2016-05-25T13:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Startuje akcja "Bezpieczny weekend"

REKLAMA
zdjecie 1391
zdjecie 1391
REKLAMA

Ostrołęcka policja rozpoczęła akcję "Bezpieczny weekend". Stróże prawa skupią się na elementach ruchu drogowego, które niosą szczególne zagrożenie. Mowa o prędkości, brawurze oraz alkoholu. Najbliższe dni to setki kontroli drogowych, patrole na terenach wodnych. Wszystko po to, by kolejny długi majowy weekend upłynął bezpiecznie.

W związku z długim weekendem, w najbliższych dniach natężenie ruchu może znacznie się zwiększyć. Mowa m.in. o drogach krajowych jak i wojewódzkich. Dlatego też policjanci analizując lata wcześniejsze skupią się na tych elementach ruchu drogowego, które niosą szczególne zagrożenie. Mowa o prędkości, brawurze oraz alkoholu. W działaniach policjanci wykorzystają m.in. laserowe mierniki prędkości oraz urządzenia do pomiaru trzeźwości.

Tylko w 2015 roku kierujący na podwójnym gazie przyczynili się do blisko 50 zdarzeń na drogach miasta i powiatu. Niestety wśród nich nie brakowało wypadków śmiertelnych. Podkreślić należy, że przez 24 godziny na dobę istnieje możliwość sprawdzenia stanu trzeźwości nim zdecydujemy się usiąść za kierownicą.

-  Jak pokazują statystyki wielu kierujących, zwłaszcza jednośladami ma w organizmie alkohol. Stąd apel do wszystkich uczestników ruchu: widząc osobą nietrzeźwą porozmawiajmy z nią, by zrezygnowała z zamiaru jazdy. Jeżeli to nie poskutkuje, poinformujcie policjantów - mówi podkom. Sylwester Marczak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.

Policjanci zadbają także o bezpieczeństwo w innych miejscach. Do nich zaliczyć należy m.in. tereny wodne. W tym przypadku alkohol i brawura jest równie często przyczyną tragedii. Policjantów spotkamy m.in. w Ostrołęce i Wykrocie. Patrole wywiadowców realizowane będą w okolicach dużych parkingów.

Przed wyjazdem warto odpowiednio zabezpieczyć swoje mienie. Alarmy, zabezpieczenia techniczne czy chociażby domofony by były sprawne muszą być uruchomione. Poprośmy też sąsiada o „czujne oko” podczas naszej nieobecności. Apelujemy także do rodziców o opiekę nad dziećmi. Rozmawiajmy z pociechami o bezpieczeństwie. Pamiętajmy jednak, że sama rozmowa nie wystarczy. Ważny jest także przykład, który dajemy własna postawą. Mówienie „nie” przy jednoczesnym łamaniu przepisów nie przyniesie żadnego rezultatu.

Ostatnie dni to także dwa wypadki z udział małoletnich. Najpierw, w poniedziałek wypadek 15- latki z gminy Goworowo, która uderzyła quadem w drzewo. Wczoraj natomiast 10-letni rowerzysta został potrącony na drodze krajowej nr 53. Pamiętajmy, że pojazdy silnikowe wymagają dużych umiejętności, i nie można traktować ich jako zabawki. Tych samych umiejętności wymagać należy od rowerzystów. Sama jazda, bez znajomości przepisów może zakończyć się tragicznie.

- By długi weekend był bezpieczny pamiętajmy, że o własnym bezpieczeństwie decyduje przede wszystkim nasza wyobraźnia, nie zapominajmy zabrać jej ze sobą gdziekolwiek byśmy się nie wybierali - puentuje podkom. Marczak.

REKLAMA
Kalendarz imprez
wrzesień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
 5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1  2
×