zdjecie 9336
2018-06-25T19:17:35+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Skwer przy II LO będzie miał patrona

REKLAMA
REKLAMA
4
0
1

Skwer na rogu ulic Bogusławskiego i Traugutta - przed II LO w Ostrołęce - będzie nosił imię Henryka Krauzego. Wkrótce ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą ostrołęccy radni.

Pomysłodawcą nadania skwerowi położonemu na terenie miasta Ostrołęki, w rejonie skrzyżowania ulic Bogusławskiego i Traugutta (przyległemu do II Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Traugutta 2) nazwy „Skwer im. Henryka Krauzego” był Zarząd Rady Osiedla Stare Miasto.

Henryk Krauze przez całe swoje życie związany był z miastem Ostrołęką. Urodził się 12 grudnia 1912 roku w Ostrołęce. W okresie międzywojennym został nauczycielem przysposobienia obronnego w I Gimnazjum im. Stanisława Leszczyńskiego w Ostrołęce. Przed wybuchem II Wojny Światowej wstąpił na ochotnika do Kurpiowskiego Batalionu Obrony Narodowej. Jako podporucznik został dowódcą plutonu zwiadu na odcinku Polski i Prus Wschodnich oraz okolic Różan-Miastkowo-Myszyniec, co opisał w swoich rękopisach.

Trwające w tym rejonie walki doprowadziły do ujęcia jego osoby wraz z walczącym oddziałem żołnierzy. Przed Świętami Bożego Narodzenia został zatrzymany przez Gestapo. Torturowani, załadowani do ciężarówek wraz z ujętymi już żołnierzami, konwojowani byli przez Szczytno, Olsztynek do miejscowości Kamieńsk (Stalag IA). Po dwóch tygodniach z nadanymi numerami identyfikacyjnymi jeńców zostali wywiezieni do miejscowości Itzehoe koło Hamburga do Oflagu X-A, w którym Henryk Krauze pozostał około roku. Następnie został przewieziony do obozu w Sandbostel (Oflag X-B). 20 kwietnia 1942 roku jeńcy zostali wywiezieni do obozu w Woldenbergu. Henryk Krauze został osadzony wraz z innymi oficerami w Oflagu II-C. Tam pozostał do momentu wyzwolenia obozu przez wojska sowieckie. Kiedy dotarł do Ostrołęki został aresztowany przez UB, gdzie w areszcie czekał do wyjaśnienia swojego przybycia.

Będąc już w domu rodzinnym w Wojciechowicach został zatrudniony w oddziale PKP w Ostrołęce. Po utworzeniu gimnazjum w Ostrołęce podjął pracę w charakterze nauczyciela WF oraz rysunku. W 1949 roku przeszedł do powstałego Liceum Pedagogicznego, jako nauczyciel wychowania fizycznego i wychowania plastycznego, gdzie pracował do czasu jego rozwiązania (1971). Jednocześnie prowadził zajęcia w Technikum Budowlanym.

Wiele razy brał udział w wystawach indywidualnych, a także zbiorowych w kraju i zagranicą. Przekazał jako darowiznę w 1976 roku osiemnaście eksponatów do Muzeum Okręgowego w Ostrołęce. W 1976 roku, w uznaniu jego twórczego dorobku, Ministerstwo Kultury i Sztuki nadało mu status artysty i plastyka. Wykonał około czterystu prac, w tym w większości obrazów olejnych, grafik obrazujących Ostrołękę starą i obecną oraz pejzaże Kurpiowszczyzny. Jego publikacje to: „Dawna Ostrołęka”, „Kapliczki Kurpiowskie”, „Ostrołęka w rysunkach H. Krauze”. Zrekonstruował ołtarz św. Antoniego w Kościele w Wojciechowicach. Wykonywał rekonstrukcje pomnika szarży artylerii pod dowództwem ppłk. J. Bema, projekt medali 600-lecia Ostrołęki, zaprojektował medal odznaczenia Zasłużonych dla woj. ostrołęckiego. Wykonał projekt pomnika Żydów Ostrołęckich. W ostatnich latach życia namalował kopię obrazu Tomasza Gocłowskiego, zniszczonego w czasie pożaru w ostrołęckim klasztorze.

Henryk Krauze zmarł 23 września 1991 roku. Był człowiekiem niezmiernie zaangażowanym w sprawy miasta i regionu, odznaczany ważnymi orderami. Żegnany przez liczne grono mieszkańców Ostrołęki oraz swoich wychowanków, został pochowany na Cmentarzu Parafialnym w grobie rodzinnym w Ostrołęce.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Iwona z Holandi/Utrecht/, 10:35 26-06-2018,   100%
Nareszcie! Brawo  dla Zarzadu Rady Osiedla SM!!! Czytajac wyżej piękny szlachetny zyciorys  sp.H.Krauzego który po części był mi znany jako ze wychowałam się w Ostrolece /znając rodzine i syna Andrzeja/ zapamietalam GO jako człowieka:
-artysta malarz,
-projektant
-pedagog
działacz turystyczny  i społeczny
Prowadzone przez NIEGO zajecia plastyczne w Wojciechowicach przy WOK uksztaltowaly na pewno losy wielu wtedy młodych ludzi !
Nie było mi dane pozegnac Go w 1991 roku bo mieszkałam już w Holandi/Utrecht/ gdzie miezkam do dziś.
Jako stara kurpianka sledze wszystko co zwiazane jest z moim miastem Ostroleka i dlatego pozowolilam sobie na krotki komentarz do tego artykulu.Pozdrawiam z kraju tulipanow !      
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
luty 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1  2  3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28