zdjecie 2516
zdjecie 2516
2020-08-20T19:50:09+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Sędziowie (także z Ostrołęki) apelowali do OBWE ws. wyborów. Teraz mogą mieć kłopoty

REKLAMA
Zdjęcie główne
REKLAMA
1
3
16

Blisko 1300 sędziów z całej Polski podpisało się pod listem do OBWE w sprawie wyborów prezydenckich w Polsce. Wśród nich byli także sędziowie z Ostrołęki. Jak informowano w czwartkowych Faktach TVN, teraz sędziowie... mogą mieć kłopoty. 

29 kwietnia br. 1278 sędziów z całej Polski podpisało list do Ingibjörg Sólrún Gísladóttir - dyrektor Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Chodziło oczywiście o wybory prezydenckie.

Z dużą uwagą i satysfakcją zapoznaliśmy się z Pani wypowiedzią udzieloną po przyjęciu przez polski Sejm zmian w prawie wyborczym. Po przeanalizowaniu tekstu ustawy przyjętej przez Sejm, podzielamy Pani spostrzeżenia. Nasz niepokój budzi zagrożenie tak podstawowych norm jak zasada powszechności wyborów i tajności głosowania

- napisali sędziowie w liście.

Jak dodali, powodem wystosowania dokumentu nie były powody polityczne.

Chcemy podkreślić, że nasze zastrzeżenia nie wynikają z oceny politycznej przyjmowanych rozwiązań, a jedynie z roli w jakiej przychodzi nam na co dzień uczestniczyć w funkcjonowaniu państwa.Naszą konstytucyjną rolą w strukturze organów państwowych jest stosowanie prawa, które nie może być sprzeczne z Konstytucją RP ani obowiązującym Polskę prawem międzynarodowym. Jako sędziowie jesteśmy także odpowiedzialni za rozstrzyganie sporów i odwołań w kwestiach wyborczych. Pełnimy m.in. funkcję Komisarzy Wyborczych i członków Komisji Wyborczych. W tych warunkach możliwość wykonywania naszej służby publicznej zostaje podważona. Tym samym, także prawo Polaków do skutecznego odwołania.Postulujemy, aby podjąć szczególne starania oceny, na ile podstawowe gwarancje praw człowieka są zachowane w trwających obecnie wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

- tymi słowami kończył się list. 

Wśród 1278 sędziów, których nazwiska znalazły się na liście, byli także sędziowie z Ostrołęki: SSR Andrzej Piersa, SR w Ostrołęce;  SSO Grażyna Szymańska-Pasek, SO w Ostrołęce; SSO Jerzy Pałka, SO w Ostrołęce; SSO Wiesław Oryl, SO w Ostrołęce; SSO Ryszard Warda, SO w Ostrołęce oraz SSO Magdalena Dąbrowska, SO w Ostrołęce.

Teraz sędziów mogą czekać... postępowania dyscyplinarne. Jak infomuje telewizja TVN 24, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik miał wysłać pismo do lokalnych rzeczników w całej Polsce w sprawie sędziów, którzy podpisali się pod apelem do OBWE. "Radzik chce podjęcia czynności wyjaśniających" - mówiono w czwartkowych Faktach TVN. 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×