2021-12-14T09:59:10+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Samorządowy Lider Cyfryzacji". Urząd Miasta Ostrołęki otrzymał nagrodę

REKLAMA
REKLAMA
2
2
4

Znamy laureatów piątej edycji konkursu „Samorządowy Lider Cyfryzacji”. To urzędnicy z Ożarowa Mazowieckiego, Ostrołęki i Mińska Mazowieckiego. Wyróżnienia otrzymały samorządy z Warszawy i Radomia. Dziś nagrody laureatom wręczył marszałek Adam Struzik. W spotkaniu wzięli udział także radni województwa Marcin Podsędek, Piotr Kandyba, Katarzyna Anna Bornowska i Konrad Wojnarowski.

Samorząd województwa mazowieckiego od lat wspiera i docenia działania dążące do rozwoju cyfryzacji w regionie. Cel jest jeden – zapewnienie mieszkańcom i przedsiębiorcom dostępu do wiedzy i cyfrowych usług. Szczególny nacisk stawiany jest na podnoszenie umiejętności informatycznych i informacyjnych wśród mieszkańców, przedsiębiorców i urzędników. Ważną rolę w tych działaniach zajmują samorządy lokalne. I to właśnie do nich skierowany był konkurs „Samorządowy Lider Cyfryzacji”.

Koronawirus? Sprawdzam

Ostatni rok był szczególnym sprawdzianem funkcjonowania rozwiązań cyfrowych ze względu na rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Ten trudny czas uświadomił nam wszystkim, jak istotną rolę odgrywa komunikacja elektroniczna, sprawne systemy teleinformatyczne, towarzyszące im aplikacje i usługi. Dzięki tym rozwiązaniom możliwa jest realizacja zadań służbowych i potrzeb mieszkańców.

Nasz plebiscyt cieszy się dużym zainteresowaniem – podkreśla wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Marcin Podsędek. – Konkurs Samorządowy Lider Cyfryzacji, ogłaszamy już od kilku lat. Jest jednym z elementów, który ma zachęcać gminy i powiaty mazowieckie do kontunuowania procesu cyfryzacji. Co roku otrzymujemy wiele ciekawych pomysłów, które wdrażają lokalne wspólnoty – dodaje.

Cyborg zamiast urzędnika

Tegoroczny zwycięzca konkursu – Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego – zostało wyróżnione za usługi elektroniczne pod nazwą „Serwis internetowy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej Powiatu Warszawskiego Zachodniego”. Dostęp do danych i usług odbywa się poprzez portale skierowane do odrębnych grup użytkowników. Strefa interesanta przenosi do portali, które pozwalają m. in. na przeglądanie map geodezyjnych, zamówienie materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, zgłoszenie przez przedsiębiorcę geodezyjnego pracy geodezyjnej oraz zamówienie przez niego danych i materiałów. W Strefie urzędnika znajdziemy natomiast moduł przeznaczony dla pracowników starostwa i innych podmiotów realizujących zadania publiczne, umożliwiający prowadzenie rejestrów geodezyjnych.

Ponadto, urzędnicy z Ożarowa Mazowieckiego wymyślili Fantoma (cyborga) urzędnika. To nic innego jak program zastępujący urzędnika, a który generuje, przygotowuje i wysyła zamówione dokumenty (np. wypisy i wyrysy z mapy).

Starostwo Powiatu Warszawskiego Zachodniego za te osiągnięcia otrzymało nagrodę w wysokości 15 tys. zł oraz tytuł Samorządowego Lidera Cyfryzacji.

Na rzecz transformacji cyfrowej regionu samorząd województwa działa od wielu lat – wskazuje przewodnicząca sejmikowej komisji skarg, wniosków i petycji, Katarzyna Bornowska. – Obszar wielowątkowy zarówno w płaszczyźnie technologii, procesów biznesowych jak i społecznej. Dla mnie jako radnej jest sprawą oczywistą, że transformacja cyfrowa przyczyni się do wzrostu gospodarczego naszego regionu oraz do niwelowania różnic gospodarczych, społecznych i technologicznych na Mazowszu.

Z kolei Urząd Miasta Ostrołęka laureat drugiego miejsca –  może pochwalić się dużą liczbą wprowadzonych usług elektronicznych. Wśród nich takie usługi jak: „przyjazne” deklaracje, gdzie w bardzo intuicyjny i przystępny sposób można zapłacić podatek rolny czy podatek od nieruchomości. Miasto wcześniej przygotowało m.in.: interaktywny plan cmentarzy (Grobonet), aplikację do wypożyczania rowerów miejskich czy internetową rezerwację obiektów ORLIK.

Urząd Miasta Ostrołęka otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

Systematyczna poprawa jakości obsługi w urzędach oraz cyfryzacja jest zapisana w wielu dokumentach samorządu województwa mazowieckiego – mówi przewodniczący sejmikowej komisji promocji i współpracy zagranicznej Konrad Wojnarowski. – Transformacja cyfrowa jest prowadzona w oparciu o przyjętą przez sejmik strategię rozwoju społeczeństwa informacyjnego i towarzyszący jej program transformacji cyfrowej.

Zdobywca trzeciego miejsca – Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim nagrodę otrzymało za „System Informacji Przestrzennej Powiatu Mińskiego”. Portal daje możliwość zakupu m.in.: danych z Rejestru Cen Nieruchomości (RCN), mapy zasadniczej, danych ewidencyjnych. Dodatkowo, dzięki innowacyjnej usłudze ePODGiK użytkownicy mają możliwość zgłoszenia prac geodezyjnych oraz wniosków do Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej (ZUDP).

Starostwo Powiatowe w Mińsku Mazowieckim otrzymało nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

Konkurs zachęca gminy i powiaty mazowieckie do kontunuowania procesu cyfryzacji – zaznacza przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Społecznej i Prorodzinnej Piotr Kandyba. – Od kilku lat obserwujemy znaczący skok w obsłudze klientów w urzędach. To odbywa się przy pomocy wielu systemów i aplikacji.

Wyróżnienia dla Warszawy i Radomia

Komisja przyznała również wyróżnienia dla Urzędu m. st. Warszawy oraz Urzędu Miejskiego w Radomiu. Platforma mojaWARSZAWA umożliwia mieszkańcom zrealizowanie wielu spraw urzędowych online, 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku, a co najważniejsze w pełni samodzielnie, bez konieczności kontaktu z urzędnikiem. W odróżnieniu od innych tego typu rozwiązań platforma nie pełni jedynie zadania klasycznej skrzynki podawczej, a zapewnia pełną interakcję z urzędem i urzędnikiem.

Drugim wyróżnionym został Urząd Miejski w Radomiu, który zaprezentował Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach Publicznych. To spójna platforma wspomagająca gospodarowanie miastem. Jej stworzenie było możliwe dzięki połączeniu zdigitalizowanego archiwum dokumentów dotyczących nieruchomości. System wpisuje się w realizowaną ideę Smart City.

REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×