zdjecie 9271
zdjecie 9271
2016-07-13T13:02:32+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Święto Folkloru Kurpiowskiego w Zawadach [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Zdjęcie głównefot. powiatostrolecki.pl
REKLAMA

Świętem Folkloru Kurpiowskiego w Zawadach zakończył się Tydzień Kultury Kurpiowskiej w gminie Baranowo. Tego samego dnia obchodzono także 20-lecie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego im. Aleksandra Kopcia.

Podczas całego Tygodnia Kultury Kurpiowskiej było i turystycznie, i kulturalnie. Chętni mogli wziąć udział w spływie Omulwią, spróbować swoich sił w sztuce ludowej, czy zmierzyć się z kurpiowską kuchnią. Kulminacja świętowania odbyła się 10 lipca na polanie w Zawadach. Nie zabrakło kurpiowskich twórców ludowych, którzy prezentowali swoje dzieła. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych, na których czekało wiele atrakcji, a także o tych starszych uczestnikach, którzy też nie mogli narzekać na brak ciekawych propozycji. Na scenie prezentowały się kurpiowskie zespoły, w tym zespół gospodarzy - „Pod borem”, a także „Carniacy” oraz artyści z Myszyńca i Wachu.

Niedzielny dzień był także okazją do uroczystego świętowania 20- lecia Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego im. Aleksandra Kopcia. Stowarzyszenie zajmuje się ochroną dziedzictwa Kurpiów, a także promocją regionu, w tym jego walorów turystycznych, jak chociażby spływy urokliwą rzeką Omulew. Organizacja nosi imię zasłużonego dla lokalnej społeczności, szczególnie Zawad, działacza – Aleksandra Kopcia, który przez długie lata był nie tylko dyrektorem szkoły czy nauczycielem, ale budził tożsamość regionalną w mieszkańcach gminy. Organizował życie kulturalne, krzewił oświatę i wspierał działalność społeczną.

Z okazji jubileuszu 20-lecia Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki wręczył działaczom stowarzyszenia nagrody okolicznościowe. Otrzymali je: Czesław Faderewski, prezes Towarzystwa, Stanisław Dawidczyk, honorowy prezes i założyciel Towarzystwa oraz Edward Koziatek. Wszyscy mogli spróbować jubileuszowego tortu, a życzenia i gratulacje płynęły od wielu osób i instytucji, a byli wśród nich: Krzysztof Parzychowski, wicestarosta ostrołęcki, Aldona Kuciej, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego, Henryk Toryfter, wójt gminy Baranowo, a także Związek Kurpiów, który jest równolatkiem stowarzyszenia.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×