eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Straż Miejska przypomina do kogo należy odśnieżanie chodników

REKLAMA
zdjecie 4610
REKLAMA

W związku z wczorajszymi obfitymi opadami śniegu oraz dzisiejszą gołoledzią do dyżurnego straży miejskiej wpływa coraz więcej zgłoszeń dotyczących zaśnieżonych i oblodzonych chodników.

Jak co roku pojawiają się pytania od mieszkańców „kto ma zadbać o odśnieżanie chodników przylegających do posesji?”.

Obowiązki właściciela posesji reguluje Uchwała nr 355/XXXVII/2020 Rady Miasta Ostrołęki z dnia 14 grudnia 2020r. w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Ostrołęki.  

Zgodnie z treścią § 6 punkt 1 właściciel zapewnia utrzymanie czystości i porządku m.in. przez:

"(…)właściciele nieruchomości zobowiązani są do uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości".

Jeżeli usuniemy nieprawidłowości niezwłocznie, w większości przypadków strażnicy miejscy kończą czynności pouczeniem. Trzeba jednak pamiętać, że kodeks wykroczeń przewiduje mandaty karne do 500 złotych, a w przypadku skierowania sprawy do sądu grzywna może sięgnąć nawet 5000 zł.

Dotkliwszy i kosztowniejszy problem może pojawić się, gdy ktoś dozna poważnego urazu na nieodpowiednio utrzymanym przez nas chodniku. W takim przypadku poszkodowany może domagać się odszkodowania na drodze sądowej.

Właścicielom i zarządcom nieruchomości przypominamy także o obowiązku usuwania nawisów śnieżnych i sopli z dachów - mogą stanowić poważne zagrożenie dla osób postronnych (art. 61 Ustawy Prawo budowlane).

Jednocześnie przypominamy mieszkańcom naszego miasta o bezpłatnym numerze alarmowym 986 do Straży Miejskiej pod który można zgłaszać wszelkiego rodzaju nieprawidłowości.  

Źródło: Urząd Miasta Ostrołęki
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
×