eOstroleka.pl
Ostrołęka, NOWE FAKTY

Sprawy ostrołęckiej oświaty. Wiceprezydent o zasadzie, jaką przyjęto

REKLAMA
zdjecie 9224
REKLAMA
zdjecie 9224

"W przypadku ostrołęckiej oświaty przyjęto zasadę przyznawania całego etatu nauczyciela współorganizującego kształcenie dla każdego oddziału integracyjnego. Natomiast w przypadku oddziałów ogólnodostępnych wymiar etatu zależy od potrzeb" - poinformowała wiceprezydent Ostrołęki Anna Gocłowska, odpowiadając na interpelację radnej.

Radna miejska Ewa Żebrowska-Rosak złożyła interpelację w sprawie zatrudnienia w ostrołęckich szkołach i przedszkolach nauczycieli wspomagających i specjalistów. Cel? Sprawdzenie, jak na przestrzeni lat zmieniała się liczba etatów.

Odpowiedź na interpelację wiceprezydent Anna Gocłowska zaczęła od... poprawienia radnej - że zapewne chodzi o nauczyciela współorganizującego kształcenie, bo "w systemie oświaty polskiej nie istnieje stanowisko nauczyciela wspomagającego".

- Zachowanie właściwego, precyzyjnego terminu w odniesieniu do tego stanowiska ma ogromne znaczenie, bo potocznie używany termin "nauczyciel wspomagający" deprecjonuje rolę tego wysokiej klasy specjalisty - wskazała wiceprezydent Gocłowska, dodając, że nauczyciel współorganizujący kształcenie musi posiadać kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej, co wiąże się ze specjalistyczną wiedzą.

"W przypadku ostrołęckiej oświaty przyjęto zasadę przyznawania całego etatu nauczyciela współorganizującego kształcenie dla każdego oddziału integracyjnego. Natomiast w przypadku oddziałów ogólnodostępnych wymiar etatu zależy od potrzeb, w tym liczby oddziałów, w których naukę pobierają uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanych ze względu na autyzm, w tym zespół Aspergera lub niepełnosprawności sprzężone. Miasto Ostrołęka w ostatnich latach podjęło działania mające na celu optymalizację zatrudnienia nauczycieli specjalistów z uwzględnieniem zdiagnozowanych potrzeb uczniów, w tym ich zdolności do przyjęcia proponowanej pomocy" - wskazała wiceprezydent Gocłowska.

Zastępczyni prezydenta Łukasza Kulika poinformowała tez, że w roku szkolnym 2023/24 miasto zatrudnia więcej specjalistów niż wskazują standardy, do tego dochodzą osoby na stanowiskach pomocy nauczyciela.

A dane, o które prosiła radna? Przedstawiają się następująco:

zdjecie

ZOBACZ CAŁĄ ODPOWIEDŹ NA INTERPELACJĘ RADNEJ (1,05 MB)

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11  12 dk13  14  15  16  17
dk18  19 dk20  21  22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27  28  29  30  31
×