2011-09-07T22:47:22+02:00 eOstroleka.pl
,

Szydło i Wipler o pilnej potrzebie regulacji prawa w polskiej gospodarce

REKLAMA
zdjecie 2413
fot. wybierzpis.org.plfot. wybierzpis.org.pl
REKLAMA
zdjecie 2413
Wybory parlamentarne 2011: Prawo i Sprawiedliwość podczas konferencji prasowej w Centrum Programowym przedstawiło kolejny dział swojego programu wyborczego. Wiceprezes PiS Beata Szydło i Przemysław Wipler z Fundacji Republikańskiej (FR) mówili o pilnej potrzebie regulacji prawa w polskiej gospodarce.

Jak zauważyli politycy Prawa i Sprawiedliwości problemem polskiej gospodarki jest niesamowity gąszcz przepisów prawnych, dotyczących przedsiębiorców. Wg raportu OECD Polska ma wielki potencjał do podniesienia wzrostu. Sposobem na to jest sprawna deregulacja. W przeciągu 10 lat PKB Polski mogłoby wzrosnąć wówczas o 14 proc. To prawie 210 mld złotych więcej, w przeliczeniu na każdego mieszkańca Polski: 5500 zł.

Obecna sytuacja polskich przedsiębiorców nie jest różowa. Jak szacują niezależne ośrodki, Polska jest daleko w rankingach wolności gospodarczych. Powoduje to spowalnianie procesów rozwoju całej gospodarki, ale także wpływa na finanse pojedynczych firm. Zapowiadane jedno okienko okazało się klapą. W Polsce nawet najmniejsze firmy muszą rozliczać się jak spółki giełdowe. Pół miliona młodych ludzi jest bezrobotnych bez doświadczenia zawodowego. Jest ograniczany dostęp do zawodów. PiS ma konkretne lekarstwa na ten tan rzeczy.

Pomysły PiS dla gospodarki:

1. Zasada UE+0
Prawo dotyczące przedsiębiorców i gospodarki jest elementem w którym działają dwa porządki prawne: prawo europejskie i prawo krajowe. Wg Prawa i Sprawiedliwości należy zastosować przegląd przepisów dotyczących gospodarki w Polsce. Usunięcie barier w prawie jest podstawą do sprawnej działalności gospodarki. Wg PiS należy także wpływać na organy Unii Europejskiej, aby nie produkowały niepotrzebnego prawa. Już teraz szacuje się, że jest to ponad 40% przepisów.

2. Racjonalna legislacja
PiS chce szerszego wykorzystania instytucji wysłuchania publicznego. Dziś wykorzystuje się ją okazjonalnie. Jednak w trakcie wysłuchania mogą zabierać głos organy, które są zainteresowane kształtem prawa. Dodatkowo celem powinno być, aby prace legislacyjne nad projektem ustawy na każdym etapie były publikowane w internecie, wraz z wykazem osób odpowiedzialnych za obecny kształt projektu. Prawo i Sprawiedliwość chce, aby szerzy udział w procesach legislacyjnych brały niezależne ośrodki, w tym ośrodki naukowe. Pozwoli to na odpowiednie zaplecze teoretyczne dla przepisów. Pomysłem proponowanym przez PiS, jest także wprowadzenie przepisów obowiązujących czasowo. Gospodarka jest sferą zmian. Uchwalanie przepisów czasowych pozwala na refleksje i analizę dotyczącą działania przepisu. Analiza konsekwencji działania przepisów powinna towarzyszyć każdemu z przepisów dotyczących gospodarki.

3. Otworzyć dostęp do zawodów
Polska jest krajem, który ma jedną z największych liczb reglamentowanych zawodów. Jest ich w Polsce prawie 400. Oznacza to, że do ich wykonywania potrzeba specjalnych zezwoleń, udziału czy dedykowanych kursów. Celem powinno być ograniczenie tej liczby do około 120. Marzeniem jest minimalna liczba 50 zawodów reglamentowanych.


[źródło: mypis.pl / wybierzpis.org.pl]
REKLAMA
Kalendarz imprez
maj 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×