2019-06-18T13:49:37+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Strażacy ochotnicy z Kadzidła i "Kurpianka" na Dniach Kultury Polskiej na Litwie [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 651
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA
1
0
0

Strażacka Orkiestra Dęta z Kadzidła pod kierownictwem Stanisława Gawrycha oraz Zespół Folklorystyczny "Kurpianka" pod kierownictwem Pawła Łaszczycha, działający przy Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle wzięli udział w Dniach Kultury Polskiej na Laudzie i Żmudzi.

Delegacja reprezentowała na Litwie gminę Kadzidło i Powiat Ostrołęcki. Dni Kultury Polskiej organizowane są przez Stowarzyszenie Polaków Kiejdan i Oddział Związku Polaków  na Litwie „Lauda" już od kilkunastu lat, dając tym samym świadectwo tego, że Polacy posiadają bogate tradycje i przebogaty folklor, potrafią pielęgnować zarówno ogólnonarodowy dorobek kulturalny jak i miejscową kulturę. Jak mówią sami organizatorzy imprezy,  jej ideą i głównym przesłaniem jest krzepienie ducha Polaków, by nie zapomnieli o swej Ojczyźnie, by przekazali miłość do Polski kolejnym pokoleniom.

Na Dni Kultury Polskiej złożyły się w tym roku Festiwal Kultury Polskiej w Pacunelach , VI Festiwal Kultury Polskiej w Poniewieżu i XVII Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy” w Kiejdanach, spotkanie literackie w Instytucie Polskim w Centrum Wielokulturowym w Kiejdanach, zwiedzanie Muzeum Rzeźb W. Ulewicza w gmachu Samorządu Kiejdan.

Zespoły z Kadzidła ,obok 18 innych zaproszonych zespołów z różnych stron Polski, dały kilka koncertów, wzięły udział w barwnych korowodach i uroczystych mszach świętych.

Dni Kultury Polskiej na Litwie to wspaniała i wzruszająca impreza, dostarczająca niecodziennych emocji i przeżyć tak dla występujących zespołów jak i dla mieszkających tam Polaków. To miejsce i czas, w którym słowa: patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny nabierają szczególnego znaczenia.

Wyjazd i pobyt na Litwie kurpiowskich artystów wsparł finansowo Powiat Ostrołęcki.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×