2021-12-21T12:30:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Szkolenie praktyczne kadetów Oddziałów Przygotowania Wojskowego z II SLO [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. II SLO w Ostrołęcefot. II SLO w Ostrołęce
REKLAMA
5
1
5

Kadeci z klasy pierwszej i drugiej Oddziałów Przygotowania Wojskowego z II Społecznego Liceum Ogólnokształcące w Ostrołęce szkolili się pod kierunkiem żołnierzy 52. Batalionu Piechoty Lekkiej w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej, jednostki patronackiej 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zajęcia przeprowadzone na terenie szkoły rozpoczęły się meldunkiem i omówieniem warunków bezpieczeństwa przez ppor Mariusza Łapińskiego,

Zagadnienia obejmowały taktykę:

  • Logistyczną czyli budowa i obsługiwanie techniczne wyposażenia indywidualnego żołnierza.
  • Medyczną – indywidualne wyposażenie medyczne i przeznaczenie IPMed. Posługiwanie się opatrunkiem osobistym i opaską uciskową, posługiwanie się zawartością apteczek.
  • Ochronę przed bronią masowego rażenia - posługiwanie się sprzętem i indywidualnymi środkami ochrony przed skażeniami. Charakterystyka wyposażenia indywidualnego. Obsługiwanie techniczne wyposażenia indywidualnego- posługiwanie się maską przeciwgazową filtracyjną - posługiwanie się odzieżą.
  • Terenoznawstwo, czyli praca z mapą wojskową – określanie swojego miejsca na mapie. Poznanie - symboli arkuszy, rodzajów i skali map wojskowych. Elementów mapy  i oznaczeń obiektów. Czytanie treści mapy i pomiaru odległości na mapie. Zajęcia zakończyły się podsumowaniem, omówieniem spostrzeżeń i wyróżnieniem uczniów.

Dziękujemy instruktorom:ppor. Jackowi Stachaczowi, kpr. Sylwii Antoniak, kpr. Mariuszowi Kubłowi, kpr. Rafałowi Kur, kpr. Mariuszowi Rostkowskiemu, st.szer. Markowi Zawistowskiemu, st.szer. Karolowi Kowalczykowi i szer. Adrianowi Piórkowskiemu za przeprowadzenie zajęć oraz ppor Mariuszowi Łapińskiemu za przygotowanie instruktorów. Szczególne podziękowanie kierujemy w stronę ppor. Pana Jacka Stachacza, który w kilku słowach skierowanych do młodzieży mówił o patriotyzmie, honorze i szacunku do munduru życząc: „choroby na miłość do ojczyzny”. Dzięki wspólnym szkoleniom kadeci mogą lepiej zrozumieć realia i wyzwania żołnierskiej służby, szczególnie tej, pełnionej aktualnie przy wschodniej granicy.

- informuje II SLO w Ostrołęce

 

REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30
dk31  1  2  3  4  5  6
×