zdjecie 8142
zdjecie 8142
2021-10-19T21:48:05+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Samozwańcza grupa" w MZK Ostrołęka? Prezes spółki odpowiada radnemu

REKLAMA
REKLAMA
2
4
69

Jest już odpowiedź na wątpliwości dotyczące funkcjonowania MZK, jakie radny Stanisław Szatanek zgłosił po spotkaniu z pracownikami. - Wszystko wskazuje na to, że była to samozwańcza grupa 4 pracowników, która to już od dłuższego czasu prowadzi w firmie dziwne, nieuzasadnione, destrukcyjne działania - podkreślił prezes spółki. Wyjaśnił przy tym wszystkie kwestie zawarte w interpelacji radnego.

Radny Stanisław Szatanek napisał interpelację, w której zgłosił problemy w funkcjonowaniu spółki MZK, jakie przekazane zostały przez pracowników, z którymi miał spotkać się osobiście. Odpowiedź na wszystkie wątpliwości już nadeszła.

- Na wstępie zwracamy się z pytaniem do pana radnego, na jakiej podstawie ocenił, że osoby, z którymi spotkał się w dniu 29.09.2021 r. były tzw. "przedstawicielami Miejskiego Zakładu Komunikacji Sp. z o.o. w Ostrołęce". Nasi pracownicy byli bardzo zaskoczeni, kiedy przeczytali w mediach lokalnych, że ich "przedstawiciele" spotkali się z panem radnym. Dlatego też pytają, kto wybrał tzw. ich "przedstawicieli", kiedy i gdzie? Wszystko wskazuje na to, że była to samozwańcza grupa 4 pracowników, która to już od dłuższego czasu prowadzi w firmie dziwne, nieuzasadnione, destrukcyjne działania - podkreślił w odpowiedzi prezes MZK Dariusz Domanowski.

Mimo to, szef spółki odpowiedział na wąptliwości, jakie przekazali radnemu Szatankowi niektórzy pracownicy MZK. Podkreślił, że jeszcze w tym roku zostanie ogłoszone postępowanie na dokumentację projektową dotyczącą rozbudowy stacji paliw MZK. Jak wskazano, rozkład jazdy autobusów przygotowywany jest przez doświadczonego pracownika, z zachowaniem wszelkich zasad.

Jeżeli chodzi o umowy na parkowanie aut ciężarowych, zarząd wypowiedział je ze względów bezpieczeństwa. Z kolei likwidacja drugiej zmiany mechaników spowodowana była dostawą nowych autobusów, które nie wymagają tak dużych nakładów pracy jak stary tabor. - Po likwidacji drugiej zmiany dwóch pracowników zostało przeniesionych na myjnię - wskazał prezes Domanowski.

W przypadku korzystania z myjni samochodowej innej firmy, zamiast myjni znajdującej się na terenie zakładu, prezes MZK wskazał, że taka sytuacja dotyczy jedynie autobusów zasilanych gazem CNG.

Kolejna z wątpliwości dotyczyła "likwidacji przerw w kursowaniu autobusów w Wigilię w godz. 18.00-20.00 i w pierwszy dzień świąt Wielkanocnych w godz. 9.00-11.00". - Pracownicy wykonują pracę w godzinach określonych grafikiem. Jak wiadomo, w tym czasie pracodawca ponosi pełną odpowiedzialność za pracowników - odpowiedział prezes Domanowski, wskazując, że wcześniej były zgody na przerwy w kursowaniu w czasie świąt, ale nie była to decyzja zgodna z przepisami.

Po pierwsze, pracownicy mają za ten czas płacony dodatek 100% za pracę w święta, więc decydują się na dodatkowe wynagrodzenie za wykonanie swoich zadań w tym czasie. Po drugie, pracodawca odpowiada za pracownika w godzinach jego pracy. Gdyby coś złego wydarzyło się podczas drogi do domu czy z domu lub podczas posiłku, wówczas pracodawca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Jeżeli chodzi o "likwidację działu księgowości" prezes wyjaśnił, że główna księgowa odeszła do innej firmy, a konkurs a to stanowisko nie został rozstrzygnięty i wówczas zapadła decyzja o przekazaniu księgowości na zewnątrz.

Pracownicy przekazali również radnemu, że grafiki pracy - ich zdaniem - powinny być jawne. Jednak inspektor ochrony danych w ostrołęckim ratuszu w sporządzonej notatce służbowej uznał, że grafik powinien być udostępniony jedynie osobie, której został przygotowany, a nie wszystkim pracownikom spółki.

Zdementowana została również informacja o "likwidacji dodatku 100% za pracę w święta". Prezes MZK przyznał, że od 2012 roku nie było w tym zakresie żadnych zmian.

Pełna treść odpowiedzi na interpelację radnego Stanisława Szatanka - poniżej. Z kolei listę wątpliwości, jakie zgłosili jego rozmówcy, znaleźć można tutaj.

REKLAMA
Więcej o: MZK, Ostrołęka

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14  15  16 dk17 dk18  19
dk20  21  22  23  24  25  26
dk27  28  29  30 dk31  1  2
×