2019-06-18T12:21:36+02:00 eOstroleka.pl 10 0 4 7.5
Ostrołęka,

Sanepid alarmuje - nie dokarmiaj gołębi!

REKLAMA
REKLAMA
3
1
7
Najlepszy komentarz
~mega, 08:56 19-06-2019,   100%
przy blokach jest ich pelno...ludzie dokarmiaja ....spoldziel;nia mieszkaniowe pozwalaja...przeciez to taki ladny ptaszek.....jesli te ptactwo ma w sobie tyle zagrozenia dla nas  ludzi .to chyba wiadomo trzeba pozbyccccccccccc tego ptactwa.nie czekajmy az przyjdzie zaraza .sanepid oglasza ....a kto ...
odpowiedz   •   oceń :  
Sanepid przypomina - dokarmianie gołębi przez ludzi przynosi więcej szkód, niż pożytku. Robiąc to, narażamy otoczenie i siebie samych na rozprzestrzenianie groźnych chorób i bakterii. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce wystosował komunikat w tej sprawie.
 
Poniżej komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrołęce:
 
W związku z licznymi skargami mieszkańców Ostrołęki dotyczącymi zagrożeń ze strony gołębi miejskich, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce informuje, że dokarmianie ptaków, szczególnie gołębi miejskich, w okresie ciepłym, na terenach zamieszkałych przez ludzi i w okolicach placów zabaw i parków może stwarzać liczne zagrożenia epidemiologiczne
 
Obecność gołębi miejskich w otoczeniu człowieka wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia licznych chorób odzwierzęcych: ornitozy, gruźlicy ptasiej, salmonellozy i campylobacteriozy.
 
Innym zagrożeniem związanym z gołębiami są robaczyce – czyli choroby wywołane przez tasiemce, nicienie i glisty – są to pasożyty znajdujące się w przewodzie pokarmowym tych ptaków, ich jaja wydalane są w dużych ilościach wraz z odchodami. Jest to szczególne zagrożenie w okolicach placów zabaw dla dzieci, parków i skwerów zielonych.
 
Na ptakach tych żerują liczne pasożyty: kleszcze, ptaszyńce, wszoły, świerzbowce, pluskwy i pchły, a w ich gniazdach żyją obrzeżki, które odżywiają się krwią, m. in. ludzką. Obecnie wiele osiedli mieszkaniowych w Polsce boryka się z problemem obrzeżka gołębiego w mieszkaniach ludzi.
 
Walka z obrzezkiem gołębim jest bardzo trudna. Obrzeżek gołębi pasożytuje na gołębiach i gawronach  żywiąc się ich krwią. Obrzeżki tak jak inne kleszcze, mogą być nosicielami groźnych chorób np. borelioza czy cholera.  Ugryzienia obrzeżków mogą być bolesne, ślina tego pasożyta to silny alergen. U ludzi mogą spowodować alergie, w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny. Pogryzienia  są szczególnie niebezpieczne dla dzieci.
 
W przypadku nadmiernego wzrostu populacji gołębi lub po usunięciu gołębi z miejsca ich występowania, wygłodniałe obrzeżki mogą przenikać do mieszkań i atakować ludzi głównie podczas snu. Trzeba być czujnym i szybko reagować, miejsca gnieżdżenia się ptaków po starych gołębnikach, poddasza domów i inne należy poddać skutecznej dezynsekcji w całym budynku i w tym samym czasie.
 
Błędem jest dożywianie gołębi w okolicach domów ludzkich. Dożywianie ptaków należy prowadzić jedynie zimą z dala od siedlisk ludzkich na obrzeżach miast i w lasach. Dodatkowe dokarmianie gołębi przez człowieka powoduje zdecydowanie więcej szkód niż pożytku.
 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce Małgorzata Bednarska

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 14:38 18-06-2019,   100%
Na Ks. Skierkowskiego należy znaki zakazujące dokarmiania gołębi i innych fruwających szczurów postawić, albo Straż Miejską, bo tam są kilka razy dziennie dokarmiane przez jedną Starszą Panią, a wokoło bloki i place zabaw... (i zasłane samochody)
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:05 18-06-2019,   100%
Pan na parterze w bloku, w którym ma siedzibę Spółdzielnia Centrum również codziennie karmi gołębie przez swoje okno- skutkiem tego pełno ptaków lata codziennie przy placu zabaw. Prawie dokładnie pod oknem tego pana znajduje się piaskownica.
odpowiedz   •   oceń :  
~Anna - Kurpiowska Panna, 07:34 19-06-2019,   -
Dzień dobry!

Czym różni się gołąb od zwłaszcza?
- Miejscem siadania. Gołąb siada na oknie, a zwłaszcza na parapecie...

Pozdrawiam...
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 07:53 19-06-2019,   -
@~Anna - Kurpiowska Panna zwłaszcza na samochody i nie siada lecz....
odpowiedz   •   oceń :  
~mega, 08:56 19-06-2019,   100%
przy blokach jest ich pelno...ludzie dokarmiaja ....spoldziel;nia mieszkaniowe pozwalaja...przeciez to taki ladny ptaszek.....jesli te ptactwo ma w sobie tyle zagrozenia dla nas  ludzi .to chyba wiadomo trzeba pozbyccccccccccc tego ptactwa.nie czekajmy az przyjdzie zaraza .sanepid oglasza ....a kto sie ma za to wziac.na co czekamy.
odpowiedz   •   oceń :  
~natura, 11:50 20-06-2019,   100%
 Dlatego trzeba zadbać o koty bezdomne, bo to one są jedynym sprzymierzeńcem człowieka w mieście w walce z ptactwem i gryzoniami. Rozejrzyjcie się tylko, że przy blokach gdzie są koty tych gołębi i wron jest niewiele, nie wspomnę już o piwnicach gdzie nie zobaczysz gryzoni i insektów. Koty tylko potrzebują  wody i zimą odrobinę karmy i ciepłego miejsca w kąciku piwnic. Nie na darmo nazywa się KOTY - CZYŚCICIELAMI MIAST.
odpowiedz   •   oceń :  
~Barbara, 13:07 20-06-2019,   100%
@~natura Tak kiedyś w piwnicach bloków było dużo kotów ale ten niemiłosierny smród do dziś czuję .Teraz są domofony , piwnice zamykane wieloma drzwiami i kotków nie widać .
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  1