eOstroleka.pl
Ostrołęka, NASZ NEWS

Te odkrycia zawirowały w historii Ostrołęki [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5382
zdjecie 5382
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Za nami 648. rocznica nadania Ostrołęce praw miejskich. Oryginał dokumentu niestety, nie przetrwał, jednak za datę, za którą uznawana jest pisana historia naszego miasta powszechnie przyjęty jest 12 maja 1373 roku. Kilkanaście lat temu przy ulicy Kościuszki natrafiono na ślady, które wprowadziły niemały zamęt w historii nadnarwiańskiego grodu.

W 2009 roku na działce przy ulicy Kościuszki 28, w miejscu gdzie obecnie znajduje się gmach sądu, a w przeszłości swoją siedzibę miał m.in. antykwariat, prowadzone były prace archeologiczne. Ich rezultatem były odkrycia rzucające nowe światło na najstarsze dzieje Ostrołęki.

Zobaczcie nasz archiwalny reportaż wideo przeprowadzony na miejscu, gdzie prowadzone były prace wykopaliskowe.

W trakcie badań odsłoniliśmy najstarszy poziom wczesnośredniowieczny, który pozwala nam przypuszczać, iż początki miasta są znacznie wcześniejsze niż dotychczas sądzono. Przypuszczamy, że jest to przełom XI -XII wieku. Dzięki pracom archeologicznym ostatni poziom odkrycia ujawnił nam najstarszy budynek mieszkalny, a właściwie jego zarysy.

- wyjaśniał w reportażu Stanisław Petrykowski, archeolog zajmujący się wykopaliskami przy ul. Kościuszki 28.

Podczas prac wykopaliskowych archeolodzy natrafili na liczne ślady po dawnym osadnictwie mieszczan ówczesnej Ostrołęki. Najstarsze z odkryć pochodziły, według ówczesnych przypuszczeń na okres XIII-XIV wieku. W jednej z odsłoniętych warstw ziemi znaleziono m.in. żelazny grot strzały, który może być dowodem najazdu Prusów.

Najazdu, który nie został odnotowany w zapiskach historii miasta. Najstarszym źródłem historycznego zapisu jest "Przywilej Księcia Mazowieckiego Siemowita III", który został wydany w 1373 roku. Nie ma niestety w nim zapisu na temat bliższej historii miasta. Szczegółowa analiza wykaże czy tak faktycznie jest.

– mówił archeolog.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29  30  1  2  3  4  5
×