eOstroleka.pl
Polska,

Sejm RP solidarny z Ukrainą

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Na dodatkowym posiedzeniu Sejmu poświęconym aktualnej sytuacji na Ukrainie Izba podjęła przez aklamację uchwałę, w której solidaryzuje się z narodem ukraińskim oraz łączy w bólu z rodzinami ofiar walk na Majdanie. Ten specjalny dokument, przyjęty dziś jednogłośnie przez posłów, w sposób szczególny podkreśla ukraińską suwerenność i integralność terytorialną. - Ukraina jest wolnym i suwerennym państwem. Terytorialna integralność nie może być naruszana ani kwestionowana - głosi uchwała Sejmu.

Dokument jest także wyrazem poparcia dla procesów demokratycznych zachodzących na Ukrainie i wobec nowych władz tego kraju. - Demokratyczne przemiany na Ukrainie są uznawane i wspierane przez demokratyczny świat - zaznaczono w uchwale. - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej deklaruje poparcie dla suwerennych wysiłków narodu ukraińskiego na rzecz kontynuowania demokratycznej transformacji - podkreślono. Ponadto, Izba wyraziła przekonanie, że nowy ukraiński rząd, który jest legalną władzą, będzie podejmował wysiłki w tym kierunku.

W uchwale Sejm określił polityczno-wojskowe działania Rosji wobec Ukrainy, szczególnie Krymu, jako naruszenie praw suwerennego państwa. Jak napisano, działania te są pogwałceniem Karty Narodów Zjednoczonych, zasad współpracy międzynarodowej wytyczonych przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, memorandum budapesztańskiego z 1994 r., rosyjsko-ukraińskiego traktatu o przyjaźni z 1997 r. oraz bilateralnej umowy o stacjonowaniu wojsk rosyjskich w bazie w Sewastopolu.

Ponadto Sejm skierował apel do polskiego rządu „o podjęcie dalszych wysiłków na rzecz politycznego i ekonomicznego wsparcia  ukraińskiego procesu transformacji ustrojowej i ekonomicznej”. - Szczególne znaczenie ma tu szybkie opracowanie i wdrożenie pakietu stabilizacyjnego dla gospodarki Ukrainy oraz wprowadzenie ułatwień wizowych dla obywateli tego kraju - czytamy w uchwale.

Posłowie zaapelowali również do parlamentów państw NATO oraz Unii Europejskiej, aby podjęły one inicjatywy, „które doprowadzą do poparcia demokratycznych aspiracji narodu ukraińskiego oraz do wyrażenia solidarności z Ukrainą w działaniach zmierzających do utrzymania jej suwerenności i integralności terytorialnej”.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu posłowie zapoznali się również z informacją Prezesa Rady Ministrów na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie. Izba przeprowadziła także dyskusję w tej sprawie z udziałem przedstawicieli poszczególnych sejmowych frakcji

Źródło: sejm.gov.pl
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×