eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Samorządy zdecydują o sprzedaży alkoholu. Czy do Ostrołęki wróci prohibicja?

REKLAMA
zdjecie 3514
REKLAMA
zdjecie 3514

Z początkiem 2018 roku w życie wejdzie nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w myśl której samorządy będą mogły regulować sprzedaż alkoholu na terenie gminy, m.in. poprzez ograniczanie sprzedaży w godzinach nocnych. Czy do Ostrołęki wróci słynna prohibicja?

Zbiegowisko przy Delikatesach

W Ostrołęce sprzedaż alkoholu ograniczona była za rządów Arkadiusza Czartoryskiego, wtedy prezydenta Ostrołęki, a teraz posła Prawa i Sprawiedliwości. O tym co działo się pod wyznaczonymi punktami sprzedaży alkoholu opowiadał na sesji rady miasta śp. Rafał Dymerski, wtedy jeszcze radny.

- Pamiętam jak wprowadziliśmy prohibicje, że w święta tylko był sprzedaż w Benzolu alkoholu, na CPNie. Pamiętam jak na Centrum był jeden punkt sprzedaży i co się działo. Z tych 10.000 ludzi ci, co spożywali ten alkohol przychodzili pod delikatesy i było ich tam ponad setka, robili zbiegowiska. Dzisiaj, gdy jest kilka punktów sprzedaży tego zjawiska jest nie widać. Natomiast działania profilaktyczne są prowadzone i sprawozdanie jest bardzo, informacja wyczerpująca, natomiast ja uznaję, że powinniśmy w ogóle zlikwidować ograniczenia punktów sprzedaży. Dlaczego? Powód jeden, że już dzisiaj się okazuje, że nie ma kolejek po alkohol - mówił Dymerski przy okazji dyskusji w sprawie nie zwiększania punktów sprzedaży alkoholu, jaka na sesji rady miasta odbyła się 24 kwietnia 2014 roku.

Ostrołęczanie pamiętają także jeszcze inną rzecz: barkę Jerzego Urbana, jaka przypłynęła do Ostrołęki by sprzedawać alkohol, gdyż na wodzie obowiązywały inne przepisy niż na lądzie. Prowokacyjny happening cieszył się sporym zainteresowaniem mieszkańców, z kolei prohibicja budziła różne emocje, aż w końcu pomysł ograniczania sprzedaży alkoholu został wycofany. Obecnie alkohol możemy kupować bez ograniczeń w punktach posiadających zezwolenie na jego sprzedaż.

Ograniczona dostępność alkoholu

Nowelizacja ustaw, jaką przyjął Sejm, umożliwia gminom działania ograniczające dostępność alkoholu. Do limitu udzielania zezwoleń na sprzedaż alkoholu dodano także alkohole do 4,5 proc., które dotychczas nie były uwzględniane w limicie. Gmina będzie mogła także uchwałą ustalić maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu i to odrębnie dla poszczególnych jednostek (sołectwa, dzielnic, osiedli).

Interesujący jest szczególnie ten punkt, który mówi o możliwości ograniczenia godzin nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Od 1 stycznia 2018 roku ograniczenia mogą dotyczyć sprzedaży alkoholu między godziną 22.00 a 6.00. Inaczej będzie wyglądał też zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych - obecnie są to ulice, place, parki, a w przyszłości ma być to generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych, wyznaczanych oczywiście przez samorządy.

Za przyjęciem ustawy głosowało 246 posłów, przeciw było 161, wstrzymało się 20, nie głosowało 33. Wśród osób, które poparły nowelizację był też poseł Arkadiusz Czartoryski. Wkrótce powinniśmy dowiedzieć się jak poszczególne samorządy ustosunkują się do nowych przepisów i czy obostrzenia znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistościach lokalnych.

Zachęcamy do dyskusji w komentarzach: czy jesteście za ograniczeniem sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych? Czekamy na Wasze opinie.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×