2020-08-22T20:16:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Sąd unieważnił uchwałę w sprawie Ostrołęki C. Posłowie pytają: Kto poniesie odpowiedzialność?

REKLAMA
REKLAMA
0
0
6

Grupa posłów postanowiła zapytać o wyrok sądu w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Enei dotyczącej budowy elektrowni Ostrołęka C. "Kto poniesie odpowiedzialność za inwestycję, która przyniosła miliardową stratę, a była realizowana na podstawie nieważnej uchwały?" - zapytali.

Posłowie Monika Falej, Krzysztof Gawkowski, Hanna Gill-Piątek, Maciej Kopiec, Katarzyna Kotula, Paweł Krutul, Anita Kucharska-Dziedzic, Robert Obaz, Marek Rutka i Katarzyna Ueberhan złożyli interpelację w sprawie wyroku dotyczącego uchwały Enei ws. elektrowni Ostrołęka C.

8 lipca 2020 roku poznański sąd apelacyjny uznał nieważność uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki Enea, na podstawie której rozpoczęto budowę ostatniego w Polsce bloku węglowego. Kolejnym cieniem na tej sprawie kładzie się fakt, że inwestycje w energetykę węglową od dłuższego czasu są na rynku uznawane za nierentowne do tego stopnia, że ich realizowanie można uznać za niedbanie o interesy akcjonariuszy.

W wyniku wspomnianej nieważnej uchwały spółki Enea i Energa poniosły miliardową stratę. W obu Skarb Państwa ma pakiet większościowy, była to więc strata polskiego podatnika.

 

- przypomnieli posłowie.

W związku z tym posłowie zadali pytania:

  1. Kto poniesie odpowiedzialność za inwestycję, która przyniosła miliardową stratę, a była realizowana na podstawie nieważnej uchwały?
  2. Jaką ocenę tej nietrafionej inwestycji w ramach nadzoru właścicielskiego daje Ministerstwo Aktywów Państwowych?
  3. Jak wygląda dziś polityka inwestycyjna spółek Skarbu Państwa z sektorów energetycznego i finansowego w zakresie inwestowania w energetykę węglową? Jeśli są jeszcze jakieś spółki, w których Skarb Państwa ma udziały, które nie wykluczyły nierentownych inwestycji w węgiel, uprzejmie prosimy o ich listę.

Odpowiedzi udzielił wicepremier Jacek Sasin:

Budowa Elektrowni Ostrołęka C uwzględniona jest w projekcie polityki energetycznej Rzeczypospolitej Polskiej do 2040 roku. W projekcie tym wskazano, że nowy blok o mocy 1000MW w Ostrołęce jest konieczny dla uzupełnienia bilansu mocy w związku z koniecznością „odstawienia” starych, wyeksploatowanych jednostek. Ponadto, z uwagi iż większość mocy wytwórczych zlokalizowana jest na południu kraju, budowa stabilnego, dużego źródła wytwórczego w północnowschodniej Polsce ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego tego regionu oraz ekonomiki dostaw energii.

Spółka celowa powołana w celu realizacji projektu budowy bloku C Elektrowni Ostrołęka została zawiązana przez podmioty zależne spółek Energa S.A. i Enea S.A. Obydwie spółki są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i tym samym podlegają obowiązującym przepisom dotyczącym informowania akcjonariuszy o wszystkich zdarzeniach, mających istotny wpływ na sytuację gospodarczą, majątkową bądź finansową emitentów lub mogących w znaczny sposób wpłynąć na cenę lub wartość notowanych instrumentów finansowych. Informacje te są przekazywane do publicznej wiadomości w postaci bieżących i okresowych raportów umieszczanych na stronach internetowych Spółki. Emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym są obowiązani zapewnić posiadaczom papierów tego samego rodzaju, w takich samych okolicznościach, jednakowe traktowanie.

Chciałbym jednocześnie podkreślić, że Skarb Państwa zbył posiadane akcje Energa S.A. na rzecz PKN ORLEN S.A., który tym samym przejął kontrolę nad Spółką i jej grupą kapitałową. Jak poinformował Koncern, po sfinalizowaniu transakcji rozpoczęto szczegółowe analizy realizowanych projektów inwestycyjnych. Po ich zakończeniu Spółka uzyska merytoryczne podstawy co do sposobu ich dalszego prowadzenia.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~P, 20:45 22-08-2020,   6%
Jak to kto? Sąd :)))  
odpowiedz   •   oceń :  
~Ola, 23:27 22-08-2020,   46%
@~P Dopóki rządzi PiS odpowiedzialni mogą czuć się bezpiecznie , a banda pisowskich aparatczyków w zarządzie będzie zarabiała krocie.  
odpowiedz   •   oceń :  
~Ona, 08:29 23-08-2020,   60%
A KO niech i siebie , kolegów i szefów rozliczy ....
odpowiedz   •   oceń :  
~Bez hejtu, 09:00 23-08-2020,   48%
@~Ona Przecież PIS ich rozlicza od kilku lat i bez efektów.
odpowiedz   •   oceń :  
~Ona, 17:54 23-08-2020,   77%
@~Bez hejtu Nareszcie siedzi Sławomir N.Teraz wyrok  zależy od sądu.Oby sprawiedliwego.
odpowiedz   •   oceń :  
~Ola, 00:09 24-08-2020,   42%
@~Ona Jeszcze nie został skazany, ani wina nie została mu udowodniona. Z dowodami też musi być krucho skoro siedzi w areszcie wydobywczym. Już byli tacy, których Ziobro obarczał winą, ale niczego nie udało się udowodnić.  
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1