eOstroleka.pl
Polska,

Szydło: Agencja Rezerw Materiałowych zakupi węgiel zalegający na zwałach

REKLAMA
zdjecie 1179
fot. P. Tracz/KPRMfot. P. Tracz/KPRM
REKLAMA

„Polskie górnictwo jest potrzebne polskiej gospodarce” – podkreślała szefowa rządu podczas uroczystej Akademii Barbórkowej w Brzeszczach. Mówiła o decyzjach rządu dotyczących górnictwa i złożyła życzenia wszystkim świętującym.

"Nie mogło mnie dzisiaj tutaj nie być" – rozpoczęła swoje wystąpienie premier Beata Szydło. Podkreślała, że mieszkańcy Brzeszcz, jej rodzinnego miasta, wykazali się wielką determinacją i stanęli w obronie kopalni. "Dzięki mądrości tych, którzy uwierzyli i cały czas wierzą, że Kopalnia Brzeszcze może funkcjonować rozwijać się, dzięki umiejętności rozmowy i dialogu, możemy mówić o tym, że przed Brzeszczami jeszcze wiele lat dobrego funkcjonowania i rozwoju" – mówiła szefowa rządu.
"Przed górnictwem otwiera się nowa szansa i perspektywa"

"Los Kopalni Brzeszcze jest symbolicznie odnoszony do sytuacji całego polskiego górnictwa. Dzisiaj trzeba mówić o rozwoju polskiego górnictwa, a nie o jego restrukturyzacji  i zwijaniu, czy wygaszaniu" – podkreślała premier. "Polskie górnictwo jest potrzebne polskiej gospodarce" – dodała. Zaznaczyła, że zakłady górnicze muszą być doinwestowane i mieć perspektywy, by konkurować na rynkach światowych.

Premier Beata Szydło stwierdziła, że ludzie, którzy tak jak ona są związani z gminami, w których są kopalnie węgla kamiennego, wiedzą  doskonale, że to nie jest zwykły zakład pracy. "Wiemy doskonale, że od funkcjonowania tych zakładów zależy los wielu tysięcy ludzi" – mówiła szefowa rządu. "Przed górnictwem otwiera się nowa szansa i perspektywa" – dodała.
Decyzje rządu

"Podjęłam decyzję, żeby Agencja Rezerw Materiałowych zakupiła węgiel, który w tej chwili  jest na zwałach" – poinformowała premier Szydło. W ten sposób kopalnie otrzymają środki na funkcjonowanie w najbliższych miesiącach.

Szefowa rządu przypomniała, że utworzono Ministerstwo Energii, na którego czele stoi minister Krzysztof Tchórzewski. W tym resorcie ma powstać strategia rozwoju polskiego górnictwa i energetyki. Tworzony program będzie powstawał we współpracy ze stroną społeczną. "Stworzyliśmy bardzo szybką ścieżkę procedowania najważniejszych projektów, które mają wspierać te programy i propozycje" – mówiła szefowa rządu.
Rozwój górnictwa w oparciu o polską myśl technologiczną

Premier Beata Szydło podkreślała, że należy położyć nacisk na  to, by budować polskie górnictwo w oparciu o polską myśl technologiczną i naukową. Zdaniem premier, polskie osiągnięcia badawcze są nowatorskie, ale dotychczas nie były wykorzystywane w praktyce. Dodała, że badania są także niezbędne do tego, by polski sektor górniczy mógł być bardziej konkurencyjny i mógł zdobywać nowe rynki.

"Trzeba upominać się o polskie górnictwo i gospodarkę również na arenie międzynarodowej" – powiedziała premier Beata Szydło. Jednocześnie podkreśliła kwestię przekonania europejskich partnerów do tego, że Polska potrzebuje czasu na to, by dostosować polski przemysł i gospodarkę do wymogów unijnych. Mówiąc o górnictwie jako jednym z wyzwań, premier podkreśliła, że rząd jest zdeterminowany do tego, by bronić tej branży i ją rozwijać.  

"Każde miejsce pracy w górnictwie jest ważne i każdego miejsca pracy musimy bronić. Musimy robić to wspólnie" – powiedziała Beata Szydło i podziękowała za zaangażowanie stronie społecznej i związkom zawodowym w debatę o górnictwie.

Życzenia dla górników i ich rodzin

Uroczysta Akademia Barbórkowa odbywała się  w Powiatowym Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących nr 6 im. prof. K. Bielenina. Wcześniej, szefowa rządu wzięła udział w mszy św. podczas uroczystości barbórkowych w Libiążu.

Podczas obu uroczystości premier Beata Szydło złożyła serdeczne życzenia górnikom i ich rodzinom. "Szczęść Boże wszystkim tym, którzy dzisiaj świętują w całej Polsce" – powiedziała szefowa rządu.

Źródło: premier.gov.pl
REKLAMA
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
Dzisiaj:
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×