2016-10-28T19:36:00+02:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Rzecznik Episkopatu o ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej [OŚWIADCZENIE]

REKLAMA
ks. Paweł Rytel- Andrianik, rzecznik KEP
REKLAMA
10
7
7

–  Jedyną przyczyną, dla której ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej byłaby moralnie usprawiedliwiona, może być wyraźna i obiektywna potrzeba wynikająca z dążenia do poznania prawdy, przy jednoczesnym braku możliwości zastąpienia tej czynności innymi środkami dowodowymi – czytamy w oświadczeniu rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. dr. Pawła Rytel-Andrianika w odpowiedzi na pytania dotyczące ekshumacji ofiar tragedii smoleńskiej.

Rzecznik Episkopatu zwraca uwagę na to, jak ważne jest dążenie do prawdy i wyjaśnienie przyczyn katastrofy, po której nie przeprowadzono w Polsce sekcji zwłok żadnej z ofiar, a przeprowadzone do tej pory ekshumacje wykazały nieprawidłowości dotyczące pochówku kilku ciał. – Katastrofa smoleńska była tragedią, która dotknęła cały naród, dlatego też przeżywanie żałoby oraz pamięć o ofiarach nabiera charakteru powszechnego i stanowi ważny element świadomości historycznej Polaków – czytamy w oświadczeniu Rzecznika Episkopatu. Wyraża on współczucie wszystkim rodzinom, które straciły swoich bliskich pod Smoleńskiem i dla których ekshumacja jest doświadczeniem traumatycznym. Podkreśla wagę ich głosu i przypomina, że zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego ciała zmarłych powinny być traktowane z szacunkiem i miłością wypływającą z wiary i nadziei zmartwychwstania.

Publikujemy pełną treść oświadczenia:

Oświadczenie Rzecznika KEP
w sprawie ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej


W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie kontrowersjami dotyczącymi ekshumacji ofiar tragedii smoleńskiej z dnia 10 kwietnia 2010 roku, w celu uniknięcia możliwości instrumentalnego wykorzystywania autorytetu Kościoła w tak delikatnej kwestii, pragnę przypomnieć, że zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego ciała zmarłych powinny być traktowane z szacunkiem i miłością wypływającą z wiary i nadziei zmartwychwstania.

Wyjaśnienie przyczyn katastrofy od początku budzi liczne kontrowersje o charakterze prawnym, politycznym i społecznym. W tym kontekście zadaniem Kościoła jest przypomnienie o potrzebie dążenia do prawdy i sprawiedliwości, z czego wynika moralny sprzeciw nie tylko wobec prób wykorzystywania katastrofy smoleńskiej dla celów politycznych, lecz także jej marginalizowania czy bagatelizowania oraz ewentualnego unikania odpowiedzialności przez winnych tej tragedii.

Dostrzegając i rozumiejąc stanowisko rodzin ofiar sprzeciwiających się ekshumacjom, trzeba równocześnie zauważyć, iż katastrofa smoleńska była tragedią, która dotknęła cały naród, dlatego też przeżywanie żałoby oraz pamięć o ofiarach nabiera charakteru powszechnego i stanowi ważny element świadomości historycznej Polaków. Współczujemy wszystkim rodzinom, które straciły swoich bliskich pod Smoleńskiem i dla których ekshumacja jest doświadczeniem traumatycznym i nie do przyjęcia. Ich głos powinien być wzięty pod uwagę.

Należy stwierdzić, iż jedyną przyczyną, dla której ekshumacja ofiar katastrofy smoleńskiej byłaby moralnie usprawiedliwiona, może być wyraźna i obiektywna potrzeba wynikająca z dążenia do poznania prawdy, przy jednoczesnym braku możliwości zastąpienia tej czynności innymi środkami dowodowymi. Trzeba też przypomnieć, iż bezpośrednio po katastrofie nie przeprowadzono w Polsce sekcji zwłok żadnej z ofiar a przeprowadzone do tej pory ekshumacje wykazały nieprawidłowości dotyczące pochówku kilku ciał.


Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, dnia 28 października 2016 r.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~faraday , 20:13 28-10-2016,   0%
a co ma rzecznik do exhumacji ?? nasi kochani biskupi i kapłani nie powinni wciągać naszego świętego kosciola katolickiego do intryg partyjnych.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 20:25 28-10-2016,   -
my tu przezywamy straszna tragedie narodowa z powodu zamachu smolenskiego a Rumunia zlikwidowała na raz ponad setkę podatków i opłat! W tym abonament radiowo-telewizyjny
odpowiedz   •   oceń :  
~abc , 13:22 29-10-2016,   0%
[quote=faraday ]... biskupi i kapłani nie powinni wciągać naszego świętego kosciola katolickiego do intryg partyjnych. [/quote]

Pobudka! Oni już daaawno temu to zrobili. KK to w tej chwili partia polityczna.

.
odpowiedz   •   oceń :  
~fan , 07:03 30-10-2016,   -
Poległa pod Smoleńskiem Hanna Walentynowicz to Ukrainka która odwiedzała swoich krewnym, w tym siostrę na Ukrainie. Jej brat był w UPA.  Pytanie ?? czy w zamachu Smoleńskim zginął choć jeden Polaka - na pewno z obsługi. Wśród   Polityków - to może jeden albo jedna. Tragedia narodowa ??  tylko ktorego narodu ??
odpowiedz   •   oceń :  
~xyz , 10:41 30-10-2016,   -
[quote=fan ]Poległa pod Smoleńskiem Hanna Walentynowicz... [ciach bzdury]... [/quote]

1. Nie poległa, tylko zginęła w katastrofie lotniczej,
2. Przydałoby ci się parę powtórek lekcji z języka polskiego, bo to jak piszesz woła o pomstę do nieba (chyba, że ty nie Polak, to wtedy zrozumiem),
3. Stwierdzam po raz kolejny: ty jednak jesteś ułomny na umyśle.

.
odpowiedz   •   oceń :  
~fan , 11:00 30-10-2016,   -
Na ukraińskim FB pojawiły się listy ukraińskich aktorów, którzy brali udział w realizacji filmu "Wołyń". Zostali napiętnowani jako "zdrajcy" i są przedstawione ich miejsca pracy i zamieszkania. To odważni ludzie i należy im udzielić wsparcia gdyż ich bezpieczeństwo jest zagrożone. Należy pamiętać, że wielu ludzi na Ukrainie, którzy przeciwstawili się szalejącemu tam terroryzmowi zapłaciło za to najwyższą cenę.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:03 31-10-2016,   0%
[quote=faraday ]a co ma rzecznik do exhumacji ?? nasi kochani biskupi i kapłani nie powinni wciągać naszego świętego kosciola katolickiego do intryg partyjnych. [/quote]

No jak to co, będzie znowu kasa za ponowne pogrzeby ;)
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2