eOstroleka.pl
Ostrołęka, O TYM SIĘ MÓWI

Senator z Ostrołęki: Czy PO chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej?

REKLAMA
zdjecie 1524
zdjecie 1524
REKLAMA

Senator Robert Mamątow zabrał głos w sprawie Funduszu Odbudowy. To kwestia, która zdominowała politykę przez ostatnie tygodnie. Poprawki, jakie Koalicja Obywatelska chciała wprowadzać do ustawy ratyfikacyjnej, ostatecznie przepadły.

Kluczowe głosowania w sprawie FO w Senacie odbyły się 27 maja br.

- Zdecydowanie popieram fakt, że Sejm 4 maja uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej - podkreślił w swoim przemówieniu złożonym do protokołu senator z Ostrołęki Robert Mamątow. - Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy.

Polska z unijnego budżetu na lata 2021–2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 miliardów zł w ciągu kilku lat. Z kolei podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy, który został przez polski rząd wysłany do Komisji Europejskiej 3 maja.

Senator Mamątow odniósł się także do polityków Platformy Obywatelskiej.

- Panie i Panowie Senatorowie, dziwi mnie fakt, że Platforma Obywatelska, tak przecież od zawsze proeuropejska, która wcześniej „wyciągała” ludzi na ulice pod sztandarami Unii Europejskiej – zapewniając, że bardziej szanują oni flagę Unii niż polską – obecnie ukazuje swoje antyeuropejskie oblicze. Czy Platforma Obywatelska chce wyprowadzić Polskę z Unii? - pytał, dodając:

Uważam również, że przetrzymywanie ustawy w Senacie jest wyrazem nieodpowiedzialności. Powinniśmy skupić się na jedności i zgodzie, w kierunku jak najszybszego rozwoju Polski, gdy gospodarka globalna została tak fundamentalnie poszkodowana przez pandemię COVID-19. Polacy czekają na środki z Funduszu Odbudowy, które pomogą wzmocnić polską gospodarkę oraz umożliwią szybsze wyjście z kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa. Fundusz Odbudowy to są środki, które mają pomóc polskim szpitalom, polskim szkołom. Mają pomóc Polakom w otrzymaniu najlepszej infrastruktury: drogowej, kolejowej, internetowej, energetycznej.

- Dlatego też z całą stanowczością popieram tę ustawę, która ma na celu zatwierdzenie możliwości korzystania ze środków unijnych przypadających Polsce - zakończył Mamątow.

Ostatecznie senatorowie nie poparli poprawek, nad którymi pracowano przez ponad 3 tygodnie. Ustawa ratyfikacyjna została przyjęta bez poprawek, w takim kształcie, w jakim przyszła z Sejmu. Podpisał ją już prezydent Andrzej Duda.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×