eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Samorząd Mazowsza wesprze przebudowę oświetlenia przy Sikorskiego

REKLAMA
REKLAMA

Modernizacja oświetlenia ulicznego w Łosicach, Wyszkowie i Ostrołęce, utworzenie terenów zielonych w gminie Kadzidło czy zagospodarowanie zieleni na rynku w Przasnyszu to tylko część inwestycji, które jeszcze w tym roku powstaną w ramach programu „Mazowsze dla klimatu”. W sumie do subregionu ostrołęckiego trafi ponad 370 tys. zł z budżetu województwa na realizację 5 proekologicznych projektów. Wśród planowanych inwestycji jest przebudowa oświetlenia przy ul. Sikorskiego.

Zdaniem marszałka Adama Struzika to dobry punkt wyjścia do walki o nasze środowisko. – Kwestia zmian klimatycznych nie jest dziś już tylko hasłem czy przepowiednią, ale realnym problemem, z którym mamy do czynienia na co dzień. Musimy działać, by zatroszczyć się o to, co mamy nie tylko z myślą o nas samych, ale i o przyszłych pokoleniach. Kluczem do tego są właśnie proekologiczne inwestycje, które pozwolą na racjonalne gospodarowanie wodą, tworzenie zielonych przestrzeni czy stosowanie energooszczędnego oświetlenia w przestrzeni publicznej. I temu służy nasz program.

zdjecie 300

Mazowiecki Instrument Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu – Mazowsze dla klimatu 2022 to nowy program samorządu województwa mazowieckiego. Samorządy lokalne zgłosiły w sumie 157 zadań na kwotę ponad 11,2 mln zł. Ostatecznie do realizacji radni województwa mazowieckiego wytypowali 72 inicjatywy, które otrzymają wsparcie w wysokości ponad 5,7 mln zł.

Jak zauważa Janina Ewa Orzełowska członkini zarządu województwa mazowieckiego, nowy autorski program samorządu Mazowsza cieszył się dużym zainteresowaniem wśród beneficjentów. – To pokazuje, jak bardzo gminom zależy na wprowadzaniu pozytywnych, proekologicznych zmian. Po latach stawiania na nowoczesność i tworzenie przestrzeni z betonu, wracamy na dobre, zielone tory. Obecny trend daje nadzieję, że będziemy oddychać czystym powietrzem i zyskamy przestrzeń, w której będziemy żyć w symbiozie z naturą i czuć się bezpiecznie.

W ramach programu samorządy mogły ubiegać się o dofinansowanie na zadania dotyczące: realizacji błękitno-zielonej infrastruktury sprzyjającej różnorodności biologicznej, retencjonowania wody deszczowej pochodzącej z powierzchni dachów budynków użyteczności publicznej oraz realizacji energooszczędnego oświetlenia zewnętrznego.

Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego podkreśla, że program daje lokalnym samorządom możliwość realizowania różnego rodzaju inwestycji. – Każda gmina jest inna, a co za tym idzie ma inne priorytety. Dlatego też zakres działań, które mogły otrzymać nasze wsparcie był naprawdę szeroki. Ogrody deszczowe, tężnie solankowe, zielone przystanki, naturalistyczne stawy retencyjne, zbiorniki na deszczówkę czy oświetlenie energooszczędne to tylko wybrane przykłady. 

O wsparcie mogły ubiegać się wszystkie gminy z terenu województwa mazowieckiego. Każda z nich mogła złożyć maksymalnie jeden wniosek. Pomoc finansowa w ramach programu nie mogła przekroczyć kwoty 100 tys. zł. W subregionie ostrołęckim wsparcie samorządu Mazowsza w wysokości ponad 370 tys. zł umożliwi realizację 5 projektów.

Lp.

Beneficjent

Nazwa zadania

Kwota pomocy finansowej

1.

Miasto Maków Mazowiecki

Modernizacja oświetlenia ulicznego na Osiedlu Polna – ulice: Tuwima,
Iwaszkiewicza, Staffa i Nałkowskiej w Makowie Mazowieckim

54 000 zł

2.

Miasto Przasnysz

Zieleń wraca do rynku-modernizacja oraz wzbogacenie w szatę roślinną placu rynku w Przasnyszu

100 000 zł

3.

Gmina Wyszków

Modernizacja oświetlenia zewnętrznego ul. Sowińskiego w Wyszkowie

80 553 zł

4.

Miasto Ostrołęka

Przebudowa oświetlenia w ulicy gen. W. Sikorskiego w Ostrołęce

100 000 zł

5.

Gmina Kadzidło

Tworzenie terenów zielonych z innowacyjnymi elementami łagodzącymi zmiany klimatu

35 690 zł

SUMA

370 243 zł

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 7506
Kalendarz imprez
październik 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16  17  18  19  20 dk21  22
dk23  24  25  26  27  28  29
 30  31  1  2  3  4  5
×