eOstroleka.pl
Polska,

Spacery z psem. Co warto wiedzieć?

REKLAMA
zdjecie 8404
REKLAMA
zdjecie 8404

Pogoda zachęca do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Na spacer czy wycieczkę warto zabrać także swojego czworonoga. Pamiętaj jednak, by się do tego dobrze przygotować. Odpowiednia wiedza na ten temat sprawi, że spacer będzie wielką przyjemność zarówno dla psa, jak i dla jego opiekuna.

Przed rozpoczęciem spacerowej przygody ze swoim pupilem warto zapoznać się z odpowiedziami na kilka pytań, które znajdują się poniżej.

Jaki jest cel spaceru z psem?

Spacer powinien umożliwić realizację naturalnych potrzeb psa. Konieczność realizacji potrzeb fizjologicznych jest oczywista, jednak warto również pamiętać o posprzątaniu po swoim psie. Jest to nie tylko obowiązek, którego niespełnianie może skutkować mandatem o wysokości nawet 500 zł, ale także działanie bardzo ważne dla nas i dla naszego otoczenia. Na spacerze z psem warto pamiętać, że nasz pupil powinien mieć również możliwość znaczenia i odczytywania „wiadomości” pozostawionych przez inne psy. Nie zabraniajmy ani nie ograniczajmy węszenia, które dla naszych czworonogów jest naturalnym odruchem. Warto też wiedzieć, że kolejną naturalną potrzebą naszego psa jest tarzanie się. Psy bardzo lubią tarzać się w „pachnących” znaleziskach na spacerze, co nie jednego właściciela przyprawiło o zawrót głowy. Jednak swobodny ruch na spacerze to ważny element. Kiedy na spacerze nie możemy spuścić naszego czworonoga ze smyczy, warto zaopatrzyć się w długą linkę spacerową, która pozwoli psu swobodnie się poruszać. Musimy pamiętać, że jeśli pies nie będzie mógł na spacerach realizować naturalnych potrzeb, będzie chciał te potrzeby realizować w domu czy mieszkaniu, co może wiązać się z wystąpieniem problemów np. niszczenia.

Czy naszemu pupilowi potrzebni są psi przyjaciele?

Bardzo ważne w spacerach są także kontakty społeczne. Jeżeli nasz pies nie przejawia agresji w stosunku do innych psów, pozwólmy mu przywitać się na spacerze z psami (oczywiście za zgodą ich właścicieli), a jeśli mamy zaprzyjaźnioną grupę psów pozwólmy na zabawę i swobodne kontakty. Jeśli nie mamy zaprzyjaźnionej grupy to nic straconego! W Ostrołęce powstała Ostrołęcka Psia Grupa Spacerowa. Uczestnictwo w tej grupie daje możliwość wspólnych spacerów i pozyskania nowych psich kumpli dla swoich psów. Oprócz kreatywnie spędzonego czasu, członkowie Psiej Grupy promują także pozytywny wizerunek psa w mieście. Pomysłodawczynią i założycielką grupy jest psycholog zwierzęcy Pani Ewelina Pawłowska, która na spacerach dba o komfort psa i opiekuna. Pomaga przy socjalizacji zwierzaków nieśmiałych czy strachliwych. Na takim spacerze możemy nauczyć się różnego rodzaju zabaw, które psy bardzo lubią. Najbliższe spotkanie grupy spacerowej odbędzie się 1 lipca (sobota) o godzinie 9.00 na parkingu leśnym przy McDonald’s.

Ile powinien trwać spacer?

Na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Każdy pies jest inny, każdy ma inne potrzeby i każdy ma swoje tempo chodzenia. Bardzo ważne jest, abyśmy nie poganiali psa i starali się dobrać długość spaceru do jego możliwości.

Gdzie można znaleźć psy, które marzą o spacerach?

Jeśli lubisz spacerować, warto wybrać się do schroniska Canis w Kruszewie. Tam codziennie na spacer czeka prawie 500 psów. Psów czekających często latami na swój nowy dom, swoich kochających opiekunów. Pobyt czworonoga w takim miejscu wiąże się ze stresem chronicznym, co oznacza podniesiony poziom kortyzolu. Na spacerze, na którym pies może węszyć, eksplorować teren, tarzać się w trawie lub ziemi, pływać, kąpać się w wodzie, kopać dołki, żuć, gryźć kości lub zabawki, obniża się poziom tego hormonu. Dzięki temu jego naturalne potrzeby zostają zaspokojone. Dla psa taki spacer jest wyjątkowy, każda minuta jest cenna i każdą wykorzystuje na 100%. Wokół schroniska rozciągają się piękne leśne tereny, w bliskiej okolicy znajduje się rzeka Narew. Spacer z psem w takiej okolicy jest bardzo przyjemny, pozwala oderwać się od codzienności. W taki sposób można więc nie tylko miło spędzić czas, ale i pomóc schroniskowym psom.

Na spacery ze schroniskowym psiakiem można przyjechać w każdą sobotę w godz. 10-15, a w niedzielę w godz. 12-15. Osoby, które chciałby odwiedzić schronisko w tygodniu, powinny wcześniej skontaktować się pod nr tel. 603 703 468, w celu ustalenia terminu wizyty. Pamiętajmy, że każdy z nas może podarować tym opuszczonym psiakom coś bardzo cennego, czyli swój czas.

Zdjęcie główne:

Fot.: Justyna Wrzeszcz (JotVelZet Magical Pictures)
Make-up: Aleksandra Tyszka (Pin-Up Lashes)
Modelka: Natalia Rama i sunia Wika
Wika : Sunia 2 lata, spokojna, uwielbia spacery, po sterylizacji.
Artykuł: Marta Łaszczych

Banderas - Młody samiec w typie owczarka wiek ok roku bardzo przyjaznie nastawiony do ludzi i psówBanderas - Młody samiec w typie owczarka wiek ok roku bardzo przyjaznie nastawiony do ludzi i psów
Wenus - Suczka ok 2 lat. Niewielkich rozmiarów. Ostrożna w kontaktach z człowiekiem. Juz po sterylizacji.Wenus - Suczka ok 2 lat. Niewielkich rozmiarów. Ostrożna w kontaktach z człowiekiem. Juz po sterylizacji.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26  27 dk28
 29  30 dk31  1  2  3  4
×