eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Sierp, młot i kwiaty. Rosyjska delegacja na cmentarzu w Ostrołęce

REKLAMA
zdjecie 6680
fot. UM Ostrołękafot. UM Ostrołęka
REKLAMA
zdjecie 6680
W sobotę 23 listopada w Ostrołęce gościli przedstawiciele rosyjskiej ambasady, by pobrać próbkę ziemi z cmentarza żołnierzy Armii Radzieckiej. Procedura miała uroczysty charakter, składano kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy. Próbka ziemi trafiła do pojemnika... z symbolem kojarzonym z komunistycznym ustrojem.
 
Przedstawiciele ambasady Rosji - jak czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta Ostrołęki - "uroczyście pobrali próbkę ziemi z cmentarza żołnierzy Armii Radzieckiej w Ostrołęce, a następnie złożyli wieniec pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy. Rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej realizuje w ten sposób projekt przewidujący utworzenia w Głównej Świątyni Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Moskwie memoriału z cząstkami ziemi z miejsc pochówku poległych podczas II wojny światowej żołnierzy radzieckich".
 
Próbka ziemi z ostrołęckiego cmentarza została pobrana do specjalnego pojemnika, na którym widnieje sierp i młot. To symbol komunistyczny. Przyjmowały go do swoich emblematów partie komunistyczne na całym świecie, pojawiał się też on w różnych postaciach na flagach różnych państw. Symbolizować miał ideę dyktatury proletariatu, czyli tzw. „ludowładztwa” – realizowanych poprzez rządy robotników (młot) i chłopów (sierp). W tym przypadku sierp i młot znajdują się na Orderze Wojny Ojczyźnianej - to radzieckie odznaczenie wojskowe, nadawane za zasługi bojowe podczas II wojny światowej.
 
Rosjanom towarzyszyli również przedstawiciele ostrołęckiego urzędu miasta, na czele z wiceprezydentem Maciejem Kleczkowskim i wiceprzewodniczącym rady miasta Stanisławem Szatankiem.
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27  28  29  30  31
×