zdjecie 473
2014-11-26T21:34:23+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

SLD chce zmian w Kodeksie Wyborczym

REKLAMA
Przewodniczący SLD Leszek Miller, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Politycy Sojuszu proponują nowelizację Kodeksu Wyborczego. Powód: niedociągnięcia, do jakich doszło przy ostatnich wyborach samorządowych i co za tym idzie, brak wiarygodności tych wyborów.

Wszyscy widzieliśmy, co działo się przy wyborach samorządowych. Nie można dopuścić, by podobne błędy wystąpiły przy z zbliżających się wyborach prezydenckich i  parlamentarnych – tłumaczył szef SLD Leszek Miller.

Szczegóły zmian, które należy wprowadzić do Kodeksu Wyborczego zaprezentował na konferencji poseł Zbyszek Zaborowski:

1. Ustawowe określenie wzoru karty do głosowania i wprowadzenie informacji o zasadach głosowania na pierwszej stronie karty lub broszury.
2. Wprowadzenie ustawowych zasad przechowywania wypełnionych kart do głosowania.
3. Centralnie drukowane karty wyborcze i ich centralna dystrybucja.
4. Przywrócenie zakazu zasiadania członków najbliższej rodziny kandydatów w komisjach wyborczych.
5. Wprowadzenie zasady mówiącej, że komitety mają prawo wskazywania członków komisji wyborczych wyłącznie na obszarze okręgów głosowania.
6. Rezygnacja z systemu liczenia głosów metodą D’Honta, preferującej większe partie polityczne, na rzecz metody Sainte-Lague, która bardziej odzwierciedla preferencje wyborców.
7. Standaryzacja wyglądu lokali wyborczych: przezroczysta urna i kamery z dostępnym obrazem w Internecie w każdej komisji również po zakończeniu obrad w trakcie zliczania wyborów.
8. Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach samorządowych w gminach i miastach pow. 20 tys. Mieszkańców.
9. Wprowadzenie obowiązku liczenia głosów przez komisje w ich pełnych składach.
10. Wprowadzenie jednoznacznego zakazu przerywania procedury liczenia głosów przez komisję.
11. Przywrócenie obowiązku podawania przyczyny nieważności głosów w protokołach wyborczych.
12. Likwidacja procedury losowania w przypadku uzyskania przez więcej niż jednego kandydata tej samej liczby głosów i wprowadzenie w takiej sytuacji ponownego głosowania (II tura wyborów).
13. Wprowadzenie zakazu publikowania sondaży wyborczych na 14 dni przed dniem wyborów.
14. Ustawowy obowiązek prowadzenia przez PKW rzetelnej kampanii informacyjnej na temat sposobu głosowania w mediach publicznych wraz z rozpoczęciem kampanii wyborczej.
15. Wprowadzenie okręgowych infolinii edukacyjnych najpóźniej na miesiąc przed wyborami.

Jak tłumaczył Zaborowski, propozycja zmian jest spowodowana m.in.: powszechną dezinformacją społeczeństwa w trakcie minionej kampanii wyborczej oraz formą samej karty do głosowania, która fizycznie okazała się broszurą, co niekoniecznie spełnia wymogi Kodeksu Wyborczego. Z kolei Miller zaznaczył, że procent oddanych głosów nieważnych jest nieprawdopodobnie wysoki – aż 18 proc.. Przewodniczący ma nadzieję, że odpowiednie sądy okręgowe dokładnie zbadają całą sprawę i sytuacja zostanie wyjaśniona. Uważa również, że członkowie PKW odpowiedzialni za przeprowadzenie wyborów, powinni ponieść konsekwencje swoich niedociągnięć.  

Źródło: Lewicarazem.org
REKLAMA
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21 dk22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×