eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Spotkanie poświęcone Mieczysławowi Foggowi w MŻW [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA
zdjecie 9428
Muzeum Żołnierzy Wyklętych w sobotę 3 sierpnia zaprosiło na spotkanie pn. „Powstańczy szlak Mieczysława Fogga «Ptaszka»”, a także otwarcie wystawy poświęconej temu artyście. Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Mieczysław Fogg, ps. „Ptaszek”, wziął udział w powstaniu warszawskim jako żołnierz Armii Krajowej. Występował dla walczących w przeróżnych warunkach, zawsze ryzykując życiem. W ciągu 63 dni walk miał 104 mniejsze bądź większe koncerty.

Niektóre mogły zakończyć się tragicznie dla niego, o czym opowiadał nam jego prawnuk Michał Fogg. I tak, w czasie jednego z występów w szpitalu w budynek uderzyła bomba. Mieczysław Fogg przytomność odzyskał, będąc uwięziony w żeliwnej wannie.

Opowieść o artyście była przeplatana pięknymi piosenkami w jego wykonaniu, takimi jak: „Piosenka o mojej Warszawie”, „Marsz Mokotowa” czy „Hej, chłopcy, bagnet na broń”.

– Mieczysław Fogg podczas Powstania Warszawskiego ma 43 lata – mówił Michał Fogg. – On dla tych 16,17-letnich chłopaków jest w wieku ich rodziców. Z kolei dla niego wokół są właściwie dzieci. I on dla tych walczących dzieci śpiewał, m.in. „Hej, chłopcy, bagnet na broń”. Piosenkę, którą w 1943 napisała i skomponowała Krystyna Krahelska, która poległa w pierwszych dniach Powstania. Ale zanim się to stało słynna rzeźbiarka uwieczniła ją jako Warszawską Syrenkę.

Mieczysław Fogg nazywany był bardem Powstania Warszawskiego.

– Był nieco ponad wszelkie zakazy – wspominał jego prawnuk. – Na jakiekolwiek zakazy głuchy musi być głuchy człowiek który zamiast siedzieć pod Warszawą w spokojnym domku letniskowym z rodziną, był w Powstaniu i śpiewał gdziekolwiek się dało; któremu przystawiano broń i chciano go zastrzelić za śpiewanie piosenki „Ukochana ja wrócę”. Dlatego Mieczysław Fogg był jedyną osobą, która śpiewała oficjalnie przez cenzurę zakazaną piosenkę: „Czerwone maki na Monte Cassino”.

Po zakończeniu spotkania otwarto wystawę z pamiątkami po Mieczysławie Foggu, po której oprowadził jego prawnuk. Będzie ona otwarta do końca sierpnia, wstęp bezpłatny.

Źródło tekstu i fot.: Muzeum Żołnierzy Wyklętych
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 30 dk1  2  3 dk4 dk5 dk6
 7  8 dk9  10 dk11 dk12  13
 14  15 dk16  17  18 dk19  20
 21  22  23  24  25  26  27
 28  29  30  31  1  2  3
×