2013-10-23T21:57:50+02:00 eOstroleka.pl 10 0 -
Region,

Szynobus przyjechał do Łomży [WIDEO]

REKLAMA
fot. lomza.pl
REKLAMA
Grubo ponad trzystu mieszkańców Łomży i powiatu łomżyńskiego skorzystało z możliwości przejazdu szynobusem na trasie Łomża – Śniadowo – Łomża. Okazja taka pojawiła się w związku z zorganizowaniem przez lokalne samorządy, w 120. rocznicę uruchomienia Kolei Nadnarwiańskiej, przejazdu szynobusu na trasie Łapy – Łomża – Łapy.

Na stację kolejową w naszym mieście szynobus wjechał tuż po godzinie trzynastej, przywożąc miłośników kolejnictwa z naszego województwa oraz przedstawicieli miejscowości zlokalizowanych na trasie Łapy – Ostrołęka, m.in. Łap, Sokół, Kulesz Kościelnych, Kołak Kościelnych, Czerwonego Boru i Śniadowa. Gości witała orkiestra dęta z Kolna oraz Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, Starosta Łomżyński Lech Szabłowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek i Poseł Lech Kołakowski.

Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski witając gości, którzy przyjechali szynobusem do Łomży, by przed powrotem spędzić w naszym mieście 2,5 godziny przypomniał, że jego pierwszy kontakt z naszym miastem miał miejsce właśnie na dworcu kolejowym. - Moje pierwsze kroki w Łomży, kiedy w 1967 roku tu przyjechałem, to był właśnie dworzec kolejowy. Chciałoby się, aby szynobus, mając tutaj dobrze przygotowane tory, przyjeżdżał do naszego miasta kilka razy dziennie  – mówił Prezydent Mieczysław Czerniawski.

Starosta Łomżyński Lech Szabłowski przypomniał, że charakterystyczny dźwięk pociągu był w Łomży ostatnio słyszany dwa lata temu, również ze względu na przyjazd pociągu specjalnego. - Ostatni rejsowy pociąg osobowy odjechał stąd w kierunku Śniadowa 20 lat temu. Myślę, że pragnieniem każdego z nas jest, aby linia Łomża – Śniadowo – Łapy i Ostrołęka była cały czas żywa – mówił Starosta Lech Szabłowski dodając, że  rzeczą niebywałą jest to, iż tory wybudowane 120 lat temu przez zaborcę, dzisiaj w wolnej Polsce nie służą nam wszystkim.
Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek zapewniał, że ta sytuacja może się niebawem zmienić. - Tworzymy w tej chwili w województwie podlaskim Program Operacyjny na lata 2014 – 2020. W priorytecie pn. „Dostępność transportowa w województwie”, na transport kolejowy chcemy zabezpieczyć kwotę 40 mln euro, aby zrobić dwa odcinki kolejowe w naszym województwie. W tym jest modernizacja odcinka Łapy – Ostrołęka z odcinkiem Śniadowo – Łomża. Myślimy o dostępności towarowej, ale jeżeli będą ludzie, którzy będą chcieli jeździć znów koleją pasażerską, to oczywiście wszystko jest możliwe – mówił.

Udostępniony przez Przewozy Regionalne szynobus przyjechał z Łap do Łomży w niedzielę 20 października o godz. 13:05. O godz. 13:20 mieszkańców Łomży i powiatu łomżyńskiego zabrał w podróż na trasie Łomża – Śniadowo – Łomża, by do naszego miasta wrócić o godz. 15:25. Zwiedzających w tym czasie Łomżę mieszkańców miejscowości położonych na trasie kolei nadnarwiańskiej w podróż powrotną zabrał o godz. 15:40.

Wszystkich, którzy mają ciekawe informacje, wspomnienia bądź zdjęcia związane z koleją w Łomży, prosimy o ich przesyłanie na adres portal@um.lomza.pl bądź przynoszenie ich do Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miejskiego, Stary Rynek 14, pok. 124, I piętro. Posłużą one do stworzenia kroniki kolei łomżyńskiej.

Kalnedarz imprez
styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2