eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Szpital przy Sienkiewicza – istotna część historii Ostrołęki [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 1126
fot. 175 lat Szpitalnictwa w Ostrołęcefot. 175 lat Szpitalnictwa w Ostrołęce
REKLAMA

Przez 43 lata, od 1966 do 2009 roku, przy ulicy Sienkiewicza w Ostrołęce mieścił się szpital, który na zawsze zapisał się w pamięci mieszkańców. To właśnie tam tysiące ostrołęczan doświadczyło zarówno radości z odzyskania zdrowia, jak i smutku związanego z chorobą bliskich. A także cudu narodzin.

Szpital przy Sienkiewicza za 50 milionów

Końcówka września 1966 r. była ważnym okresem w historii ostrołęckiej medycyny. To właśnie wtedy ruszył pełną parą nowoczesny jak na te czasy szpital przy Sienkiewicza. Przed tym, jak uruchomiono szpital, przez całe lato pracownicy urządzali to miejsce. Co ciekawe, do szpitala docierało się... piaszczystą drogą, nie było bowiem jeszcze chodników w tej części miasta. Dla społeczności miejskiej było to jednak długo oczekiwana chwila, gdyż poprzednia lecznica była prowadzona w dość archaicznych warunkach, w budynku przy kościele farnym. O historii tamtego budynku pisaliśmy tutaj:

Wzniesienie szpitala przy ul. Sienkiewicza kosztowało 50 milionów złotych. Głównym wykonawcą było Warszawskie Przedsiębiorstwo Budowlane nr 3 w Warszawie, z kierownictwem w Ostrołęce. Cały szpital miał 10 049 metrów kwadratowych, z czego najwięcej - 6886 metrów - zajmował budynek główny.

Minister na otwarciu

W końcu 28 września 1966 roku doszło do otwarcia. Dokonał go przybyły punktualnie o godzinie 11:00 minister zdrowia i opieki społecznej Jerzy Sztachelski. Były przemówienia i zwiedzanie oddziałów, a szpital liczył wówczas około 290 łóżek. Po oficjalnej ceremonii delegacje przejechały do słynnej "Luny" na poczęstunek.

Dyrektorem szpitala tuż po jego otwarciu był Zbigniew Grosser. Udało się ustalić też nazwiska kilku lekarzy i pielęgniarek na oddziałach. Na oddziale wewnętrznym ordynatorem była Halina Melion, na dziecięcym - Hanna Jędruszak, na chirurgicznym - Zbigniew Grosser (pielęgniarką oddziałową była Maria Szewczyk). Ginekologią i położnictwem zarządzał Jerzy Baranowski (pielęgniarka oddziałowa - Teresa Zapadka), a oddziałem zakaźnym - Barbara Furmaniuk.

Na trakcie operacyjnym pielęgniarką oddziałową była Zofia Anucińska. Salami noworodków zajmowała się najpierw Felicja Zimiecka, a od grudnia 1966 r. Zofia Malinowska. W pracowni radiologicznej można było spotkać Wiesława Jędruszaka, w analitycznej - Stanisława Bartczaka, a w aptece - Barbarę Strąk.

Szybki rozwój lecznicy - oni tam pracowali

Szpital przy Sienkiewicza szybko się rozwijał. Rok po otwarciu powstał nowy pawilon z neurologią i laryngologią. Na laryngologii szefem był dotkor Mieczysław Jeleniewski, a pielęgniarką oddziałową - Teresa Zabielska. Z kolei neurologią rządziła doktor Czesława Mrozek, a pielęgniarką oddziałową była Hanna Sulewska. Na tym oddziale pracowali również m.in. Jan Gawrychowski (lekarz, który później przeniósł się do Warszawy) i Jerzy Włodkowski, który był nawet później dyrektorem szpitala. Po 2000 r. w miejsce dawnej neurologii stworzono Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy.

Na poniższym zdjęciu lekarze - od lewej: Jerzy Włodkowski, Janusz Skibniewski i Witold Bruździak:

W 1968 r. powstał oddział noworodkowy z Heleną Sierzputowską jako szefową oraz Zofią Malinowską - położną oddziałową. Szczególnie zapamiętana została doktor Sierzputowska, która poświęcała się dla pacjentów nawet na emeryturze, biorąc dodatkowe dyżury na oddziale.

Jak widać na poniższym zdjęciu, pracy przy nowo narodzonych ostrołęczanach było wtedy co nie miara...

W 1974 r. powstał Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Medycznej z Reanimacją. To zasługa doktora Wawrzyńca Jeruzalskiego. Pierwszą pielęgniarką oddziałową tego oddziału była Zofia Sędziak. Poźniej na tym oddziale, na który trafiali najciężej chorzy i byli leczeni przy pomocy nowoczesnego sprzętu, pracowali m.in. doktorzy Aleksander Osipiuk, Jolanta Perkowska, Barbara Pocenta czy Maciej Szubert.

A na zdjęciu - Zofia Sędziak, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz uczennica szkoły medycznej: