zdjecie 8073
zdjecie 8073
2021-11-24T10:33:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka, INTERWENCJA CZYTELNIKA

Sytuacja epidemiczna w szkołach i na świetlicach. Jak dyrektorzy sobie z tym radzą?

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
0
0
8

Od kilku tygodni w związku ze stale pojawiającymi się nowymi przypadkami koronawirusa wśród uczniów czy nauczycieli ostrołęckich szkół, w wielu placówkach obowiązują zajęcia zdalne. Niemal każdego dnia na kwarantannę trafiają nowi uczniowie, pracownicy szkół czy przedszkoli. Za naszym pośrednictwem jeden z rodziców chciałby dowiedzieć się, jakie działania są podejmowane przez dyrektorów placówek, by zapewnić dzieciom i młodzieży bezpieczeństwo w tych ciężkich czasach.

Obecnie – jak wynika z danych ratusza – kwarantanną w związku z zakażeniem koronawirusem lub kontaktem z osobą zakażoną covid-19 objęci są uczniowie kilku klas w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. W czasie kwarantanny uczniowie realizują naukę w trybie zdalnym. Kilka dni temu otrzymaliśmy od jednej z naszych Czytelniczek anonimową prośbę o wyjaśnienie kwestii działań, jakie w kwestii bezpieczeństwa epidemicznego uczniów podejmują dyrektorzy placówek.

Moje dziecko uczęszcza do świetlicy szkolnej, gdzie jak się dowiaduję od syna część dzieci i jedna z pań prowadzących zajęcia obecnie choruje i jest na zwolnieniu. W rozmowie z rodzicami innych dzieci dowiaduję się, że pani prowadząca zajęcia na świetlicy szkolnej ma prawdopodobnie potwierdzonego covida-19, a dzieci, które miały bezpośredni kontakt z tą panią nie są objęte kwarantanną, a przecież placówka szkolna ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. Obawę budzi fakt, że jeżeli dzieci są w dużym skupisku w zamkniętym pomieszczeniu do jest duże ryzyko zakażenia covid-19 i jego dalszego rozprzestrzeniania. Moje pytanie jako rodzica zaniepokojonego obecną sytuacją jest następujące: jakie działania ochronne podjęła placówka szkolna oraz Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, aby ograniczyć dalszą transmisję zakażeń covid-19? Proszę także o bieżące informowanie na stronie internetowej szkoły o liczbie chorych dzieci oraz personelu oraz jakie działania zabezpieczające są na bieżąco podejmowane w przypadku wzrostu zakażeń.

- pisze nasza Czytelniczka, mama jednego z uczniów Szkoły Podstawowej nr 1

Odpowiedzi na pytania Czytelniczki udzielił na dyrektor „jedynki”.

(…) Nauczycielka pracująca w świetlicy szkolnej przebywała w izolacji domowej zgodnie z wytycznymi Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Lista uczniów, którzy mieli kontakt z nauczycielką świetlicy została niezwłocznie przekazana do PSSE zgodnie z obowiązującymi procedurami. Pragnę przypomnieć, że to PSSE kieruje osoby na kwarantannę lub izolację domową, po stwierdzeniu, że dana osoba pozostałą zarażona lub miałą kontakt z osobą zarażoną covid-19. Informacja o uczniach i nauczycielach przebywających na kwarantannie lub izolacji domowej, którą otrzymujemy od PSSE jest na bieżąco przekazywana odpowiednim instytucjom: Wydział Oświaty Urzędu Miasta w Ostrołęce i Kuratorium Oświaty w Warszawie. Dyrekcja szkoły na bieżąco monitoruje przestrzeganie przez uczniów i pracowników szkoły zasad sanitarno-epidemiologicznych obowiązujących w szkole. Systematycznie wysyłane są za pośrednictwem dziennika Vulcan informacje do uczniów, rodziców i nauczycieli przypominające zasady bezpiecznego zachowania w szkole. Nauczyciele systematycznie przeprowadzają pogadanki na temat sytuacji epidemiologicznej w kraju i obowiązujących zasad postępowania. Wnikliwie czytane są i wdrażane w życie wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych. Rodziców zaniepokojonych sytuację epidemiologiczną w szkole zapraszam do bezpośredniego kontaktu z dyrekcją szkoły.

- wyjaśnia Zbigniew Milewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrołęce.

Identyczne procedury postępowania obowiązują we wszystkich ostrołęckich szkołach i przedszkolach. Dyrektorzy placówek są w stałym kontakcie z pracownikami wydziału oświaty i na bieżąco raportują każdy nowy przypadek kwarantanny czy zakażenia wśród uczniów, nauczycieli pracowników. Aktualne dane dotyczące sytuacji epidemicznej w ostrołęckich placówkach oświatowych publikujemy niemal codziennie w naszym serwisie.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~ghs, 10:40 24-11-2021,   43%
Prawda jest taka że największą wylęgarnią jest szkoła dyrektorzy nie mają odwagi szkoły zamknąć a powinni to zrobić. Nauczyciel który świadomie przychodzi do szkoły z objawami chorbowymi jest do natychmiastowego zwoleniania  
odpowiedz   •   oceń :  
~Xyz, 10:52 24-11-2021,   63%
@~ghs Szkoły dyrektor sam nie może zamknąć robi to sanepid w porozumieniu z organem prowadzącym na ewentualna prośbę dyrektora . To nie jest takie proste .  
odpowiedz   •   oceń :  
~g, 18:20 24-11-2021,   100%
@~ghs A co z dziećmi, które przychodzą chore do szkoły?
odpowiedz   •   oceń :  
~Tak, 08:44 25-11-2021,   -
@~g To rola odpowiedzialnego rodzica. Tylko jego!
odpowiedz   •   oceń :  
~Doda, 11:35 24-11-2021,   50%
Ludzie jakie wy bzdury piszecie idźcie się leczyć na głowę a nie na covida
odpowiedz   •   oceń :  
~fak, 12:44 24-11-2021,   100%
"(...)ma prawdopodobnie potwierdzonego covida-19 (...)"
:) :)
odpowiedz   •   oceń :  
~banialuki, 15:02 24-11-2021,   25%
Badanie na Covida, jeśli osoba ma kontakt z osobą zakażoną Coronavirusem19, powinno się powtórzyć po kilku dniach.
W początkowej fazie Cov19 może być niewykrywalny, gdyż zbyt mało się go namnożyło.
Testy paskowe, to zdaje się lekkie nieporozumienie, żeby określić czy ktoś naprawdę jest zakażony.
odpowiedz   •   oceń :  
~na, 18:46 24-11-2021,   -
w świetlicach
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalendarz imprez
listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×