eOstroleka.pl
Region,

Świadectwo energetyczne - obowiązkowy dokument dla nieruchomości

REKLAMA
zdjecie 8621
zdjecie 8621
REKLAMA

Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków określa to, jakie są zasady sporządzania tego dokumentu oraz jak należy go przekazywać. Z dniem 28 kwietnia 2023 roku został wprowadzony obowiązek posiadania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. 

Świadectwo energetyczne - co to jest?

Świadectwo energetyczne jest to informacja odnośnie tego, jaką ilość energii potrzebuje dana nieruchomość do takich czynności jak: ogrzewanie, wentylacja, chłodzenie, przygotowanie ciepłej wody. Znaleźć można tam także informacje, które odnoszą się do poprawy efektywności danej nieruchomości. Chodzi tu bowiem nie tylko o obniżenie kosztów. Dzięki temu każdy właściciel będzie mógł lepiej zatroszczyć się o środowisko naturalne. Do dyspozycji jest osobne świadectwo energetyczne mieszkania, jak również dla domu. Dzięki wyżej wymienionym informacjom można poznać szacunkowy koszt, jakie będą wynikać z użytkowania energii.

Świadectwo charakterystyki energetycznej - na jakiej podstawie jest sporządzone?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest indywidualne dla każdej nieruchomości. Opracowując świadectwa osoby odpowiedzialne za to muszą wziąć pod uwagę takie dane jak:

  • rodzaj i przeznaczenie budynku,
  • miejsce, gdzie budynek się znajduje łącznie z adresem,
  • rok oddania do użytkowania,
  • powierzchnia pomieszczeń ogrzewana lub chłodzona,
  • całkowita powierzchnia użytkowa.

Bardzo ważna jest również w tym przypadku metoda wyznaczania charakterystyki energetycznej. Nie można również zapomnieć, że wszystkie świadectwa charakterystyki energetycznej muszą uwzględniać m.in. wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię użytkową (EU), czy też wskaźnik rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP). 

Świadectwo energetyczne budynku - czy muszę je posiadać?

Przed zmianami, jakie wprowadzone zostały w 2023 roku, w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej musiały znajdować się tylko te budynki, jakie zostały wybudowane po 2009 roku. Jednak aktualnie muszą znajdować się tam także te nieruchomości, jakie powstały wcześniej.

Wyjątkiem od tej sytuacji są jedynie te budynki, które przeznaczone są na własny użytek, a właściciel w przyszłości nie zamierza ich nikomu sprzedawać.

Dokument ten jest obowiązkowy dla tych miejsc, jakie będą sprzedawane lub wynajmowane. W rejestrze charakterystyki energetycznej budynków może zostać umieszczona nawet tylko część danej nieruchomości, jeżeli ta faktycznie ma zostać przeznaczona na sprzedaż lub wynajem.

Zlecenie wykonania świadectwa energetycznego powinien dokonać sam właściciel lub też zarządca nieruchomości. Oprócz tego, o taki dokument może wnioskować osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo. Wśród ostatniej grupy są Ci, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo.

Inwestor, który jest na etapie wznoszenia własnej nieruchomości, nie może zapomnieć o tym, że i na nim spoczywa taki obowiązek. Składając wniosek o zakończeniu budowy obiektu budowlanego również musi dołączyć takie świadectwo energetyczne. 

Takich formalności należy pilnować, aby nie trzeba było spodziewać się nałożenia żadnych kar.

Brak świadectwa energetycznego - czego należy się spodziewać?

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynków/lokali mieszkalnych zawsze powinno zostać przedstawione podczas zawierania transakcji sprzedaży lub wynajmu. Tak, świadectwo energetyczne mieszkania może być sprawdzane przez drugą stronę, ale nie musi. Co jednak nie znaczy, że takiego dokumentu nie trzeba ze sobą posiadać. Za jego brak można spodziewać się kary finansowej, która może wynieść aż pięć tysięcy złotych. Całkiem spora sumą, którą można lepiej spożytkować, dlatego w tej kwestii należy się pilnować.

Kara grzywny w takiej lub podobnej kwocie może zostać wystawiona nawet na te osoby, które świadectwa charakterystyki energetycznej budynków posiadają, jeżeli podczas kontroli wyjdzie, że dokumenty te zostały sporządzone na podstawie nieprawidłowych danych.

Jak więc widać, trzeba pilnować nie tylko obecności tego dokumentu, ale również danych, jakie można w nim znaleźć.

Kto wystawia świadectwa charakterystyki energetycznej?

Na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii znaleźć można listę osób uprawnionych, jakie będą w stanie wystawić świadectwo charakterystyki energetycznej. Warto zapoznać się z tymi danymi, aby mieć pewność, że dokument, który zostanie sporządzony, będzie faktycznie tym, jaki faktycznie należy posiadać.

Świadectwo charakterystyki energetycznej teoretycznie ważne jest przez dziesięć lat. Jeżeli jednak w tym okresie będą przeprowadzone prace remontowo-instalacyjne i to o dużym zakresie, świadectwo energetyczne straci swoją ważność. Ponownie trzeba będzie zlecić prace, dzięki czemu będzie można cieszyć się nowym dokumentem. Wśród prac, które mogą sprawić, że ważność dokumentu będzie krótsza, wymienić można m.in. wymianę stolarki otworowej.

Uwaga! W przypadku kontroli wyznaczonych osób, nie ma co kłamać, że dokument był, ale po prostu gdzieś się zapodział. Jeżeli świadectwo energetyczne faktycznie zostało wystawione, odpowiedni zapis na ten temat będzie można znaleźć w akcie notarialnym.

Materiał zewnętrzny. 

 

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×