eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Sanepid alarmuje - nie dokarmiaj gołębi!

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
REKLAMA
Sanepid przypomina - dokarmianie gołębi przez ludzi przynosi więcej szkód, niż pożytku. Robiąc to, narażamy otoczenie i siebie samych na rozprzestrzenianie groźnych chorób i bakterii. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce wystosował komunikat w tej sprawie.
 
Poniżej komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrołęce:
 
W związku z licznymi skargami mieszkańców Ostrołęki dotyczącymi zagrożeń ze strony gołębi miejskich, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce informuje, że dokarmianie ptaków, szczególnie gołębi miejskich, w okresie ciepłym, na terenach zamieszkałych przez ludzi i w okolicach placów zabaw i parków może stwarzać liczne zagrożenia epidemiologiczne
 
Obecność gołębi miejskich w otoczeniu człowieka wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia licznych chorób odzwierzęcych: ornitozy, gruźlicy ptasiej, salmonellozy i campylobacteriozy.
 
Innym zagrożeniem związanym z gołębiami są robaczyce – czyli choroby wywołane przez tasiemce, nicienie i glisty – są to pasożyty znajdujące się w przewodzie pokarmowym tych ptaków, ich jaja wydalane są w dużych ilościach wraz z odchodami. Jest to szczególne zagrożenie w okolicach placów zabaw dla dzieci, parków i skwerów zielonych.
 
Na ptakach tych żerują liczne pasożyty: kleszcze, ptaszyńce, wszoły, świerzbowce, pluskwy i pchły, a w ich gniazdach żyją obrzeżki, które odżywiają się krwią, m. in. ludzką. Obecnie wiele osiedli mieszkaniowych w Polsce boryka się z problemem obrzeżka gołębiego w mieszkaniach ludzi.
 
Walka z obrzezkiem gołębim jest bardzo trudna. Obrzeżek gołębi pasożytuje na gołębiach i gawronach  żywiąc się ich krwią. Obrzeżki tak jak inne kleszcze, mogą być nosicielami groźnych chorób np. borelioza czy cholera.  Ugryzienia obrzeżków mogą być bolesne, ślina tego pasożyta to silny alergen. U ludzi mogą spowodować alergie, w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny. Pogryzienia  są szczególnie niebezpieczne dla dzieci.
 
W przypadku nadmiernego wzrostu populacji gołębi lub po usunięciu gołębi z miejsca ich występowania, wygłodniałe obrzeżki mogą przenikać do mieszkań i atakować ludzi głównie podczas snu. Trzeba być czujnym i szybko reagować, miejsca gnieżdżenia się ptaków po starych gołębnikach, poddasza domów i inne należy poddać skutecznej dezynsekcji w całym budynku i w tym samym czasie.
 
Błędem jest dożywianie gołębi w okolicach domów ludzkich. Dożywianie ptaków należy prowadzić jedynie zimą z dala od siedlisk ludzkich na obrzeżach miast i w lasach. Dodatkowe dokarmianie gołębi przez człowieka powoduje zdecydowanie więcej szkód niż pożytku.
 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce Małgorzata Bednarska

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×