eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Świat nierealny, lecz poznawalny: nowa wystawa Magdaleny Shummer w Ostrołęce [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

W piątek, 17 stycznia, w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zainaugurowano wystawę czasową zatytułowaną „Świat nierealny, lecz poznawalny”. To wydarzenie, które wprowadza odwiedzających w magiczny świat stworzony przez Magdalenę Shummer, artystkę o niezwykłej biografii i jeszcze bardziej niezwykłym spojrzeniu na rzeczywistość.

Malarstwo między bajką a rzeczywistością

Twórczość Magdaleny Shummer to spotkanie fantastyki z codziennością. Jej obrazy ukazują ludzi i zwierzęta współistniejących w harmonii, w scenerii pełnej natury, światła i barw. To świat nierealny, ale – jak sama tytułowa sugestia wystawy wskazuje – poznawalny. Na płótnach Shummer fauna i flora zyskują niemal sakralny wymiar, stając się symbolem życia w najczystszej postaci.

„Cała twórczość pani Magdaleny to afirmacja życia i przyrody, zachwyt nad kształtem tej przyrody, nad barwami” – podkreśliła podczas wernisażu Joanna Kalinowska, jedna z kuratorek wystawy. To właśnie natura, a szczególnie drzewa, stanowią główne źródło inspiracji artystki, która sama nazywa swoje malarstwo „poetyckim realizmem”.

Powroty po latach

Historia Magdaleny Shummer jest równie fascynująca, co jej twórczość. Choć artystka spędziła blisko 40 lat poza Polską – w tym 33 lata w Stanach Zjednoczonych – jej sztuka stopniowo zdobywa uznanie w kraju. Pierwsze kroki w świecie sztuki stawiała jeszcze we Francji, gdzie ku zaskoczeniu właścicieli galerii jej prace sprzedały się błyskawicznie. Był to moment, który nadał impet jej dalszej twórczości.

W Polsce zadebiutowała wystawą w Muzeum Puławskim w Warce. Jednak jednym z ważniejszych wydarzeń w jej karierze była wystawa „Adoracja słodyczy” w warszawskiej Zachęcie w 2014 roku, gdzie zaprezentowano trzy jej obrazy.

Wystawa w Ostrołęce – coś więcej niż obrazy

Ekspozycja w Ostrołęce nie jest jednak zwyczajną wystawą malarstwa. Organizatorzy zadbali, by doświadczenie sztuki było dostępne i angażujące dla każdego. Multimedialne elementy pozwalają nie tylko głębiej zanurzyć się w świecie Shummer, ale również otwierają tę przestrzeń dla osób niedowidzących.

Ważnym uzupełnieniem wystawy jest także katalog „Malarki warszawskie”, który nie tylko pozwala lepiej zrozumieć twórczość Shummer, ale także przypomina o innych wybitnych artystkach stolicy.

Więcej niż sztuka

Credo artystyczne Magdaleny Shummer – „Mam wielki podziw dla natury, dla zwierząt, kwiatów a w szczególności dla drzew. Uczuciowo identyfikuję się z ich losem” – jest kluczem do zrozumienia jej twórczości. W świecie pełnym napięć i kontrastów, obrazy Shummer oferują widzowi moment wytchnienia, przenosząc go w przestrzeń harmonii i współistnienia.

Wystawa „Świat nierealny, lecz poznawalny” to nie tylko spotkanie ze sztuką, ale także okazja, by zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na świat oczami artystki, która widzi w nim coś więcej niż my na co dzień. Czy to nie właśnie w tym tkwi magia sztuki – abyśmy mogli dostrzec to, co wcześniej wydawało się niedostrzegalne?

Warto odwiedzić ostrołęckie muzeum i przekonać się, jak nierealny świat Magdaleny Shummer staje się poznawalny – i zachwycający.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 24  25  26  27  28 dk1 dk2
 3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
 24 dk25 dk26 dk27 dk28  29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
×