2017-03-29T09:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Ostrołęce Finał kampanii „Polska na niebiesko”

REKLAMA
REKLAMA
0
0
0
Klub Rodziców dzieci z autyzmem JiM z Ostrołęki zaprasza wszystkich na finał ogólnopolskiej kampanii społecznej „Polska na Niebiesko”, który odbędzie się 2 kwietnia. Rodzice przygotowali szereg atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, a ponadto w specjalnym punkcie informacyjnym JiM, będą wyjaśniać czym objawia się autyzm. Tegoroczna kampania poświęcona jest alienacji i stygmatyzacji dorosłych osób z autyzmem i odbywa się pod hasłem „Chcemy być sobą” (Tu można obejrzeć spot kampanii z udziałem dorosłych z autyzmem)
 
Niedziela, 2 kwietnia, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Punkt informacyjny zorganizowany zostanie w Galerii Bursztynowej ul. gen. armii Aleksandra Gorbatowa 28 w godz. 12.00 - 19.00. Jest przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat autyzmu, m.in. osób, które mają wątpliwości czy ich dziecko może mieć autyzm. W punkcie, od rodziców dowiedzą się np. jakie są najczęstsze objawy  tego zaburzenia, jak i kiedy się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się o pomoc. O godz. 19:30 spod galerii w kierunku placu Bema ruszy "Niebieski Marsz". Dlaczego niebieski? Przyjęło się, że jest to kolor symbolizujący solidarność z osobami z autyzmem. O godz. 20, na koniec imprezy,  z placu Bema w niebo wzbiją się setki wypełnionych helem niebieskich balonów.
 
Kampania Fundacji JIM „Chcemy być sobą”
W dorosłe życie wkroczyło pierwsze pokolenie Polaków, u których w dzieciństwie zdiagnozowano autyzm. Niestety, jako dorośli dosłownie zniknęli dla systemu wsparcia w Polsce, co wynika
z „Raportu dotyczącego sytuacji młodzieży i osób dorosłych z całościowymi zaburzeniami rozwoju w Polsce” stworzonego w lutym w Fundacji JiM. Dlatego Fundacja poświęca dorosłym tegoroczną edycję kampanii „Polska na niebiesko”. Na ulicach pojawiły się billboadry, w telewizji spoty – wszystko z udziałem dorosłych z autyzmem. Finał kampanii „Chcemy być sobą” odbywa się 2 kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w kilkudziesięciu miastach Polski.
 
Co mówi raport?
Dorośli z autyzmem nie mają szans na dobrze płatną pracę – 2/3 ankietowanych, którzy pracują, nie mogą utrzymać się samodzielnie. 97% pytanych uważa, że ich sytuacja na polskim rynku pracy jest gorsza niż sytuacja osób bez zaburzeń. Nie stać ich na własne mieszkanie – 63% mieszka z rodzicami.  Są pozbawieni wsparcia służby zdrowia – 65% ankietowanych twierdzi, że podejście pracowników służby zdrowia jest nieodpowiednie (zdarza się wręcz, że kwestionuje się diagnozę autyzmu czy Zespołu Aspergera). Efekty? Połowa rozpoznaje u siebie objawy depresji. 92% rodziców osób z autyzmem martwi się o przyszłość. 78% z nich jest smutnych i przygnębionych, 66% nie sypia po nocach.
PEŁNY RAPORT ZNAJDZIECIE PAŃSTWO TUTAJ
 
O Fundacji JIM
Fundacja JiM tworzy lepszy świat dla osób z autyzmem. Prowadzi Klinikę Diagnozy i Terapii JiM, Przedszkole, Szkołę Podstawową, Gimnazjum, Szkołę Przysposabiającą do pracy oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Razem z osobami dorosłymi z autyzmem i z Zespołem Aspergera tworzy program Silniejsza Dorosłość. JiM organizuje już ponad 3000 rodziców, opiekunów i self-adwokatów w Kluby JiM, gdzie razem tworzą wielką siłę. JiM tworzy także kampanie społeczne, niosące wiedzę o autyzmie.
 
KONTAKT, DODATKOWE INFORMACJE
OSTROŁĘKA, Anna Ejzemberg, , koordynator regionalnego Klubu Rodziców JiM Ostrołęka
+48 698-381-288 a.ejzemberg@jim.org
FUNDACJA JiM ŁÓDŹ: Paulina Kaczmarek, 725 415 608 p.kaczmarek@jim.org  
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30 dk31  1
×