zdjecie 8733
zdjecie 8733
zdjecie 8733
2020-03-13T22:48:52+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza? Jak się zachowywać?

REKLAMA
REKLAMA
1
0
21
Na terenie całego kraju wprowadzono STAN ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO. Co to oznacza? Jakie ograniczenia będą obowiązywać? Zobacz komunikat rządu. 
 
- Nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której osoby przebywające w domu z powodu zawieszenia zajęć w szkołach i uczelniach czy pracy zdalnej przebywają w dużych skupiskach ludzkich - informują władze kraju.
 
Dlatego też zdecydowano się na:
 • ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych (apteki, sklepy spożywcze i drogerie działają wszędzie – również w galeriach i centrach handlowych!),
 • zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.
 • Wszystkie sklepy spożywcze, apteki, drogerie otwarte
 • Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte. Ograniczenie dotyka jedynie tych punktów, które znajdują się w centrach lub galeriach handlowych. W galeriach i centrach handlowych zaś otwarte będą wszystkie:
 1. sklepy spożywcze,
 2. apteki,
 3. drogerie,
 4. pralnie.
 5. Restauracje tylko z jedzeniem na wynos lub z dowozem
Restauracje, kawiarnie czy bary nadal będą mogły sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia będzie można brać na wynos lub też z dostawą do drzwi.
 
Inne ograniczenia na najbliższy czas:
 
Najbliższe dwa tygodnie to czas szeroko zakrojonych działań, które mają zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Ponieważ duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zdecydowano:
 
 • zamknąć siłownie, baseny, klub taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki, kina.
 • zawiesić zajęcia w szkołach, przedszkolach, żłobkach, a także na uczelniach.

  Wszystkie powyższe działania są możliwe dzięki tzw. specustawie – ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa.
MY PYTAMY, RZĄD ODPOWIADA:
 
Od kiedy do kiedy obowiązuje ograniczenie?

Od godziny 00:00 14 marca 2020 r. do odwołania. Po 14 dniach Ministerstwo Zdrowia przeanalizuje możliwość uchylenia rozporządzenia w przypadku poprawy sytuacji.

Czy spożywcze sklepy osiedlowe będą otwarte?
Tak. Nie zamykamy żadnych sklepów spożywczych. Ograniczamy jedynie funkcjonowanie galerii handlowych. W galeriach sklepy spożywcze, drogerie, pralnie, apteki oraz banki nadal będą czynne. Wszystkie sklepy poza galeriami handlowymi funkcjonują normalnie.

Czy powinniśmy robić zapasy żywności?
Nie. Sklepy spożywcze będą otwarte normalnie. Nie ma potrzeby robienia zapasów. Polska jest jednym z największym producentów żywności w Europie, dlatego brak żywności nam nie grozi.

Dlaczego zamykacie galerie handlowe?
Nie zamykamy galerii handlowych. Ograniczamy ich funkcjonowanie, dzięki czemu zmniejszamy duże skupiska ludzi, a co za tym idzie szanse na rozprzestrzenianie się wirusa.
Zamknięte będą sklepy z: wyrobami tekstylnymi, wyrobami odzieżowymi, obuwiem i wyrobami skórzanymi, meblami i sprzętem oświetleniowym, sprzętem radiowo-telewizyjnym i ze sprzętem gospodarstwa domowego, artykułami piśmiennymi i księgarskimi; oraz wszystkie punkty prowadzące działalność rozrywkową i gastronomiczną. W galeriach mogą działać sklepy spożywcze, drogerie, pralnie, apteki oraz banki.

Ograniczenie działalności gastronomicznej
Jednym z działań profilaktycznych jest ograniczenie działalności restauracji, kawiarni czy barów. Mogą one świadczyć jedynie usługi na wynos i na dowóz. Ograniczamy jedynie miejsca skupisk ludzi, zatem zachowujemy tylko możliwość wydawania posiłków na wynos lub dostawę.

Czy zamknięte będą kluby, kasyna i inne miejsca rozrywki?
Tak.

W jakich terminach nie będzie można pójść do baru czy restauracji?
Punkty gastronomiczne będą zamknięte do czasu zabezpieczenia sytuacji sanitarnej, kiedy to uchylone zostanie rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Czy zamawianie jedzenia jest bezpieczne?
Tak, lokale gastronomiczne będą wciąż mogły dostarczać jedzenie do klientów.

Zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób

Ponieważ duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zdecydowano się na zakaz wszelkich zgromadzeń publicznych, państwowych i religijnych. W jednym miejscu nie może przebywać więcej niż 50 osób, wliczając to organizatora i osoby działające w jego imieniu.

Czy ograniczenie dotyczy również zakładów pracy zatrudniających powyżej 50 osób?
Nie. Zakłady pracy nie mają charakteru zgromadzeń w myśl wskazanych przepisów.

Czy dotyczy to też wydarzeń o charakterze religijnym?
Tak. Dotyczy to każdego wydarzenia powyżej 50 osób.

W jakich terminach obowiązywać będzie ograniczenie?
Od godziny 00:00 14 marca 2020 r. do odwołania. Po 14 dniach Ministerstwo Zdrowia przeanalizuje możliwość uchylenia rozporządzenia w przypadku poprawy sytuacji.

Dlaczego zakaz zgromadzeń dotyczy akurat 50 osób?
Kierowaliśmy się wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Są podobne do rozwiązań, które są wprowadzane w innych krajach Unii Europejskiej.

WIĘCEJ INFORMACJI: www.gov.pl/web/koronawirus

REKLAMA
zdjecie 8733
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31
×