2016-07-13T13:02:32+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Święto Folkloru Kurpiowskiego w Zawadach [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. powiatostrolecki.pl
REKLAMA
Świętem Folkloru Kurpiowskiego w Zawadach zakończył się Tydzień Kultury Kurpiowskiej w gminie Baranowo. Tego samego dnia obchodzono także 20-lecie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego im. Aleksandra Kopcia.

Podczas całego Tygodnia Kultury Kurpiowskiej było i turystycznie, i kulturalnie. Chętni mogli wziąć udział w spływie Omulwią, spróbować swoich sił w sztuce ludowej, czy zmierzyć się z kurpiowską kuchnią. Kulminacja świętowania odbyła się 10 lipca na polanie w Zawadach. Nie zabrakło kurpiowskich twórców ludowych, którzy prezentowali swoje dzieła. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych, na których czekało wiele atrakcji, a także o tych starszych uczestnikach, którzy też nie mogli narzekać na brak ciekawych propozycji. Na scenie prezentowały się kurpiowskie zespoły, w tym zespół gospodarzy - „Pod borem”, a także „Carniacy” oraz artyści z Myszyńca i Wachu.

Niedzielny dzień był także okazją do uroczystego świętowania 20- lecia Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego im. Aleksandra Kopcia. Stowarzyszenie zajmuje się ochroną dziedzictwa Kurpiów, a także promocją regionu, w tym jego walorów turystycznych, jak chociażby spływy urokliwą rzeką Omulew. Organizacja nosi imię zasłużonego dla lokalnej społeczności, szczególnie Zawad, działacza – Aleksandra Kopcia, który przez długie lata był nie tylko dyrektorem szkoły czy nauczycielem, ale budził tożsamość regionalną w mieszkańcach gminy. Organizował życie kulturalne, krzewił oświatę i wspierał działalność społeczną.

Z okazji jubileuszu 20-lecia Stanisław Kubeł, starosta ostrołęcki wręczył działaczom stowarzyszenia nagrody okolicznościowe. Otrzymali je: Czesław Faderewski, prezes Towarzystwa, Stanisław Dawidczyk, honorowy prezes i założyciel Towarzystwa oraz Edward Koziatek. Wszyscy mogli spróbować jubileuszowego tortu, a życzenia i gratulacje płynęły od wielu osób i instytucji, a byli wśród nich: Krzysztof Parzychowski, wicestarosta ostrołęcki, Aldona Kuciej, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego, Henryk Toryfter, wójt gminy Baranowo, a także Związek Kurpiów, który jest równolatkiem stowarzyszenia.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  1
Dzisiaj:
Sport
Kino JANTAR