eOstroleka.pl
Region, O TYM SIĘ MÓWI

Śmierć uczestnika imprezy w klubie nocnym. Ostrołęcki sąd skazał ochroniarzy. Jest apelacja

REKLAMA
zdjecie 9539
zdjecie 9539
REKLAMA

Sąd Apelacyjny w Białymstoku zajmie się sprawą śmierci uczestnika imprezy w klubie nocnym. Przed dwoma laty Artur P. został znaleziony nieprzytomny na terenie przyległym do klubu. W stanie wegetatywnym żył kilka miesięcy, po czym zmarł. Zarzuty usłyszeli dwaj ochroniarze z klubu. Sąd w Ostrołęce jednego z nich skazał na 3 lata i 2 miesiące więzienia za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Prokuratura i oskarżycielka posiłkowa domagają się wyższych kar.

Tragiczne w skutkach wydarzenia miały miejsce w nocy z 2 na 3 października 2020 roku w klubie nocnym w Wyszkowie. Jak informowały wówczas lokalne media, jeden z uczestników imprezy miał zostać uderzony na terenie klubu przez ochroniarza i znaleziony nieprzytomny na terenie przyległym do klubu. Zadaniem prokuratury było ustalenie, kto przyczynił się do takiego stanu rzeczy. 41-letni mężczyzna Artur P., który był poszkodowanym w tym zdarzeniu, zmarł 8 marca 2021 r. w szpitalu powiatowym w Wyszkowie.

Wyrok sądu w Ostrołęce. Ochroniarze uznani za winnych

Przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce stanęli dwaj pracownicy ochrony. Ostrołęcki sąd uznał pierwszego z oskarżonych za winnego tego, że "na terenie Klubu spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu mężczyzny w postaci ciężkiego kalectwa w ten sposób, że zadał wymienionemu dwukrotnie uderzenie rękoma w okolicę twarzy, wskutek czego upadając, uderzył on głową o twardą posadzkę korytarza, w wyniku czego doznał obrażeń ciała w postaci urazu czaszkowo - mózgowego, na który składały się złamanie przedniej ściany przewodu słuchowego zewnętrznego lewego, złamanie podstawy przyśrodkowej części piramidy, złamanie wyrostka szyjnego lewego kości potylicznej, rozległy krwiak podtwardówkowy nad lewą półkulą mózgu z obecnością krwi w szczelinie międzypółkulowej mózgu i móżdżku oraz obrzęk mózgu, prowadzące do stanu wegetatywnego".

Zdarzenie zakwalifikowano jako spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w postaci "innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała". Ochroniarza uznano też za winnego tego, że nie udzielił pomocy pokrzywdzonemu. Kara łączna, jaką orzekł sąd w Ostrołęce, to 3 lata i 2 miesiące pozbawienia wolności.

Drugi oskarżony za nieudzielenie pomocy pokrzywdzonemu został skazany na 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 2 lat. Uniewinniono go jednocześnie od zarzutu "dokonania naruszenia nietykalności cielesnej pokrzywdzonego poprzez zadanie mu dwukrotnie uderzenia ręką w okolicę twarzy".

Sprawą zajmie się Sąd Apelacyjny

Apelację od wyroku złożył prokurator, domagając się surowszej kary. Oskarżyciel chce przypisania pierwszemu z oskarżonych czynu z 156 §3 k.k. (spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, którego następstwem jest śmierć człowieka). Kodeks karny przewiduje za to karę od 5 lat pozbawienia wolności, nawet do 25 lat. Prokuratura domaga się łącznej kary 6 lat więzienia dla ochroniarza. Prokuratura chce również uchylenia wyroku co do drugiego oskarżonego w części dotyczącej uniewinnienia za dwukrotne uderzenie w twarz.

Pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej również chce wyższych kar, z kolei obrońcy pierwszego z oskarżonych chcą m.in. wymierzenia kary w zawieszeniu przy zastosowaniu nadzwyczajnego złagodzenia kary.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku zajmie się sprawą 27 października 2022 r.

Więcej o: sąd, Ostrołęka

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×