2020-04-02T12:01:00+02:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Spowiedź, komunia święta, pierwszy piątek i sobota miesiąca. Nowe wytyczne dla naszej diecezji

REKLAMA
zdjecie 2320
zdjecie 2320
REKLAMA
9
1
0

Jak wyglądać ma spowiedź w czasie epidemii koronawirusa? Jakie są wytyczne dotyczące komunii świętej? W końcu - jak zastosować się do wytycznych odnośnie pierwszych piątków i sobót miesiąca? O tym w najnowszych wytycznych pisze biskup łomżyński Janusz Stepnowski.

Sprawowanie sakramentu pojednania i pokuty w czasie epidemii - wskazówki biskupa łomżyńskiego dla kapłanów naszej diecezji:

  • Przypominam o unikaniu wszelkich nadużyć związanych z sakramentem pokuty i pojednania (zob. Wskazania Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dla biskupów odnośnie sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach z dnia 21.03.2020).
  • Należy udostępnić wiernym numer telefonu i adres mailowy, poprzez który można umówić się z duszpasterzem na indywidualną spowiedź.
  • Duszpasterze winni zachować dyspozycyjność wobec wiernych, którzy zwrócą się z prośbą o spowiedź.
  • Spowiedź winna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości między penitentem a spowiednikiem, lub – w razie takiej niemożliwości – w często dezynfekowanych otwartych konfesjonałach.
  • Osoby, które nie mają możliwości przystąpienia do spowiedzi, należy pouczyć o praktyce aktu żalu doskonałego i konieczności przeżycia sakramentu po ustaniu przeszkody.
  • Po ustaniu epidemii we wszystkich parafiach zorganizować należy spowiedzi parafialne.

Gospodarz naszej diecezji miał również wskazówki dotyczące komunii świętej...

- Pamiętając o zakazie odwiedzania osób będących w kwarantannie domowej, wiernym, którzy indywidualnie o to poproszą, należy udzielać Komunii św. poza liturgią - podkreślił biskup Janusz Stepnowski.

... a także z pierwszymi piątkami i sobotami miesiąca:

- W związku ze zbliżającym się pierwszym piątkiem i pierwszą sobotą miesiąca, przypominam, że praktyka ta polega na przyjęciu komunii św. przez kolejnych 9 miesięcy. Jeśli zachodzi konieczność, należy przystąpić wcześniej do sakramentu pokuty i pojednania (niekoniecznie w pierwszy piątek). Jeśli w trakcie 9 pierwszych piątków nie uda się przyjąć komunii św., nie trzeba zaczynać od nowa, lecz kontynuować praktykę - dodał.

Źródło: Diecezja Łomżyńska
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10  11 dk12
dk13  14 dk15 dk16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28  1  2  3  4  5
×