacja projektu ruszy 1 kwietnia.

Celem projektu jest włączenie społeczne 44 pełnoletnich osób niesamodzielnych, będących osobami niepełnosprawnymi, w tym z zaburzeniami psychicznymi min. 30% (14 osób) zagrożonych wykluczeniem społecznym i ubóstwem oraz umożliwienie ich opiekunom faktycznym 44 osobom funkcjonowanie w życiu zawodowym, społecznym i edukacyjnym.
Projekt skierowany jest do osób, zamieszkujących powiaty:
    • przasnyski,
    • makowski,
    • ostrołęcki
    • i m. Ostrołęka.

Projekt ten realizowany będzie w okresie o 1 kwietnia 2019 roku do 31 marca 2021 roku.

Uczestnikami projektu mogą być osoby które w chwili przystąpienia do projektu są osobami pełnoletnim i zamieszkują na terenie powiatów: przasnyskiego, makowskiego, ostrołęckiego                 i m. Ostrołęki, będącymi osobami niepełnosprawnymi. Do udziału w projekcie zostanie zakwalifikowanych w sumie 44 osoby (23 kobiety i 21 mężczyzn) pełnoletnich osób niesamodzielnych, będących osobami niepełnosprawnymi, w tym z zaburzeniami psychicznymi.

Projekt zakłada:
    • przeprowadzenie 11 treningów samodzielności dla 44 osób niepełnosprawnych w mieszkaniu wspomaganym i organizacja w nim treningów samodzielności,
    • dostarczenie 44 osobom niepełnosprawnym wysokiej jakości usług opiekuńczych, specjalistycznych usług opiekuńczych i usług asystenckich,
    • uczestnictwo 44 osób niepełnosprawnych z wydarzeń kulturalnych, sportowych                                     i społecznych,
    • objęcie systemem teleopieki 10 osób niepełnosprawnych,
    • uczestnictwo 44 opiekunów faktycznych w szkoleniach zwiększających umiejętności                          w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi i warsztatach motywujących opiekunów faktycznych do poszerzenia „granic” ich samodzielności,
    • prowadzeniem poradnictwa psychologicznego, dotyczącego poruszania się po systemach wsparcia osób niepełnosprawnych i ich opiekunów faktycznych oraz grupy wsparcia dla 44 opiekunów faktycznych.

Nabór wniosków od osób chętnych do udziału w projekcie prowadzone będzie w biurze projektu w Ostrołęce przy ul. Mazowieckiej 2 (pozbawionym barier architektonicznych) oraz bezpośrednio w miejscu zamieszkania osób niepełnosprawnych (w przypadku osób mających problem z dotarciem).
Projekt zakłada możliwość przewiezienia osoby niepełnosprawnej do biura projektu. Osoby niepełnosprawne będą mogły złożyć dokumenty rekrutacyjne przez pełnomocnika. W rekrutacji  osób niesłyszących zapewniony będzie tłumacz języka migowego, możliwa będzie asysta opiekuna osoby niepełnosprawnej lub asystenta osoby niepełnosprawnej.

Osoba zainteresowana skorzystaniem z pomocy w ramach projektu powinna wypełnić formularz zgłoszeniowy i przekazać go do biura projektu. Zgłoszenia będzie można przekazywać również drogą e-mailową. Osoby niesamodzielne będą mogły też zadzwonić do biura projektu  z informacją o gotowości przystąpienia do projektu i prośbą o przybycie do niej w celu pomocy w wypełnieniu formularza zgłoszeniowego i zgromadzeniu stosownych załączników.
Wraz z formularzem zgłoszeniowym należy przekazać:
    • oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych w ramach projektu;
    • oświadczenie potwierdzające stopień niepełnosprawności;
    • oświadczenie opiekuna faktycznego o chęci podjęcia aktywnego poszukiwania zatrudnienia;
    • oświadczenie o korzystaniu z PO PŻ.
    • oświadczenie i kwestionariusz weryfikujący wymogi wykluczenia społecznego.

Projekt „Samodzielnie przez życie” realizowany będzie przez Spółdzielnię Socjalną „Samodzielność, Praca, Aktywność” wraz z partnerem - Fundacją Dom z Sercem Projekt jest współfinansowany z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa mazowieckiego 2014-2020 - wspieranie włączenia społecznego i walka  z ubóstwem, Działanie 9,2  Usługi społeczne i usługi Opieki Zdrowotnej, Poddziałanie 9.2.1 Zwiększenie dostępności usług społecznych.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×