2015-07-14T10:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Susza i upały - działania służb na Mazowszu

REKLAMA
zdjecie 5573
REKLAMA

Susza w rolnictwie, niski stan wód w rzekach oraz wzrastająca liczba utonięć – to główne tematy posiedzenia Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie poświęcone zagrożeniom upałami oraz suszą było odpowiedzią na wysokie temperatury i niską średnią sumę opadów na Mazowszu.

Prognozy przewidują, że sierpień również będzie ciepły i suchy. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski po wysłuchaniu raportu służb oraz zapoznaniu się z sytuacją zarekomendował stały monitoring stanu wód w rzekach oraz zaproponował cotygodniowe spotkania dotyczące problemu suszy w rolnictwie.

Pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW wyślą również do samorządów pismo zachęcające do korzystania ze sprawdzonych rozwiązań, takich jak kurtyny wodne, a także przypominające o powoływaniu komisji do spraw szacowania strat w gospodarstwach rolnych.

Susza w rolnictwie – terenowe komisje

Obecnie ze względu na suszę wojewoda powołał 10 komisji terenowych, które będą szacowały straty poniesione przez blisko 3 tys. gospodarstw. Ponadto dwa samorządy (Bulkowo oraz Staroźreby) zwróciły się do wojewody o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Dane Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (MODR) wskazują, że blisko 15 proc. gmin jest zagrożonych suszą – najgorzej sytuacja wygląda w powiatach: płockim, płońskim, gostynińskim, sochaczewskim i sierpeckim. Wedle szacunkowej oceny uszkodzeń suszowych przeprowadzonej 9 lipca przez doradców MODR najbardziej ucierpiały: zboża jare (średnio 30,4 proc.), rośliny strączkowe (33,4 proc.) oraz krzewy owocowe (24,6 proc).

Pomoc dla rolników

Przedstawiciel mazowieckiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapewnił, że niebawem uruchomione zostanie wsparcie krajowe dla poszkodowanych rolników, dla których przeznaczono 80 mln złotych. Producenci rolni po oszacowaniu strat mogą korzystać też z innych form pomocy, takich jak m.in.: kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, odroczenie terminu płatności składek z tytułu ubezpieczenia społecznego czy też ulg w podatku rolnym.

Zagrożenie suszą i upałami

Podczas spotkania kompleksowo omawiano zagrożenia wynikające z wysokich temperatur i małej ilości opadów. Zwracano uwagę na: pożary traw i lasów, niski stan rzeki Narew zagrażający funkcjonowaniu elektrowni w Ostrołęce, zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom przewoźników kolejowych czy zwiększoną liczba utonięć. Od początku roku na Mazowszu utonęło 27 osób, w tym 20 od 1 czerwca.

REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
×