2021-12-02T15:16:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Samorząd kontra Atlas Nienawiści. Wyrok w Ostrołęce jeszcze w tym roku?

REKLAMA
zdjecie 4840
zdjecie 4840
REKLAMA
4
1
10

Najprawdopodobniej w grudniu w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce zapadnie wyrok w procesie, który aktywistom Atlasu Nienawiści wytoczył powiat przasnyski - informuje Portal Samorządowy.

Atlas Nienawiści to strona internetowa, która została stworzona przez cztery osoby. Zawiera ona dane dotyczące uchwał, które przyjmowane były przez samorządy, a które rzekomo mają uderzać w społeczność LGBT w Polsce. Przykładowo: mogą być to uchwały sprzeciwiające się ideologii LGBT, jak również Samorządowa Karta Praw Rodzin.

Właśnie ta ostatnia uchwała została w 2019 roku przyjęta jednogłośnie przez radnych powiatu przasnyskiego. Aktywiści umieścili ten powiat na mapie, a władze samorządowe nie zamierzały tolerować takiego stanu rzeczy. Z pomocą przyszła organizacja Ordo Iuris, która zapewniła powiatowi pomoc prawną.

Powiat przasnyski domaga się w pozwie:

  • złożenia przez pozwanych pisemnych przeprosin,
  • nadania oświadczenia o przeprosinach, wraz z jego tłumaczeniem przysięgłym na język angielski, za pośrednictwem poczty elektronicznej do wszystkich Eurodeputowanych Parlamentu Europejskiego,
  • stałe opatrzenie strony internetowej znajdującej się pod adresem atlasnienawisci.pl w/w oświadczeniem o przeprosinach,
  • zorganizowanie na koszt pozwanych w Polskiej Agencji Prasowej S.A. z siedzibą w Warszawie konferencji prasowej wraz z uprzednim powiadomieniem, za pośrednictwem usług Centrum Prasowego Polskiej Agencji Prasowej S.A. z siedzibą w Warszawie, dziennikarzy i redakcji mediów znajdujących się w bazie Centrum Prasowego Polskiej Agencji Prasowej S.A. w Warszawie i odczytanie podczas tejże konferencji prasowej oświadczenia o przeprosinach,
  • zorganizowanie na koszt pozwanych konferencji prasowej przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli i wysłanie wiadomości e-mail z zaproszeniem na aktualne adresy e-mail zagranicznych redakcji: Deutsche Welle, BBC, EU Observer, DailyNews, Guardian, The Telegraph Europe, Politico, New Europe, The Independent, France 24, CNN Europe oraz odczytanie podczas tejże konferencji prasowej oświadczenia o przeprosinach, o którym mowa wyżej,
  • zasądzenie solidarnie od pozwanych kwoty 20.000 zł na wskazany cel społeczny.

Wyrok jeszcze w grudniu?

Proces odbywa się w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce. Kolejna rozprawa odbędzie się 3 grudnia. Jak informuje Portal Samorządowy, wszystko wskazuje na to, że wyrok zostanie wydany przed świętami Bożego Narodzenia.

- Rozprawa została przełożona na 3 grudnia z powodu choroby naszej prawniczki. Jak dobrze pójdzie, to wyrok zapadnie w pierwszej połowie grudnia – informuje jeden z pozwanych Jakub Gawron, cytowany przez Portal Samorządowy.

Tymczasem, radni z Przasnysza... uchylili przyjętą wcześniej kartę praw rodzin, twierdząc, że przyniosła ona wizerunkowe straty samorządowi. Czy wpłynie to na końcowe rozstrzygnięcie w sądzie? Przekonamy się wkrótce.

Źródło: Portal Samorządowy
REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10  11 dk12
dk13  14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28  1  2  3  4  5
×