eOstroleka.pl
Region,

Stypendia dla przyszłych lekarzy. Rusza nabór wniosków

REKLAMA
zdjecie 1171
zdjecie 1171
REKLAMA

Studenci kierunku lekarskiego V i VI  roku mogą ubiegać się o wsparcie w ramach pilotażowego programu stypendialnego samorządu Mazowsza. Przez 9 miesięcy 100 najlepszych przyszłych lekarzy będzie otrzymywać stypendium w wysokości do 2 tys. zł miesięcznie. Nabór wniosków trwa do 3 września br.

– Zależy nam, aby zapewnić przyszłym lekarzom dobry start zawodowy. Pomożemy im nie tylko finansowo, ale też w przyszłości zapewnimy dobre warunki do doskonalenia umiejętności pod okiem specjalistów z wojewódzkich szpitali. Na realizację programu w latach 2021-2023 przeznaczymy 6,6 mln zł – zaznacza marszałek Adam Struzik.

Stypendia po raz pierwszy będą przyznawane w roku akademickim 2021/2022. Przez 9 miesięcy młodzi medycy będą otrzymywać 2 tys. zł wsparcia. Nabór wniosków właśnie się rozpoczął i potrwa do 3 września br.

Jak zauważa członek zarządu województwa Elżbieta Lanc, sytuacja kadrowa w szpitalach jest trudna, a szansą na jej poprawę jest stypendium dla lekarzy. – Wyzwaniem dla placówek medycznych jest nie tylko epidemia, ale też choroby cywilizacyjne i starzejące się społeczeństwo. Aby temu podołać, niezbędni są ludzie, a niestety w wielu szpitalach brakuje lekarzy i pielęgniarek. Mamy nadzieję, że nasze stypendia zachęcą studentów do podjęcia pracy właśnie w marszałkowskich szpitalach.

Kto może ubiegać się o stypendium?

O wsparcie mogą ubiegać się studenci V i VI roku kierunku lekarskiego z najwyższą średnią ocen z egzaminów za ostatni rok studiów. Studenci będą musieli wykazać się średnią ocen z egzaminów nie niższą niż 4.2 (za rok studiów poprzedzający rok zgłoszenia wniosku) i zobowiązać się – po zakończeniu stażu podyplomowego – do podjęcia pracy w wojewódzkim podmiocie leczniczym w ramach co najmniej jednej z wybranych specjalizacji deficytowych – psychiatrii, psychiatrii dzieci i młodzieży, pediatrii, rehabilitacji medycznej, chorób wewnętrznych, medycyny ratunkowej, chorób zakaźnych, radiologii i diagnostyki obrazowej, ginekologii, neurologii, anestezjologii i intensywnej terapii, onkologii, kardiologii, neonatologii, chirurgii ogólnej, chirurgii urazowo-ortopedycznej, chirurgii dziecięcej, pulmonologii lub laryngologii/otolaryngologii.

 Nasz program przyniesie korzyści wielu stronom – studentom, szpitalom, ale przede wszystkim pacjentom. Finansowe wsparcie młodych lekarzy, poprawa sytuacji kadrowej w szpitalach oraz lepsza dostępność usług medycznych – to kilka z nich. Co ważne, w programie biorą udział nasze wojewódzkie podmioty lecznicze, a to najlepsze dla studentów miejsca, aby poszerzać wiedzę i zdobywać doświadczenie medyczne – dodaje Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący sejmikowej Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej.

Do programu włączyły się mazowieckie szpitale:

  • Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie,
  • Szpital Dziecięcy im. prof. dr med. Jana Bogdanowicza Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej,
  • Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym,
  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce,
  • Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie,
  • Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku,
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie,
  • Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy,
  • Wojewódzki Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. prof. Eugeniusza Wilczkowskiego w Gostyninie,
  • Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia im. prof. dr. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie,
  • Samodzielny Wojewódzki Zespół Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej
    im. dr Barbary Borzym w Radomiu,
  • Samodzielny Wojewódzki Zespół Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej
    w Warszawie,
  • Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o.,
  • Mazowieckie Centrum Rehabilitacji „Stocer” Sp. z o.o.,
  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu,
  • Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie Sp. z o.o.,
  • Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjne i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o.,
  • „Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica” Sp. z o.o.,
  • Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii Sp. z o.o.,
  • Szpital Mazowiecki w Garwolinie  Sp. z o.o.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o stypendium wraz z załącznikami należy przesłać w formie elektronicznej i podpisany elektronicznie albo w formie papierowej, podpisany i przekazany w formie skanu pocztą elektroniczną na adres stypendiadlamedykow@mazovia.pl. Regulamin wraz z załącznikami oraz ogłoszenie naboru wniosków dla studentów kształcących się na kierunku lekarskim w roku akademickim 2021/2022 dostępne są na stronie www.mazovia.pl w zakładce Zdrowie i polityka społeczna/Stypendia dla medyków.

Szczegółowe informacje można uzyskać także pod nr tel. 22 59 79 919 lub 22 59 79 913 lub adresem e-mail: stypendiadlamedykow@mazovia.pl

Więcej o: Mazowsze, stypendium

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×