eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki, TO TRZEBA WIEDZIEĆ

Skażenie wodociągów w jednej z gmin powiatu ostrołęckiego [AKTUALIZACJA]

REKLAMA
zdjecie 1434
zdjecie 1434
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W sieci wodociągowej jednej z gmin powiatu ostrołęckiego wykryto niebezpieczne dla życia ludzi bakterie. Woda nie nadaje się do picia, nie można się w niej kąpać, myć produktów żywnościowych i naczyń czy podlewać roślin. Woda nadaje się jedynie do spłukiwania toalet.

O skażeniu sieci wodociągowej w gminie Łyse informuje Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrołęce. W próbkach pobranych do badań w poniedziałek, 28 sierpnia z ujęć wody pitnej z urządzenia wodociągowego w miejscowości Lipniki, gm. Łyse wykryto enterokoki. Wykrycie tych bakterii w wodzie świadczy o kontakcie wody pitnej z zanieczyszczeniami pochodzenia kałowego.

Jak informuje ostrołęcki sanepid, woda pochodząca ze skażonego ujęcia nie nadaje się spożywana, ani używana do przygotowywania posiłków, nie może być używana w procesie produkcyjnym żywności, nie może być używana do mycia owoców, warzyw i naczyń kuchennych, nie nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych ran. Woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych to jest spłukiwania toalet.

W związku ze skażeniem sieci wodociągowej zarządca, Gminna Jednostka Usług Komunalnych w Łysych została zobowiązana do poinformowania osób korzystających z wody z wodociągu zbiorowego Lipniki o jej braku przydatności do spożycia oraz podjęcia działań naprawczych celem doprowadzenia jakości wody do obowiązujących wymagań.

- informuje PSSE w Ostrołęce.

Szefostwo GJUK w Łysych wydało komunikat w tej sprawie. Dowiadujemy się z niego, jakie działania zostały już podjęte i jak zakład zamierza poradzić sobie z zaopatrzeniem mieszkańców w wodę.

Zarządzono dezynfekcję gminnej sieci wodociągowej roztworem podchlorynu sodu. Dezynfekcja szokowa odłączonej od sieci stacji uzdatniania wody w msc. Lipniki wykonana będzie jeszcze w dniu 30 sierpnia 2023. W godzinach nocnych dezynfekowana i płukana będzie gminna sieć wodociągowa w ilościach chloru bezpiecznych dla użytkowników sieci wodociągowej. W dniu 31.08.2023 w godzinach porannych wykonane zostaną powtórne badania wody z gminnej sieci wodociągowej. Oprócz miejsc poboru wody do badań w dniu 28.08.2023 tj. Szkoły Podstawowej w Lipnikach oraz Urzędu Gminy Łyse, woda zostanie przebadana również w stacji uzdatniania wody w msc. Lipniki – woda surowa oraz woda po uzdatnieniu, a także kontrolnie w siedzibie Gminnej Jednostki Usług Komunalnych w Łysych – ul. Adama Chętnika 32.

Jednocześnie informuję, że w związku z kryzysowym charakterem sytuacji zarządziłem w dniu dzisiejszym całodobowy dyżur części pracowników technicznych GJUK w celu możliwości reagowania na zaistniałą sytuację.

O zaistniałej sytuacji poinformowane są władze Gminy Łyse z Panem Wójtem Grzegorzem Fabiszewskim na czele, a wszelkie czynności wykonywane są w uzgodnieniu i ścisłej koordynacji z Wójtem Gminy Łyse. O postępie w zakresie rozwiązania zaistniałej sytuacji będziemy informowali Państwa na bieżąco, w tym nie rzadziej niż raz na 12 godzin w formie pisemnej na stronie internetowej Gminy Łyse.

W dniu jutrzejszym w godzinach porannych prowadzone będą w razie potrzeby działania polegające na dostarczeniu wody zdatnej do picia w opakowaniach jednorazowych dla wszystkich klientów GJUK, którzy zgłoszą taką potrzebę.

W dniu jutrzejszym od godz. 7.00 dla osób, które będą zainteresowane dodatkowymi informacjami czynna będzie specjalna infolinia związana z zaistniałą sytuacją – nr. 29 77 25 057.

Za zaistniałe utrudnienia przepraszamy i jednocześnie podkreślamy swoje stuprocentowe zaangażowanie w celu jak najszybszego rozwiązania problemu.

informuje kierownik GJUK w Łysych Andrzej Szymczyk.

 

[AKTUALIZACJA - GODZ. 21:10]

Wójt Gminy Łyse informuje, że gminna sieć wodociągowa po wypłukaniu została zasilona z ujęcia Zakładów Mięsnych JBB. Tym samym woda w sieci jest w pełni bezpieczna i przydatna do spożycia.

 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27  28 dk29 dk30
×