2019-06-18T12:21:36+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Sanepid alarmuje - nie dokarmiaj gołębi!

REKLAMA
REKLAMA
4
1
7
Sanepid przypomina - dokarmianie gołębi przez ludzi przynosi więcej szkód, niż pożytku. Robiąc to, narażamy otoczenie i siebie samych na rozprzestrzenianie groźnych chorób i bakterii. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce wystosował komunikat w tej sprawie.
 
Poniżej komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrołęce:
 
W związku z licznymi skargami mieszkańców Ostrołęki dotyczącymi zagrożeń ze strony gołębi miejskich, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce informuje, że dokarmianie ptaków, szczególnie gołębi miejskich, w okresie ciepłym, na terenach zamieszkałych przez ludzi i w okolicach placów zabaw i parków może stwarzać liczne zagrożenia epidemiologiczne
 
Obecność gołębi miejskich w otoczeniu człowieka wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia licznych chorób odzwierzęcych: ornitozy, gruźlicy ptasiej, salmonellozy i campylobacteriozy.
 
Innym zagrożeniem związanym z gołębiami są robaczyce – czyli choroby wywołane przez tasiemce, nicienie i glisty – są to pasożyty znajdujące się w przewodzie pokarmowym tych ptaków, ich jaja wydalane są w dużych ilościach wraz z odchodami. Jest to szczególne zagrożenie w okolicach placów zabaw dla dzieci, parków i skwerów zielonych.
 
Na ptakach tych żerują liczne pasożyty: kleszcze, ptaszyńce, wszoły, świerzbowce, pluskwy i pchły, a w ich gniazdach żyją obrzeżki, które odżywiają się krwią, m. in. ludzką. Obecnie wiele osiedli mieszkaniowych w Polsce boryka się z problemem obrzeżka gołębiego w mieszkaniach ludzi.
 
Walka z obrzezkiem gołębim jest bardzo trudna. Obrzeżek gołębi pasożytuje na gołębiach i gawronach  żywiąc się ich krwią. Obrzeżki tak jak inne kleszcze, mogą być nosicielami groźnych chorób np. borelioza czy cholera.  Ugryzienia obrzeżków mogą być bolesne, ślina tego pasożyta to silny alergen. U ludzi mogą spowodować alergie, w skrajnych przypadkach wstrząs anafilaktyczny. Pogryzienia  są szczególnie niebezpieczne dla dzieci.
 
W przypadku nadmiernego wzrostu populacji gołębi lub po usunięciu gołębi z miejsca ich występowania, wygłodniałe obrzeżki mogą przenikać do mieszkań i atakować ludzi głównie podczas snu. Trzeba być czujnym i szybko reagować, miejsca gnieżdżenia się ptaków po starych gołębnikach, poddasza domów i inne należy poddać skutecznej dezynsekcji w całym budynku i w tym samym czasie.
 
Błędem jest dożywianie gołębi w okolicach domów ludzkich. Dożywianie ptaków należy prowadzić jedynie zimą z dala od siedlisk ludzkich na obrzeżach miast i w lasach. Dodatkowe dokarmianie gołębi przez człowieka powoduje zdecydowanie więcej szkód niż pożytku.
 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ostrołęce Małgorzata Bednarska

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 14:38 18-06-2019,   100%
Na Ks. Skierkowskiego należy znaki zakazujące dokarmiania gołębi i innych fruwających szczurów postawić, albo Straż Miejską, bo tam są kilka razy dziennie dokarmiane przez jedną Starszą Panią, a wokoło bloki i place zabaw... (i zasłane samochody)
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 19:05 18-06-2019,   100%
Pan na parterze w bloku, w którym ma siedzibę Spółdzielnia Centrum również codziennie karmi gołębie przez swoje okno- skutkiem tego pełno ptaków lata codziennie przy placu zabaw. Prawie dokładnie pod oknem tego pana znajduje się piaskownica.
odpowiedz   •   oceń :  
~Anna - Kurpiowska Panna, 07:34 19-06-2019,   50%
Dzień dobry!

Czym różni się gołąb od zwłaszcza?
- Miejscem siadania. Gołąb siada na oknie, a zwłaszcza na parapecie...

Pozdrawiam...
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 07:53 19-06-2019,   -
@~Anna - Kurpiowska Panna zwłaszcza na samochody i nie siada lecz....
odpowiedz   •   oceń :  
~mega, 08:56 19-06-2019,   100%
przy blokach jest ich pelno...ludzie dokarmiaja ....spoldziel;nia mieszkaniowe pozwalaja...przeciez to taki ladny ptaszek.....jesli te ptactwo ma w sobie tyle zagrozenia dla nas  ludzi .to chyba wiadomo trzeba pozbyccccccccccc tego ptactwa.nie czekajmy az przyjdzie zaraza .sanepid oglasza ....a kto sie ma za to wziac.na co czekamy.
odpowiedz   •   oceń :  
~natura, 11:50 20-06-2019,   100%
 Dlatego trzeba zadbać o koty bezdomne, bo to one są jedynym sprzymierzeńcem człowieka w mieście w walce z ptactwem i gryzoniami. Rozejrzyjcie się tylko, że przy blokach gdzie są koty tych gołębi i wron jest niewiele, nie wspomnę już o piwnicach gdzie nie zobaczysz gryzoni i insektów. Koty tylko potrzebują  wody i zimą odrobinę karmy i ciepłego miejsca w kąciku piwnic. Nie na darmo nazywa się KOTY - CZYŚCICIELAMI MIAST.
odpowiedz   •   oceń :  
~Barbara, 13:07 20-06-2019,   100%
@~natura Tak kiedyś w piwnicach bloków było dużo kotów ale ten niemiłosierny smród do dziś czuję .Teraz są domofony , piwnice zamykane wieloma drzwiami i kotków nie widać .
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2