2020-03-23T09:33:56+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Rzecznik rządu: W tym tygodniu istnieje możliwość wprowadzenia innych ograniczeń niż obowiązujące dotychczas

REKLAMA
fot. KPRM
5
3
7

- W tym tygodniu można spodziewać się decyzji w zakresie zmian lub przedłużenia poszczególnych ograniczeń wynikających z epidemii koronawirusa - poinformował w poniedziałek w Polskim Radiu rzecznik rządu Piotr Müller, podkreślając, że rząd nie wykluczażadnego z wariantów.

 Müller pytany o to, w jaki sposób pracuje obecnie rząd, odparł, że są zachowane wszystkie zalecenia GIS zarówno w KPRM, jak i ministerstwach.

 "Praca zdalna to jest jedna z istotniejszych rzeczy, bo wielu pracowników poszczególnych resortów pracuje zdalnie" - podkreślił.

 Zaznaczył, że rząd może przyjmować poszczególne projekty ustaw w trybie obiegowym, co nie wymaga fizycznej obecności. Dodał przy tym, że rozmowy robocze ministrów odbywają się w trybie wideokonferencji.

 Rzecznik rządu pytany, o opinie niektóre ekspertów, że "zamknięcie Polaków w domach", jak we Włoszech, może zahamować epidemię, odpowiedział, że rząd rozważa różne warianty dotyczące sytuacji epidemicznej, w tym "możliwość wprowadzenia innych ograniczeń niż obowiązujące dotychczas".

 "Komunikaty praktycznie wydajemy codziennie, ale decyzji w zakresie zmian, co do ograniczeń czy przedłużenia poszczególnych ograniczeń faktycznie w tym tygodniu możemy się spodziewać" - powiedział rzecznik rządu.

 Müller podkreślił, że rząd nie wyklucza żadnego z wariantów.

 Obecnie w Polsce obowiązuje stan epidemii. Zgodnie z rozporządzeniem resortu zdrowia nie można organizować zgromadzeń większych niż 50 osób. Zarówno MZ, jak i Główny Inspektorat Sanitarny zaleca pozostanie w domach, unikanie kontaktów szczególnie z obcymi ludźmi oraz w miarę możliwości pracę zdalną.

 Według danych Ministerstwa Zdrowia z poniedziałku rana obecnie jest 649 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce. Siedem z zakażonych osób zmarło.

 

 

Źródło: PAP/eostroleka.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~uuu, 10:40 23-03-2020,   74%
KONIECZNIE należy wprowadzić to co w niemczech - zakaz zgromadzeń większych niż 2 osoby i zakaz łażenia gdziekolwiek bez konkretnego celu.
odpowiedz   •   oceń :  
~ff, 11:08 23-03-2020,   50%
@~uuu Wszystkie kraje wprowadziły kwarantanny obowiazkowe dla wszystkich obywateli a u nas myślą tylko o wyborach i wkrótce dojdzie do tysica zakażeń.
odpowiedz   •   oceń :  
~Anna - Kurpiowska Panna, 11:23 23-03-2020,   56%
@~ff Dzień dobry!

Jak to jest, że "wszystkie kraje wprowadziły kwarantanny obowiazkowe dla wszystkich obywateli" i mają po kilkadziesiąt tysięcy zakażonych, a Polska "nie wprowadziła kwarantanny dla wszystkich obywateli" i w związku z tym jest "tylko"  kilkaset zakażonych?

Pozdrawiam...
odpowiedz   •   oceń :  
~Bez Hejtu, 13:25 23-03-2020,   34%
@~Anna - Kurpiowska Panna „Jak dotąd zapobiegliśmy lawinowemu wzrostowi zakażonych”

To nieprawda. Dynamika wzrostu zakażeń w Polsce jest dokładne taka jak w innych krajach. Tyle, że wirus do kraju przyszedł stosunkowo późno, więc krzywa wzrostu jest przesunięta względem Włoch o cztery tygodnie. Gdy wyrówna się punkt startowy epidemii do 50 pierwszych przypadków, widać wyraźnie, że linie wzrostu zakażeń w państwach europejskich pokrywają się. Wyjątkiem są Włochy, gdzie na początku epidemii całkowicie zlekceważono zagrożenia.

Nie ma żadnych powodów by sądzić, że w Polsce liczba zakażonych nie będzie rosła w lawinowym tempie według wzoru znanego z innych krajów. Wyraźniej to widać, gdy prześledzimy zachorowania od dnia pacjenta „0”. W Polsce i Czechach ten wzrost był znacznie szybszy niż w Niemczech, czy nawet we Włoszech:
Foto: Rafał Szymczak / Onet

Oznacza to, że po pojawieniu się w Polsce chorych byliśmy mało skuteczni w znajdowaniu zarażonych. Nie powinno to dziwić, gdy posłucha się głosów lekarzy, którzy opowiadają o tym, jak długo czekają na wyniki testów u pacjentów oraz osób, które miały z nimi kontakt. Biorąc pod uwagę okres inkubacji choroby i powolność diagnozy należy przyjmować, że mamy tysiące, a nie setki chorych (dokładnie takie samo zjawisko wystąpiło w Wuhan).

Tym bardziej, że działania podjęte przez rząd są nieskutecznie. Najlepiej widać to na przykładzie zamknięcia granic.

https://wiadomosci.onet.pl/opinie/koronawirus-w-polsce-w-europie-jest-jeden-zly-scenariusz-epidemii-koronawirusa/p5y930s
odpowiedz   •   oceń :  
~Niemcy, 14:11 23-03-2020,   67%
@~Anna - Kurpiowska Panna https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-europie,koronawirus-sars-cov-2-w-niemczech--duzo-nowych-przypadkow--niski-wskaznik-zgonow,artykul,31371832.html?utm_source=www.medonet.pl_viasg_medonet&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2
odpowiedz   •   oceń :  
~Kolosyt, 18:44 23-03-2020,   0%
@~Bez Hejtu Jak Ty bierzesz informacje z Onetu to ja dziękuję. Dynamika w Polsce po 10 dniach od 50 pierwszych przypadków około 700 stwierdzonych, dynamika we Włoszech po 10 dniach od 50 pierwszych przypadków około 2100 stwierdzonych zachorowań. Gdzie tu taka sama krzywa?! Dopiero po dwóch tygodniach kwarantanny oceniamy dynamikę bo na razie stwierdzamy zakażenia osób, które zaraził się przed wprowadzeniem ograniczeń. Radzę ograniczenie Onetu, GW i TVNu
odpowiedz   •   oceń :  
~dbst, 07:04 24-03-2020,   -
@~Kolosyt nie robia testow to wykrywalnosc slaba
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2  3  4 5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16 17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  1  2  3