2013-06-01T17:31:00+02:00 eOstroleka.pl
Polska,

SLD zaprezentowało strategię walki z biedą wśród dzieci

REKLAMA
zdjecie 2413
Leszek Miller, fot. eOstroleka.plLeszek Miller, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 2413

W Dniu Dziecka Sojusz Lewicy Demokratycznej przedstawił strategię walki z ubóstwem wśród dzieci. Prezentacji strategi dokonali Leszek Milleri Krzysztof Gawkowski.

W Polsce stopa ubóstwa skrajnego utrzymuje się na poziomie 6,7%. Oznacza to, że blisko 2,5 miliona osób żyje poniżej minimum egzystencji.  Polska wydaje najmniej środków ze wszystkich krajów UE na politykę rodzinną – zaledwie 0,8% PKB, przy średniej unijnej 2,3%. Najmniej wydajemy też na walkę z wykluczeniem społecznym – 0,2%, przy średniej unijnej 1,0%. W pomocy ubogim Polska jest wyspą biedy.

W Międzynarodowy Dzień Dziecka politycy Sojuszu, Leszek Miller i Krzysztof Gawkowski przedstawili pakiet pomysłów, który do 2020 pozwoli na likwidację ubóstwa wśród dzieci.

Polska bieda ma twarz dziecka - mówił Przewodniczący SLD, Leszek Miller. W Dzień Dziecka życzył wszystkim najmłodszym samych sukcesów, ale przede wszystkim, by nigdy nie były głodne.  Sekretarz Generalny SLD, Krzysztof Gawkowski zapreznetował dokument "STOP BIEDZIE DZIECI", z który zapoznać się można poniżej.

Szkoła staje się miejscem segregacji, to widać chociażby na stołówkach, gdzie zdarzają się przypadki apertheidu. Dzieci z lepszych rodzin jedzą lepsze posiłki, a dzieci z biedniejszych jedzą gorsze. Biedniejsze nie korzystają z dóbr, które są gwarantem ich poprawnego rozwoju. Ponad 1 milion 300 tysięcy takich dzieci nie ma szans aby korzystać z dóbr, które powinny być standardem  - powiedział szef SLD, Leszek Miller.

SLD, jako partia lewicowa, od dawna zwraca uwagę, że rosnące dysproporcje w dochodach powodują wiele krzywd  wśród najmłodszych. Stąd dziś zaprezentujemy kilka rozwiązań, które mają służyć do walki z nasilaniem się tych zjawisk - dodał Miller.

Sekretarz Generalny analizował dane GUS, które wskazują jasno, że stopa skrajnego ubóstwa nie maleje. Sojusz ma konkretne pomysły, jak walczyć z ubóstwem w Polsce. SLD chce przywrócenia trzeciej stawki podatkowej dla najbogatszych (40%), a także wprowadzenia podatku od transakcji finansowych dla banków i instytucji finansowych - to właśnie źródła dzięki którym znajdą się środki na skuteczną walkę z ubóstwem. Politycy partii zapowiedzieli również, że chcą zbudować system przeciwdziałający biedzie i wykluczeniu społecznemu, a nie tylko reagować na jego skutki.

Wśród propozycji narzędzi do walki SLD chce zastosować m.in. ograniczenia umów śmieciowych, tworzenie dobrze płatnych miejsc pracy poprzez znaczny wzrost wydatków na politykę rynku pracy, wprowadzenie płacy minimalnej na poziomie 50% średniego wynagrodzenia, zwiększenie zasiłków rodzicielskich, wdrożenie ogólnopolskiego programu rozbudowy taniego mieszkalnictwa komunalnego. Chcemy darmowych przedszkoli dla każdego dziecka od 2.roku życia oraz objęcia wychowania przedszkolengo subwencją oświatową - kontynuował Gawkowski. Jako rzecz dodatkową, ale również ważną z punktu widzenia całej strategii jest postulat o zniesienie opłat zza komunikację publiczną dla dzieci do lat 16.

SLD postuluje również przewrócenie stołówek we wszystkich szkołach i zapewnienie uczniowi zdrowego posiłku. Jest tym samym przeciwko zamykaniu takich stołówek, a w ich miejsce tworzeniu firm cateringowych, które często oferują drogie dania niskiej jakości. Podobnie rzecz się ma do tematu pielęgniarek w szkołach. Sojusz chce, żeby nie tylko one pojawiły się na stałe w szkołach, ale również, że przeprowadzano regularne badania dzieci, na każdym szczeblu edukacyjnym.

W Polsce wielu ludzi nie stać na dobrą wyprawkę, bo podręczniki są po prostu drogie. Dlatego proponujemy zapewnienie dzieciom dostępu do e-podręczników. Postulujemy też stworzenie ogólnopolskiego funduszu wakacyjnego. Każde dziecko powinno mieć przynajmniej raz w roku zapewniony dwutygodniowy wyjazd wakacyjny - dodał Sekretarz Generalny.

Politycy udali się po konferencji do jednej z rodzin zasptępczych by wręczyć prezenty oraz zaprezentować pakiet rozwiązań dla takich rodzin.

Źródło: sld.org.pl
REKLAMA
Kalendarz imprez
maj 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×