zdjecie 2114
2020-04-02T12:01:00+02:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Spowiedź, komunia święta, pierwszy piątek i sobota miesiąca. Nowe wytyczne dla naszej diecezji

REKLAMA
zdjecie 2114
1
1
0

Jak wyglądać ma spowiedź w czasie epidemii koronawirusa? Jakie są wytyczne dotyczące komunii świętej? W końcu - jak zastosować się do wytycznych odnośnie pierwszych piątków i sobót miesiąca? O tym w najnowszych wytycznych pisze biskup łomżyński Janusz Stepnowski.

Sprawowanie sakramentu pojednania i pokuty w czasie epidemii - wskazówki biskupa łomżyńskiego dla kapłanów naszej diecezji:

  • Przypominam o unikaniu wszelkich nadużyć związanych z sakramentem pokuty i pojednania (zob. Wskazania Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dla biskupów odnośnie sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach z dnia 21.03.2020).
  • Należy udostępnić wiernym numer telefonu i adres mailowy, poprzez który można umówić się z duszpasterzem na indywidualną spowiedź.
  • Duszpasterze winni zachować dyspozycyjność wobec wiernych, którzy zwrócą się z prośbą o spowiedź.
  • Spowiedź winna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości między penitentem a spowiednikiem, lub – w razie takiej niemożliwości – w często dezynfekowanych otwartych konfesjonałach.
  • Osoby, które nie mają możliwości przystąpienia do spowiedzi, należy pouczyć o praktyce aktu żalu doskonałego i konieczności przeżycia sakramentu po ustaniu przeszkody.
  • Po ustaniu epidemii we wszystkich parafiach zorganizować należy spowiedzi parafialne.

Gospodarz naszej diecezji miał również wskazówki dotyczące komunii świętej...

- Pamiętając o zakazie odwiedzania osób będących w kwarantannie domowej, wiernym, którzy indywidualnie o to poproszą, należy udzielać Komunii św. poza liturgią - podkreślił biskup Janusz Stepnowski.

... a także z pierwszymi piątkami i sobotami miesiąca:

- W związku ze zbliżającym się pierwszym piątkiem i pierwszą sobotą miesiąca, przypominam, że praktyka ta polega na przyjęciu komunii św. przez kolejnych 9 miesięcy. Jeśli zachodzi konieczność, należy przystąpić wcześniej do sakramentu pokuty i pojednania (niekoniecznie w pierwszy piątek). Jeśli w trakcie 9 pierwszych piątków nie uda się przyjąć komunii św., nie trzeba zaczynać od nowa, lecz kontynuować praktykę - dodał.

Źródło: Diecezja Łomżyńska

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  1  2  3  4  5  6
dk7  8  9  10  11  12  13
dk14  15  16  17  18  19  20
dk21  22  23  24  25  26  27
dk28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 2114