2022-09-10T17:42:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Spacery historyczne. Wyruszyli śladami architekta Rudolfa Macury [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
2
1
3

Rudolf Macura i budynki, w powstaniu których architekt miał swój udział, poświęcone były dzisiejszemu spacerowi historycznemu ulicami Ostrołęki.

Spacery historyczne to projekt realizowany przez Fundację Splot Pamięci. Poświęcony jest wybranym wątkom oraz postaciom związanym z historią Ostrołęki.

Sobotni spacer związany był z Rudolfem Macurą działającym w okresie międzywojennym architektem, który czynnie uczestniczył w projektowaniu kilku ważnych i wciąż funkcjonujących w przestrzeni miejskiej budynków. To jemu właśnie Ostrołęka zawdzięcza m.in. projekty gmachów najstarszych ostrołęckich szkół.

Uczestników spaceru oprowadzał po tych miejscach Sebastian Wicher, muzealnik w białostockiej Galerii Miejskiej im. Ślendzińskich.

Zaczynamy przy I Liceum Ogólnokształcącym, przechodzimy na drugą stronę ulicy do II Liceum Ogólnokształcącego, później wędrujemy ulicą Kościuszki i Poprzeczną do Szpitalnej, gdzie odwiedzimy kościół farny. Z kościoła farnego skierujemy się do dawnego zespołu klasztornego ojców Bernardynów. Stamtąd na rynek, zobaczymy ratusz, starostwo powiatowe. Stamtąd z kolei powędrujemy do miejsca, gdzie nie ma już budynku zaprojektowanego przez Rudolfa Macurę, przy Mazowieckiej 8, gdzie znajdowała się łaźnia miejska i z łaźni miejskiej powędrujemy już prosto do ZSZ nr 1 przy 11 Listopada i tam będzie koniec dzisiejszego spaceru.

- mówi Sebastian Wicher.

Miejsca odwiedzone dziś w ramach spaceru historycznego to nie tylko obiekty zaprojektowane przez Rudolfa Macurę, ale także budynki związane z jego ingerencją czy też nadzorem przy pracach. Macura, oprócz tego, że był architektem, pełnił też funkcje urzędnicze, był również pedagogiem.

Spacery historyczne to projekt dofinansowany w ramach Narodowego Instytutu Dziedzictwa “Wspólnie dla dziedzictwa”.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30 dk31  1
×