2016-10-28T19:36:00+02:00 eOstroleka.pl 2 1 14 50%
Kościół i społeczeństwo,

Rzecznik Episkopatu o ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej [OŚWIADCZENIE]

REKLAMA
ks. Paweł Rytel- Andrianik, rzecznik KEP
REKLAMA
7
7
7
Najlepszy komentarz
~Gość, 14:03 31-10-2016,   -
[quote=faraday ]a co ma rzecznik do exhumacji ?? nasi kochani biskupi i kapłani nie powinni wciągać naszego świętego kosciola katolickiego do intryg partyjnych. [/quote]

No jak to co, będzie znowu kasa za ponowne pogrzeby ;)
odpowiedz   •   oceń :  
–  Jedyną przyczyną, dla której ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej byłaby moralnie usprawiedliwiona, może być wyraźna i obiektywna potrzeba wynikająca z dążenia do poznania prawdy, przy jednoczesnym braku możliwości zastąpienia tej czynności innymi środkami dowodowymi – czytamy w oświadczeniu rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. dr. Pawła Rytel-Andrianika w odpowiedzi na pytania dotyczące ekshumacji ofiar tragedii smoleńskiej.

Rzecznik Episkopatu zwraca uwagę na to, jak ważne jest dążenie do prawdy i wyjaśnienie przyczyn katastrofy, po której nie przeprowadzono w Polsce sekcji zwłok żadnej z ofiar, a przeprowadzone do tej pory ekshumacje wykazały nieprawidłowości dotyczące pochówku kilku ciał. – Katastrofa smoleńska była tragedią, która dotknęła cały naród, dlatego też przeżywanie żałoby oraz pamięć o ofiarach nabiera charakteru powszechnego i stanowi ważny element świadomości historycznej Polaków – czytamy w oświadczeniu Rzecznika Episkopatu. Wyraża on współczucie wszystkim rodzinom, które straciły swoich bliskich pod Smoleńskiem i dla których ekshumacja jest doświadczeniem traumatycznym. Podkreśla wagę ich głosu i przypomina, że zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego ciała zmarłych powinny być traktowane z szacunkiem i miłością wypływającą z wiary i nadziei zmartwychwstania.

Publikujemy pełną treść oświadczenia:

Oświadczenie Rzecznika KEP
w sprawie ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej


W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie kontrowersjami dotyczącymi ekshumacji ofiar tragedii smoleńskiej z dnia 10 kwietnia 2010 roku, w celu uniknięcia możliwości instrumentalnego wykorzystywania autorytetu Kościoła w tak delikatnej kwestii, pragnę przypomnieć, że zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego ciała zmarłych powinny być traktowane z szacunkiem i miłością wypływającą z wiary i nadziei zmartwychwstania.

Wyjaśnienie przyczyn katastrofy od początku budzi liczne kontrowersje o charakterze prawnym, politycznym i społecznym. W tym kontekście zadaniem Kościoła jest przypomnienie o potrzebie dążenia do prawdy i sprawiedliwości, z czego wynika moralny sprzeciw nie tylko wobec prób wykorzystywania katastrofy smoleńskiej dla celów politycznych, lecz także jej marginalizowania czy bagatelizowania oraz ewentualnego unikania odpowiedzialności przez winnych tej tragedii.

Dostrzegając i rozumiejąc stanowisko rodzin ofiar sprzeciwiających się ekshumacjom, trzeba równocześnie zauważyć, iż katastrofa smoleńska była tragedią, która dotknęła cały naród, dlatego też przeżywanie żałoby oraz pamięć o ofiarach nabiera charakteru powszechnego i stanowi ważny element świadomości historycznej Polaków. Współczujemy wszystkim rodzinom, które straciły swoich bliskich pod Smoleńskiem i dla których ekshumacja jest doświadczeniem traumatycznym i nie do przyjęcia. Ich głos powinien być wzięty pod uwagę.

Należy stwierdzić, iż jedyną przyczyną, dla której ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej byłaby moralnie usprawiedliwiona, może być wyraźna i obiektywna potrzeba wynikająca z dążenia do poznania prawdy, przy jednoczesnym braku możliwości zastąpienia tej czynności innymi środkami dowodowymi. Trzeba też przypomnieć, iż bezpośrednio po katastrofie nie przeprowadzono w Polsce sekcji zwłok żadnej z ofiar a przeprowadzone do tej pory ekshumacje wykazały nieprawidłowości dotyczące pochówku kilku ciał.


Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 28 października 2016 r.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~faraday , 20:13 28-10-2016,   -
a co ma rzecznik do exhumacji ?? nasi kochani biskupi i kapłani nie powinni wciągać naszego świętego kosciola katolickiego do intryg partyjnych.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:25 28-10-2016,   -
my tu przezywamy straszna tragedie narodowa z powodu zamachu smolenskiego a Rumunia zlikwidowała na raz ponad setkę podatków i opłat! W tym abonament radiowo-telewizyjny
odpowiedz   •   oceń :  
~abc , 13:22 29-10-2016,   -
[quote=faraday ]... biskupi i kapłani nie powinni wciągać naszego świętego kosciola katolickiego do intryg partyjnych. [/quote]

Pobudka! Oni już daaawno temu to zrobili. KK to w tej chwili partia polityczna.

.
odpowiedz   •   oceń :  
~fan , 07:03 30-10-2016,   -
Poległa pod Smoleńskiem Hanna Walentynowicz to Ukrainka która odwiedzała swoich krewnym, w tym siostrę na Ukrainie. Jej brat był w UPA.  Pytanie ?? czy w zamachu Smoleńskim zginął choć jeden Polaka - na pewno z obsługi. Wśród   Polityków - to może jeden albo jedna. Tragedia narodowa ??  tylko ktorego narodu ??
odpowiedz   •   oceń :  
~xyz , 10:41 30-10-2016,   -
[quote=fan ]Poległa pod Smoleńskiem Hanna Walentynowicz... [ciach bzdury]... [/quote]

1. Nie poległa, tylko zginęła w katastrofie lotniczej,
2. Przydałoby ci się parę powtórek lekcji z języka polskiego, bo to jak piszesz woła o pomstę do nieba (chyba, że ty nie Polak, to wtedy zrozumiem),
3. Stwierdzam po raz kolejny: ty jednak jesteś ułomny na umyśle.

.
odpowiedz   •   oceń :  
~fan , 11:00 30-10-2016,   -
Na ukraińskim FB pojawiły się listy ukraińskich aktorów, którzy brali udział w realizacji filmu "Wołyń". Zostali napiętnowani jako "zdrajcy" i są przedstawione ich miejsca pracy i zamieszkania. To odważni ludzie i należy im udzielić wsparcia gdyż ich bezpieczeństwo jest zagrożone. Należy pamiętać, że wielu ludzi na Ukrainie, którzy przeciwstawili się szalejącemu tam terroryzmowi zapłaciło za to najwyższą cenę.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:03 31-10-2016,   -
[quote=faraday ]a co ma rzecznik do exhumacji ?? nasi kochani biskupi i kapłani nie powinni wciągać naszego świętego kosciola katolickiego do intryg partyjnych. [/quote]

No jak to co, będzie znowu kasa za ponowne pogrzeby ;)
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
czerwiec 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30