eOstroleka.pl
Region,

Sytuacja hydrologiczna województwa mazowieckiego

REKLAMA
zdjecie 6459
zdjecie 6459
for. sxc.hufor. sxc.hu
REKLAMA

Wody rzek województwa mazowieckiego układają się w strefie stanów wysokich. W najbliższych kilku dniach prognozowany jest dalszy wzrost poziomu Wisły i Bugu oraz utrzymanie się przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych. Poziom pozostałych rzek powinien się obniżać. Samorządy ogłaszają stany gotowości służb - pogotowia lub alarmy przeciwpowodziowe - adekwatnie do sytuacji. W bezpośredniej okolicy rzek, w lokalnych obniżeniach terenu i miejscach bezodpływowych występują podtopienia, głównie w zlewni Bugu. Sytuacja jest monitorowana całodobowo.

W związku z szybkim ociepleniem i spływem wód pośniegowych obecnie obserwujemy kumulację wody we wszystkich mazowieckich rzekach. Sytuacji hydrologicznej sprzyjają słoneczna pogoda, która zwiększa parowanie, a także brak kry, dzięki czemu woda przepływa swobodnie. Podtopienia występują głównie w zlewni nieuregulowanych Bugu i Liwca w powiatach wyszkowskim, wołomińskim i ostrowskim. Są to głównie zalania łąk, pastwisk i nieużytków rolnych oraz pojedynczych domostw leżących na terenach zalewowych. Samorządy nie zgłaszają Wojewódzkiemu Centrum Zarządzania Kryzysowego większych problemów. Od piątku (12.04) strażacy odnotowali około 200 wezwań w związku z wodą zalegającą w piwnicach lub na posesjach.

Samorządy reagują adekwatnie do sytuacji na rzekach rzek, zmniejszając lub zwiększając stany gotowości. Alarmy obowiązują obecnie w 23 gminach i Płocku, a pogotowia w 18 gminach oraz całości powiatu lipskiego i płockiego. Na Bugu wody układają się w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanu ostrzegawczego we Frankopolu i alarmowego w Wyszkowie. Stan alarmowy ogłoszony jest w gminach: Brańszczyk, Wyszków, Zabrodzie, Somianka (powiat wyszkowski), Dąbrówka, Radzymin (wołomiński). Pogotowia obowiązują w gminach: Brok, Małkinia Górna, Nur (ostrowski) i Korczew (siedlecki). Stany wód na Wiśle od Zawichostu do Włocławka układają się w strefie stanów wysokich, z przekroczeniem stanu alarmowego w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w całym powiecie płockim, gminach: Brochów, Iłów, Młodzieszyn (powiat sochaczewski), Czosnów, Leoncin, Nowy Dwór Mazowiecki, Pomiechówek (nowodworski) oraz w gminie Czerwińsk (płoński). Na południu województwa – w powiecie lipskim, części gminy Przyłęk (zwoleński) i gminach Maciejowice i Wilga (garwoliński). Alarm ogłoszony jest dla Płocka i sześciu gmin powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Bodzanów, Słubice i Nowy Duninów.

Stan wysoki występuje także na Narwi oraz lokalnie na: Pilicy, Jeziorce (pogotowie p/pow. w gminie Piaseczno), Świdrze, Kamiennej, Krznie, Liwcu (alarm p/pow. w gminach Mokobody, Siedlce i Suchożebry w powiecie siedleckim), Nurcu, Wkrze (pogotowie p/pow. w gminie Nowe Miasto), Orzycu oraz Omulwi. Alarm obowiązuje też w Garwolinie (rzeka Wilga) i powiecie węgrowskim w gminach: Grębków, Liw, Korytnica, Sadowne, Łochów, Węgrów (rzeka Liwiec).

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego całodobowo monitoruje i analizuje sytuację, zapewnia też bieżącą wymianę informacji m.in. z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego, Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Aktualne wskazanie wodomierzy można obserwować na www.pogodynka.pl, zakładka Rzeki.

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×