zdjecie 2252
2019-03-08T10:18:00+01:00 eOstroleka.pl
Region,

Szukanie księgi wieczystej po adresie

REKLAMA
REKLAMA

Zapewne nikt z nas nie zagłębia się na co dzień w specyfikę ksiąg wieczystych. Chyba że zajmujemy się pracą związaną z nieruchomościami lub jesteśmy zainteresowani podjęciem inwestycji w interesującej nas lokalizacji. Księga wieczysta może być odpowiedzią na wiele nurtujących nas pytań związanych z przypisanej jej nieruchomością. Możliwości pozyskania informacji o takiej księdze jest wiele. W tym tekście przyjrzymy się odszukiwaniu ksiąg wieczystych na podstawie adresu.

Czym jest księga wieczysta?

To oficjalny rodzaj dokumentu będący odpowiednikiem dowodu tożsamości danej nieruchomości. Z jego treści możemy dowiedzieć się wielu informacji m.in. dokładna lokalizacja czy dane osobowe właściciela. Zawiera także dokładną rozpiskę metrażu opisanej nieruchomości, liczbę pokoi, czy jest przedmiotem zewnętrznego finansowania. Każdy poszukujący szczegółów na temat interesującego go terenu, może je pozyskać za sprawą opisywanego dokumentu. Każdy z nich posiada numer identyfikacyjny, za którego sprawą można odszukać wszelkie nieznane przez nas kwestie na temat obserwowanej inwestycji.

Numer identyfikacyjny bywa czasami nieujawniany przez właścicieli podczas negocjacji. Wielu obserwujących niekiedy nie chce ujawniać swoich zamiarów co do obserwowanych terenów. Na takie przypadki istnieje rozwiązanie. Można odszukać księgę wieczystą za pomocą adresu. Metoda ta pozwala na przeglądanie kilkuset tysięcy nieruchomości na terenie naszego kraju.

Wyróżnić można trzy rodzaje nieruchomości, którym przydzielane są tego typu dokumenty.

Nieruchomość gruntowa – część ziemi, która stanowi odrębną własność. Ten rodzaj dzieli się jeszcze na trzy kategorie: działki rolne, mieszkaniowe, a także drogowe.

Nieruchomość lokalowa – część odseparowana od pierwotnej, która po podziale stanowi odrębną, niezależną własność.

Nieruchomość budynkowa – część ziemi, która nie stanowi części składowej nieruchomości gruntowej, ale jest jego odrębną własnością.

Więcej szczegółowych informacji: https://blogkredytowy.pl/jak-znalezc-ksiege-wieczysta/

Numer księgi wieczystej pełni funkcję kodu. W jego zapisie ukryty jest skrót wydziału Sądu Rejonowego, do którego rejonu należy nieruchomość, numer przydzielony przez sąd i cyfra kontrolna. Dokument ten jest w pełni jawny i każdy zainteresowany, może ubiegać się o dostęp do niego. Ministerstwo Sprawiedliwości zezwala na odszukanie interesującej nas księgi, jeśli posiadamy należący do niej numer.

Obecnie wyróżnia się trzy sposoby na pozyskanie numeru: za sprawą właściciela, drogą urzędową i przez Internet. W przypadku drogi urzędowej powinniśmy się udać do Starostwa Powiatowego i Wydziału Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej lub do Sądu Wieczystoksięgowego. Po złożeniu odpowiednich dokumentów i wpłaceniu opłaty administracyjnej możemy oczekiwać na udostępnienie księgi wieczystej.

Poszukiwanie dokumentacji nieruchomości za sprawą Internetu jest dużo prostsze i mniej czasochłonne. Wystarczy tylko odszukać stronę odpowiednią stronę do znalezienia księgi wieczystej https://blogkredytowy.pl/jak-znalezc-ksiege-wieczysta/ i po ustaleniu adresu nieruchomości, numeru identyfikacyjnego oraz opłaceniu należnej kwoty za usługę możemy w krótkim czasie uzyskać niezbędne dla nas wiadomości. Opłata ta jest różna w zależności od ilości rekordów i pobrań.

Po odnalezieniu interesującego nas materiału możemy go wyświetlić oraz pobrać. Samo wyświetlanie jest darmowe, jednak za każde pobranie musimy się liczyć z kosztem 20 złotych plus opłaty manipulacyjne za dokonanie przelewu elektronicznego.

Wyszukiwarka ta może okazać się bardzo przydatna, kiedy będziemy chcieli sprawdzić stan prawny interesującej nas nieruchomości. Dodatkowo możemy także sprawdzić wiarygodność osoby, z którą prowadzimy negocjacje lub po prostu odnaleźć właściciela obserwowanego przez nas terenu. Jak można zauważyć, metoda ta pozwala na pozyskanie potrzebnej wiedzy przed podjęciem jakichkolwiek działań.

Wyszukiwanie ksiąg wieczystych za pomocą adresu w Internecie to co prawda nowy sposób, mimo to wiele osób już z niego skorzystało. Baza danych jest systematycznie aktualizowana o nowe pozycje. Za opłatą kilkunastu złotych jesteśmy w stanie odszukać interesujące nas dokumenty, nie wychodząc z domu. Wystarczy tylko posiadać niezbędne informacje i możemy odnaleźć, wszystko czego potrzebujemy.

REKLAMA
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21 dk22  23 dk24 dk25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×