eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Społeczna Akademia Umiejętności. Były minister cyfryzacji Marek Zagórski w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5735
REKLAMA
zdjecie 5735

Były minister cyfryzacji, poseł Marek Zagórski był gościem specjalnym Społecznej Akademii Umiejętności w Ostrołęce. Parlamentarzysta przekazał sporo praktycznej wiedzy dotyczącej e-usług. Wcześniej zgromadzeni wysłuchali wystąpienia doktora Romana Gawrycha dotyczącego działań sprawnych.

Społeczna Akademia Umiejętności to projekt skierowany do osób, które planują swoją przyszłość w oparciu o zarządzanie: czy to organizacją, firmą czy samorządem. Uczestnicy spotkań nabywają umiejętności przydatnych do różnego rodzaju działalności. Dzięki spotkaniom z doświadczonymi ekspertami mogą liczyć na profesjonalne wsparcie i praktyczną wiedzę. Założeniem Społecznej Akademii Umiejętności jest poszukiwanie rozwiązań, które zapewnią lokalnej społeczności dokonanie dobrych wyborów. Za organizację Społecznej Akademii Umiejętności odpowiadają Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku i stowarzyszenie Projekt Radomir.

Kolejne spotkanie odbyło się 25 października w siedzibie SIGiE im. K. Adamieckiego w Ostrołęce. Goście - jak zawsze wyjątkowi.

"Działanie sprawne i jego postacie w pracy lidera" - to pierwsze wystąpienie, jakiego można było wysłuchać w Społecznej Akademii Umiejętności we wtorkowe popołudnie. Dr Roman Gawrych, rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku, wskazał pojęcie działania sprawnego i jego cechy.

Jak podkreślił dr Gawrych, działania sprawnego nie należy mylić z działaniem szybkim. Najważniejsze cechy sprawnego działania to skuteczność, korzystność i ekonomiczność, z kolei istotne są także dokładność, ostrożność, udatność, czystość, prostota, energiczność, pewność i racjonalność. Brzmi jak 11 kroków do sukcesu.

Następnie głos zabrał były minister cyfryzacji Marek Zagórski, przedstawiając kluczowe zagadnienia dotyczące dziedziny, którą zajmował się w rządzie. Było o architekturze informacyjnej państwa, e-administracji, e-gospodarce czy cyberbezpieczeństwie.

- Jak zostałem ministrem od spraw cyfryzacji, to starałem się robić to, co o czym mówił pan doktor, czyli działać skutecznie. Moim zadaniem nie było zrozumienie na czym polega cyfryzacja, bo nie jestem informatykiem czy programistą, tylko cel był taki, żeby działać skutecznie - przyznał poseł Zagórski.

Były minister przypomniał, jak wyglądała kwestia usług publicznych jeszcze kilkanaście lat temu, a jak wygląda teraz. Zaznaczył, że dziś obywatel jest zdziwiony, że musi iść do urzędu, a nie może załatwić sprawy przez internet, a wówczas było dokładnie odwrotnie.

- Cały proces cyfryzacji to zaspokajanie potrzeb obywateli. Świadczymy usługi cyfrowe na rzecz obywateli - powiedział Zagórski. - Odbiorca ma bardzo duże oczekiwania dziś. Jak zaczynałem być ministrem to profil zaufany miało 350 tys. osób, dziś nie wiem, ale pewnie z 20-kilka milionów.

Marek Zagórski ujawnił też trochę politycznej kuchni z ministerstwa cyfryzacji - a konkretnie: powiedział co zastał, gdy został ministrem i jak zabrał się do pracy. "Mieliśmy mnóstwo projektów, instytucji działających, dużo rozgrzebanych wielkich projektów, jak informatyzacja służby zdrowia. Doszliśmy do przekonania, że najpierw musimy zadbać o to, żeby były takie usługi, których ludzie potrzebują, są łatwe do załatwienia i stąd wymyśliliśmy sobie, że pierwsze usługi to będą wnioski o składanie dowodu osobistego" - powiedział, dodając:

Krok po kroku zaczęliśmy budować takie proste rozwiązania, które spowodowały, że to zaczęło chodzić. Znaleźli się klienci, obywatele zrozumieli, że wygodą jest mieć profil zaufany.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23  24  25  26 dk27 dk28 dk29
dk30  1  2  3  4  5  6
×