2016-07-13T13:02:32+02:00 eOstroleka.pl 10 0 0 -
Powiat ostrołecki,

Święto Folkloru Kurpiowskiego w Zawadach [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. powiatostrolecki.pl
REKLAMA
0
0
0
Świętem Folkloru Kurpiowskiego w Zawadach zakończył się Tydzień Kultury Kurpiowskiej w gminie Baranowo. Tego samego dnia obchodzono także 20-lecie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego im. Aleksandra Kopcia.

Podczas całego Tygodnia Kultury Kurpiowskiej było i turystycznie, i kulturalnie. Chętni mogli wziąć udział w spływie Omulwią, spróbować swoich sił w sztuce ludowej, czy zmierzyć się z kurpiowską kuchnią. Kulminacja świętowania odbyła się 10 lipca na polanie w Zawadach. Nie zabrakło kurpiowskich twórców ludowych, którzy prezentowali swoje dzieła. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych, na których czekało wiele atrakcji, a także o tych starszych uczestnikach, którzy też nie mogli narzekać na brak ciekawych propozycji. Na scenie prezentowały się kurpiowskie zespoły, w tym zespół gospodarzy - „Pod borem”, a także „Carniacy” oraz artyści z Myszyńca i Wachu.

Niedzielny dzień był także okazją do uroczystego świętowania 20- lecia Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego im. Aleksandra Kopcia. Stowarzyszenie zajmuje się ochroną dziedzictwa Kurpiów, a także promocją regionu, w tym jego walorów turystycznych, jak chociażby spływy urokliwą rzeką Omulew. Organizacja nosi imię zasłużonego dla lokalnej społeczności, szczególnie Zawad, działacza – Aleksandra Kopcia, który przez długie lata był nie tylko dyrektorem szkoły czy nauczycielem, ale budził tożsamość regionalną w mieszkańcach gminy. Organizował życie kulturalne, krzewił oświatę i wspierał działalność społeczną.

Z okazji jubileuszu 20-lecia Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki wręczył działaczom stowarzyszenia nagrody okolicznościowe. Otrzymali je: Czesław Faderewski, prezes Towarzystwa, Stanisław Dawidczyk, honorowy prezes i założyciel Towarzystwa oraz Edward Koziatek. Wszyscy mogli spróbować jubileuszowego tortu, a życzenia i gratulacje płynęły od wielu osób i instytucji, a byli wśród nich: Krzysztof Parzychowski, wicestarosta ostrołęcki, Aldona Kuciej, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego, Henryk Toryfter, wójt gminy Baranowo, a także Związek Kurpiów, który jest równolatkiem stowarzyszenia.
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1