zdjecie 65
2019-11-21T10:30:13+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Szkoła Podstawowa nr 4 świętuje Międzynarodowy i Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. archiwum szkoły
REKLAMA
1
0
3

Szkoła Podstawowa nr 4, należąca do Klubu Szkół UNICEF,  bierze udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa – 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka.  

„Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20.11.1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt.”

O tym ważnym wydarzeniu uczniowie naszej szkoły dowiadywali się na zajęciach z wychowawcami oraz rzecznikiem praw ucznia. Przypomnieli sobie, jakie mają prawa i obowiązki. Dyskutowali, które z praw są ich zdaniem najważniejsze i czy Polska jest krajem, w którym przestrzegane są prawa dzieci. Oglądali filmy, wykonywali prace plastyczne, plakaty, uczyli się piosenek o prawach dziecka, ozdabiali szkołę . Wszyscy uczniowie odrysowali na niebieskich kartkach swoje dłonie, zapisali na nich prawa i umieścili na „drzewku praw dziecka”.  Najważniejsze, ich zdaniem prawa, znalazły się na czubku. Dyskusje były gorące, ale w końcu uznano, że są to: prawo do życia i rozwoju, prawo do wychowania w rodzinie, prawo do wolności od przemocy, prawo do wolności wypowiedzi, wyrażania poglądów i poszanowania, prawo do prywatności.  Uczniowie klasy 8 uznali za najważniejsze i niestety, ich zdaniem, nagminnie  łamane – prawo do wypoczynku i czasu wolnego.

Stwierdzili również, że nie wszystkie prawa dzieci są przestrzegane i dlatego należy o tym głośno mówić. Postanowili napisać list otwarty do władz naszego miasta, by  chociaż w ten sposób zwrócić uwagę na problemy dzieci.  19 listopada przedstawiciele klasy 8a, Ola Gurniak i Maciej Wilkowski złożyli na ręce p. Anny Gocłowskiej, Dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta apel do Prezydenta Miasta Ostrołęki p. Łukasza Kulika z prośbą o włączenie się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. By Ci którzy mają głos, stanęli razem z dziećmi w obronie praw dzieci i w sposób symboliczny, niebieskim strojem, wsparli tę inicjatywę. Uczniowie spotkali się z ciepłym przyjęciem i pełnym zrozumieniem, otrzymali zapewnienie, że o dzieci w naszym mieście się dba, dlatego też powstała Młodzieżowa Rada Miasta.

Podsumowaniem naszych działań był apel, który odbył się 20 listopada. W krótkim programie słowno – muzycznym uczestniczyli również uczniowie z zaburzeniami ze spectrum autyzmu.  Zaprezentowane teksty przypomniały wszystkim, że każde dziecko ma takie same prawa ,a innych należy  zawsze  traktować tak, jak sami chcielibyśmy  być traktowani.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Barbara, 11:44 21-11-2019,   100%
Gratulacje, że o tym pamiętaliście w Czwórce! Wyobrażam sobie, jak było pięknie, a kolor niebieski - to kolor nadziei i szat Tej, która dała Swoje gwiazdy do flagi unijnej. Nie wiedziałam, że tę Deklarację przyjęto z inicjatywy Polski. To pokrzepiająca wiadomość. Pozdrawiam.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 09:22 22-11-2019,   -
BRAWO!  
odpowiedz   •   oceń :  
~Renata, 15:20 22-11-2019,   100%
Szkoła Podstawowa nr 4 słynie z tego:) co roku mamy ten dzień :) wiemy jak to jest ważne dla naszych dzieci
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27 dk28
dk29  30  31  1  2  3  4
×