2023-01-25T12:28:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"DGP": Sytuacja na ostrołęckim SOR poprawiła się

REKLAMA
REKLAMA

Nowe przepisy dotyczące e-skierowań poprawiły sytuację na ostrołęckim SOR, odciążając lekarzy - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej", która przyjrzała się aktualnej sytuacji w służbie zdrowia.

Z dniem 4 stycznia 2023 r. została zablokowana możliwości wystawiania e-skierowań do szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR) i szpitalnych izb przyjęć (IP).

- Dostępność takiej funkcjonalności nie miała uzasadnienia medycznego ani systemowego, mając na uwadze, iż udzielenie świadczeń w SOR/ IP pacjentom znajdującym się w stanach uzasadniających udzielenia takich świadczeń nie wymaga skierowania, a obowiązujące przepisy nie przewidują także żadnych preferencji dla osób ze skierowaniami przy ustalaniu kolejności udzielania świadczeń pacjentom udającym się do SOR/ IP - argumentował resort zdrowia.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Ostrołęce odczuł poprawę po wprowadzeniu nowych zasad.

- Pacjenci, którzy trafiali ze skierowaniem na SOR, zgłaszają się obecnie ze skierowaniem do innych oddziałów. Co w przypadku naszego szpitala, ze względu na organizację pracy, odciąża lekarzy SOR w godzinach 8–16 w dni robocze - mówi "DGP" Robert Kogut, specjalista medycyny ratunkowej, neurolog.

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze:

Dodaje, że zanim zniesiono skierowania na SOR, placówka starała się zmniejszyć kolejki na własną rękę. W tym celu wprowadziła dodatkowy dyżur lekarski na tym oddziale ratunkowym.

SOR nie zastępuje lekarza POZ

Szpitalny oddział ratunkowy to miejsce, w którym ratuje się życie i nagle zagrożone zdrowie człowieka. Idź na SOR, jeśli:

  • doznałeś urazu, uległeś wypadkowi (np. zranienie, złamanie)
  • nagle źle się poczułeś i podejrzewasz zawał, udar, masz problemy z krążeniem
  • przychodnia nie może udzielić Ci pomocy, a Twój stan wskazuje na to, że nie możesz czekać.

SOR nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Na SOR nie idziesz w razie przeziębienia czy niestrawności. Nie jest to też miejsce, do którego przychodzisz po receptę na leki lub skierowanie na badania.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 9399
Kalendarz imprez
czerwiec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8  9 dk10 dk11
 12 dk13 dk14  15 dk16 dk17 dk18
 19  20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
 26 dk27  28 dk29  30  1  2
×