zdjecie 4921
zdjecie 4921
2018-10-18T08:30:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Sztandar powiewa w Zakładzie Karnym w Przytułach [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. ZK w Przytułach Starych
REKLAMA
5
1
2

Aktem nadania sztandaru nr 38 z dnia 2 października 2018 r. Minister Sprawiedliwości z dniem 5 października br. nadał sztandar Zakładowi Karnemu w Przytułach Starych.

Ceremonię nadania sztandaru poprzedziła msza św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzekuniu, koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. Biskupa Pomocniczego Diecezji Łomżyńskiej Tadeusza Bronakowskiego.

Kierownictwo Służby Więziennej reprezentował płk Grzegorz Fedorowicz, zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, i płk Piotr Kondraciuk, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Białymstoku.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, duchowieństwa, wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, lokalnych służb mundurowych, organów samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych, placówek oświatowych, wychowawczych, szkół i przedszkoli, a także zewnętrzni kontrahenci i pracodawcy zatrudniający skazanych, dyrektorzy jednostek penitencjarnych okręgu białostockiego oraz kadra zakładu karnego.

Sztandar został ufundowany przez Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru dla Zakładu Karnego w Przytułach Starych. W imieniu kadry podziękowanie fundatorom i przełożonym złożył Dyrektor Zakładu Karnego w Przytułach Starych płk Tomasz Dąbrowski.

– Z radością, z dumą i szacunkiem przyjmujemy Waszą inicjatywę nadania naszej działalności symbolicznego wymiaru Honoru - Sztandaru naszej codziennej Służby – powiedział płk Dąbrowski

Zakład Karny w Przytułach Starych został otwarty 1 października 2012 r. na terenie Oddziału Zewnętrznego w Przytułach Starych podległego Aresztowi Śledczemu w Ostrołęce.  W wyniku tego przekształcenia, w tym samym czasie został zniesiony Areszt Śledczy w Ostrołęce. Nowo powstały zakład karny przejął majątek ruchomy i nieruchomy oraz zobowiązania znoszonych jednostek oraz  pełniących służbę i pracujących w nich funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

Historia Zakładu Karnego w Przytułach Starych nie istnieje bez przeszło 100-letniej historii Aresztu Śledczego w Ostrołęce. Historii służby pełnionej przez przedwojennych polskich strażników więziennych i ich późniejszych następców, których godne tradycje i wartości kontynuują  funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej Zakładu Karnego w Przytułach Starych. W listopadzie 1918 roku, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, ostrołęcki areszt wszedł po raz pierwszy w skład polskiego systemu więziennego. W listopadzie 2018 roku mija 100 lat od tych wydarzeń.

Uroczystość nadania nam sztandaru ma szczególny wymiar, bowiem wpisuje się nie tylko w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polskę, ale również w 100-lecie polskiego więziennictwa na Ziemi Ostrołęckiej i Kurpiowszczyźnie. Jeden z pamiątkowych gwoździ na drzewcu sztandaru będzie o tym godnie przypominał.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
dk12  13  14  15  16 dk17 dk18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×