2019-07-25T14:44:23+02:00 eOstroleka.pl 10 0 2 5
Region,

Strażak T. Smętkowski to prawdziwy bohater. Uratował mężczyznę, który tonął w Narwi

REKLAMA
REKLAMA
1
1
0
Strażak jest na służbie przez cały czas. Przekonał się o tym druh Tomasz Smętkowski, który w styczniu uratował mężczyznę, pod którym załamał się lód. Za swoją postawę i determinację należący do OSP Ursus druh otrzymał tytuł Strażaka Miesiąca. Nagrodę w imieniu marszałka Adama Struzika wręczył sekretarz województwa Waldemar Kuliński.

11 stycznia br. w gminie Zatory doszło do groźnej sytuacji. Pod mężczyzną, który na Narwi ratował swojego tonącego psa, załamał się lód. Mężczyzna wpadł do lodowatej wody. Przebywający w pobliżu Tomasz Smętkowski usłyszał wołania o pomoc i natychmiast podjął działania ratunkowe. Narażając swoje życie, pomógł mężczyźnie wydostać się na brzeg. Następnie z pomocą teściów zaopiekował się poszkodowanym i ochronił go przed dalszym wychłodzeniem. Tymczasem jego żona Aleksandra wezwała służby ratunkowe i doprowadziła je na miejsce, dzięki czemu akcja przebiegła szybko i sprawnie. Uratowany mężczyzna spędził trzy dni w szpitalu.

– Samorząd województwa od lat wspiera ochotnicze straże pożarne, choćby przez dofinansowanie zakupów sprzętu i samochodów. Chcemy też promować takie postawy jak zachowanie druha Tomasza, pełne ofiarności i zaangażowania w ratowaniu ludzkiego życia. Stąd już od 18 lat patronat marszałka nad nagrodą Strażak Miesiąca i Strażak Roku – powiedział Waldemar Kuliński, dyrektor urzędu marszałkowskiego i sekretarz województwa.

Jak podkreślili przedstawiciele mazowieckiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, o przyznaniu nagrody zdecydowało poświęcenie i sprawność działania, jakimi wykazał się druh Tomasz Smętkowski.

– Członkowie OSP muszą reagować w najbardziej niespodziewanych sytuacjach. Nagrodzony dziś druh Tomasz nie był nawet w okolicy swojej jednostki, gdy musiał podjąć działania ratunkowe. W tej nagłej sytuacji nie wahał się i ruszył na ratunek. To postawa zasługująca na najwyższe uznanie – mówi Zbigniew Kaliszyk, sekretarz zarządu wojewódzkiego ZOSPRP i członek kapituły nagrody.

Tomasz Smętkowski od sześciu lat jest strażakiem OSP Ursus. Oprócz służby w straży jest też ratownikiem WOPR. Poszkodowany miał zatem duże szczęście, że w pobliżu znalazła się tak kompetentna osoba.

– Czuję szacunek do wody, ale nie boję się jej. Mam trochę doświadczenia także z lodem, więc nie musiałem się długo zastanawiać. Jestem też dumny z żony, która doprowadziła na miejsce karetkę – powiedział nagrodzony druh Tomasz Smętkowski.

Tytuł „Strażaka Miesiąca” przyznaje mazowiecki oddział Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Nagroda jest ufundowana przez marszałka województwa. Tytuł stanowi jednocześnie nominację do nagrody „Strażak Roku Województwa Mazowieckiego”.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
 23  24  25 26 27 28 29
 30 31  1  2  3  4  5